Login lub e-mail Hasło   

Żółty Cesarz - Huangdi

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://fengshui.art.pl/index.php?option=(...)emid=38
Żółty Cesarz Syn Niebios, Huangdi (Żółty Cesarz) był pierwszym mitycznym chińskim władcą,uznawanym za autora większości wynalazków m.in.: kompasu, papieru,...
Wyświetlenia: 3.466 Zamieszczono 15/05/2007

Żółty Cesarz Syn Niebios, Huangdi (Żółty Cesarz) był pierwszym mitycznym chińskim władcą,uznawanym za autora większości wynalazków m.in.: kompasu, papieru, jedwabiu, akupunktury, regulacji rzek a także kalendarza oraz wielu innych. Był także magiem, wróżbitą i posiadał wiele nadprzyrodzonych boskich mocy. Z tego powodu jest uznawany za patrona chińskich geomantów,praktyków feng shui, astrologów i medyków. Choć Huangdi jest do teraz postacią z chińskiej mitologii, to najnowsze odkrycia archeologiczne pozwalają sądzić, że był jednak postacią historyczną.

Rządził około 2697 roku p.n.e. a przyszedł na świat, w wyniku cudownych narodzin. Według starożytnych ksiąg, jego matka Fu Paou, zobaczyła pewnego dnia w miejscu Gwiazdy Polarnej ogromny rozbłysk światła obejmujący swym zasięgiem cały obszar znanego jej świata. W wyniku tego zdarzenia zaszła w ciążę, a Gwiazda Polarna nazywana jest odtąd Gwiazdą Cesarską. Po dwudziestu pięciu miesiącach ciąży urodziła syna, który już jako niemowlę umiał mówić i posiadał cnoty największych mędrców.

Niecodzienna była także jego fizjonomia. Różne źródła podają sprzeczne opisy. Według jednych,posiadał cztery twarze i ciało smoka, według innych głowę smoka a ciało człowieka, a jeszcze inne podają, że miał głowę jelenia a ciało latającego węża - smoka. Na pewno jego oblicze było szokujące nie tylko dla nas, ale także jemu współczesnym. Prawdopodobnie z tego też powodu - szokującego oblicza, Huangdi wynalazł nakrycie głowy z wisiorkami zasłaniającymi twarz. Nakrycie to z czasem stało się tradycyjnym elementem stroju późniejszych cesarzy Chin.

Huangdi uznawany jest za władcę, który uregulował Huang He (żółtą rzekę), stwarzając możliwości rozwoju cywilizacji na terenach dzisiejszych Chin. Stąd też powstał jego przydomek: Huan(żółty) Di (syn niebios). Zgodnie z tradycją, Huangdi nie umarł, lecz po okresie swej ziemskiej egzystencji, wzniósł się do nieba pod postacią smoka.

Cesarski smok: Huangdi był pierwowzorem symbolu władzy cesarskiej- smoka. Tradycyjnie cesarski smok składa się z ciała węża, grzbietu i ogona ryby, rogów jelenia, szponów orła i oczu demona. Przedstawia się go z perłą,dającą mu siłę duchową,moc oraz powiązanie z niebiosami. Smok cesarski - w odróżnieniu od innych smoków w mitologii chińskiej, posiada po pięć szponów(pozostałe posiadają cztery) a w jednej łapie zawsze tylko cztery. Do tego szczegółu przywiązuje się znaczną wagę nie tylko w Chinach. Pierzasty Wąż, symbol boga Azteków opisywany jest identycznie. Także inne starożytne cywilizacje posługiwały się symboliką latającego węża lub ptaka - węża, jak choćby egipska, której symbolem władzy faraona były połączone sokół i kobra.

Qin Shi Hunagdi: Żółty Cesarz bywa także przez Chińczyków, mylony ze swym o ponad dwa tysiąclecia późniejszym następcą Qin Shi Huangdi (221-210 p.n.e.),twórcą muru chińskiego i licznych kanałów a także wielkiej chińskiej piramidy będącej jego grobowcem, wraz z strzegącą jej armią terakotowych wojowników. Rysunek przedstawia podobiznę Qin Shi Huangdi, ponieważ przedstawienia Huangdi, do naszych czasów się nie zachowały. Od jego nazwiska(Qin - Chin) wywodzi się nazwa współczesnych Chin.

Podobne artykuły


22
komentarze: 14 | wyświetlenia: 83160
37
komentarze: 55 | wyświetlenia: 2972
31
komentarze: 41 | wyświetlenia: 2812
29
komentarze: 37 | wyświetlenia: 4462
27
komentarze: 52 | wyświetlenia: 1914
27
komentarze: 12 | wyświetlenia: 5407
21
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3971
21
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3177
22
komentarze: 7 | wyświetlenia: 20171
19
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3059
19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4759
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1220
16
komentarze: 10 | wyświetlenia: 87494
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  chipp,  29/07/2007

Chciałbym zadać autorowi artykułu pytanie – po co jest on umieszczony w tym serwisie. Rozumiem coś praktycznego z dziedziny feng shui ale przekazywać mity których jest pełno nie tylko w kraju środka ale i u nas jest bezsensowne. Jakby nie było to nie poprzez mistykę uważa się, że feng shui jest potrzebne, lecz poprzez fakt oddziaływania energii na zachowanie i kondycję psychiczną człowieka.

  mazur,  02/02/2008

Proszę dokładnie przeczytać a będziesz wiedział jaki jest cel tej publikacji.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska