Login lub e-mail Hasło   

Kompas do feng shui - lo pan

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://fengshui.art.pl/index.php?option=(...)emid=38
Choć w swoim otoczeniu można dokonać wielu istotnych zmian zalecanych przez feng shui jedynie na podstawie jego wzrokowej oceny, to w zaawansowanym feng shui niezbędne jest posł...
Wyświetlenia: 3.999 Zamieszczono 15/05/2007
Choć w swoim otoczeniu można dokonać wielu istotnych zmian zalecanych przez feng shui jedynie na podstawie jego wzrokowej oceny, to w zaawansowanym feng shui niezbędne jest posłużenie się kompasem. Choć do większości technik wystarczy zwykły kompas turystyczny, to dla użytkownika wygodniej jest posłużyć się specjalnym kompasem do feng shui - lo pan. Poniżej przedstawiam opisy klasycznych typów kompasów lo pan, stosowanych między innymi w feng shui Lecącej Gwiazdy (Xuankong feixing).

san yuan lo pan

Najpopularniejszy rodzaj kompasu lo pan, stosowany w systemie Wędrującej Gwiazdy (inne określenie na Lecącą Gwiazdę). Zawiera tylko jeden pierścień 24 Gór, tzw. Igłę Korekcyjną Ziemskiej Płyty. Ponadto zawiera także pierścień 64 Heksagramów opartych na systemie I Ching. Wskazania kompasu san yuan korygowane są w oparciu o cykle czasowe Yuan Yun w celu określenia rodzaju qi panującej w budynkach o określonym kierunku skierowania. Stąd jego nazwa yuan, od chińskiego yuan - okres, cykl. Inną nazwą san yuan lo pan jest yi pan, ze względu na jego bezpośredni związek z I Ching (chińska nazwa I Ching to yi ying). Wg tradycji, kompas ten opracował jako pierwszy mistrz Jiang Da Hong, stąd kompas ten znany jest także pod nazwą Jiang lo pan – kompas Jianga.

san he lo pan

Bardziej rozbudowany kompas, który stosuje się min. do ustalania kierunków dla technik Wodnego i Górskiego Smoka, Szkole Ośmiu Domów oraz w innych zastosowaniach. Posiada trzy pierścienie 24 Gór. Nazwa san he oznacza „Trzy Harmonie” powiązane z san cai – „Trzema Darami”: Nieba, Ziemi i Człowieka symbolizowanymi przez tzw. Niebiańską Tarczę, Ziemską Tarczę oraz Ludzką Tarczę – trzy składowe części – pierścienie tarczy kompasu san he. Pierwsze kompasy san he powstały podczas panowania dynastii Tang (618-960 n.e.). Wg tradycji, jako pierwszy Ziemską Płytę, pierścień 72 Smoków oraz igłę kompasu połączył mistrz Yang Jun Sun.

zhung he lo pan

Jest to kompas będący połączeniem kompasów typu san yuan oraz san he. Charakteryzuje się tym, że posiada zarówno trzy pierścienie 24 gór, jak i pierścień 64 heksagramów. Zwany jest także zong he pan lub zong he lo pan. Sama nazwa zhung oznacza połączenie.

Jak sam opis wskazuje, najbardziej zaawansowanym z kompasów jest zhung he. W ramach tych trzech grup kompasów istnieje wiele ich odmian – czasami jednostkowych, tworzonych na własne potrzeby przez mistrzów feng shui. Różne kompasy mogą zawierać od kilkudziesięciu, do paru tysięcy symboli oraz od ośmiu do kilkudziesięciu pierścieni.

Kompas zhung he lo pan można kupić między innymi w sklepie Yellow Emperor - www.yellowemperor.net. Możesz tam także nabyć program Yellow Emperor, który wykona za Ciebie wszystkie skomplikowane obliczenia feng shui oraz astrologii chińskiej

Podobne artykuły


22
komentarze: 14 | wyświetlenia: 83160
37
komentarze: 55 | wyświetlenia: 2972
31
komentarze: 41 | wyświetlenia: 2812
29
komentarze: 37 | wyświetlenia: 4462
27
komentarze: 52 | wyświetlenia: 1914
27
komentarze: 12 | wyświetlenia: 5407
21
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3971
21
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3177
22
komentarze: 7 | wyświetlenia: 20171
19
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3059
19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4759
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1220
16
komentarze: 10 | wyświetlenia: 87494
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Witam,

artykul jest ciekawy ale strona , ktora pan podaje , gdzie mozna kupic ten kompas , nie posiada tego w swojej sprzedarzy.
Wiem z innych zrodel ,ze kompas ten byl w sprzedarzy jedynie w sklepie Feng Shui.biz .pl i naklad zostal wyczerpany.Moze ma pan jeszcze inne informacje i ten temat?
pozdrawiam
E.

Przeczytałem artykuł i ze zgrozą zauważyłem, że co drugie zdanie jest dla mnie niezrozumiałe. Pisanie o "feng shui" jest jak pisanie o technicznych zawiłościach (np. w informatyce, czy mechanice). Nie każdy rozumie skrótów myślowych autora. Proszę pamiętać, że piszemy dla czytelnika z Europy, dla którego "Wschód" jest jedynie egzotyczną krainą. Nawiasem mówiąc, jeżeli podajemy linka do komercyjnej witryny sprzedającej kompas, to jeżeli ta została usunięta, to i link powinien być usunięty.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska