Login lub e-mail Hasło   

Feng shui zdrowia - sypialnia

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://fengshui.art.pl/index.php?option=(...)emid=38
O tym, jak ważnym miejscem jest sypialnia świadczy fakt, że spędzamy w niej 1/3 naszego życia. Tak jak każde inne pomieszczenie, ma ona swoją ściśle określoną funkcję. Aby ją spełniała i wzmacniała nasze zdrowie musi zostać odpowiednio urządzona.
Wyświetlenia: 83.131 Zamieszczono 15/05/2007
Jeżeli chcemy odnieść sukces, musimy być do tego przygotowani psychicznie oraz fizycznie. Każdy zdaje sobie sprawę, jaki wpływ na nasze działania ma to, czy jesteśmy wypoczęci rozpoczynając kolejny dzień. Najistotniejszy wpływ na jakość wypoczynku ma prawidłowy sen. Sypialnia, tak jak każde inne pomieszczenie ma swoją ściśle określoną funkcję. Aby ją spełniała i wzmacniała nasze zdrowie musi zostać odpowiednio urządzona. O tym, jak ważnym miejscem jest sypialnia niech świadczy fakt, że spędzamy w niej 1/3 naszego życia.

Organizacja sypialni

Na samym początku powinniśmy zastanowić się, do czego służy sypialnia. Pytanie to jest tylko z pozoru śmieszne. Oczywiście do spania. Powinniśmy, więc tak ją urządzić, aby sprzyjała właśnie tej czynności i żadnej innej - sypialnia nie może być jednocześnie miejscem do spania i miejscem pracy, oglądania telewizji lub czytania. Telewizor umieszczony w sypialni sprawia, że bardzo często przy nim zasypiamy, co z całą pewnością nie wpływa pozytywnie na jakość snu. Dodatkowo wszelkie urządzenia elektryczne, nawet te wyłączone emitują smog elektromagnetyczny. Najnowsze badania publikowane w prasie naukowej wykazują, że smog elektromagnetyczny przyczynia się do silnej depresji mogącej w rezultacie prowadzić nawet do aktów autodestrukcji. Szczególnie narażone są na to osoby, które mają z nim stały kontakt - osoby pracujące z komputerem, urządzeniami elektronicznymi, korzystające z telefonów komórkowych, czyli obecnie, praktycznie my wszyscy! Jeżeli w ciągu dnia jesteśmy zmuszeni z takich urządzeń korzystać to zrezygnujmy z nich choćby na czas snu - z korzyścią dla zdrowia i wypoczynku oraz w trosce naszą ogólną pomyślność..

Druga sprawa to dzielenie jednego pomieszczenia na sypialnie i miejsce pracy. Jeżeli pracujemy w miejscu spania, to zarówno praca, jak i sen nie może odbywać się pomyślnie. W najlepszym wypadku, patrząc na łóżko w trakcie pracy będziemy myśleć o wypoczynku. Z drugiej strony, mając miejsce pracy lub choćby rzeczy z nią związane w sypialni, nie będziemy mieli ani chwili wypoczynku.

Łóżko i jego ustawienie

Kolejną ważną rzeczą w sypialni jest odpowiednie łóżko oraz jego ustawienie. Zarówno łóżko, jak i materac powinny być wykonane z materiałów naturalnych. Kształt łóżka powinien być przyjazny człowiekowi - powinno być pozbawione ostrych kantów. Najlepsze są łóżka drewniane z wezgłowiem w kształcie łuku. Ważne jest także, aby pod łóżkiem znajdowała się wolna przestrzeń - materac nie powinien leżeć bezpośrednio na ziemi, co może powodować bóle pleców, wynikające z braku cyrkulacji powietrza oraz energii qi pod śpiącą osobą. Jeżeli w łóżku śpią dwie osoby, to powinno posiadać jeden duży materac, a nie dwa dzielone. Takie "dzielenie łoża" może bowiem doprowadzić do rozpadu związku.

Najlepszym sposobem ustawienia łóżka jest skierowanie go głową do ściany tak, aby można było się do niego dostać z trzech stron. Feng shui nie zaleca także ustawiania łóżka nogami w kierunku drzwi, co kojarzy się z wyprowadzaniem z pomieszczeń osób zmarłych.

W pokojach znajdują się strefy spokojne, odpowiednie do spania oraz takie, gdzie wypoczynek jest utrudniony - jest w nich za wysoki poziom energii. Miejscami, w których łóżko na pewno nie może stać, są strefy na wprost drzwi wejściowych do sypialni oraz pomiędzy drzwiami i oknami.

Poprawne zalecane przez feng shui miejsca ustawienia łóżka przedstawiają poniższe rysunki

123

Miejsca, w których łóżko nie powinno stać

4

Łóżko nie może stać na wprost drzwi. Takie ustawienie jest niedopuszczalne. Najlepszym rozwiązaniem, będzie przestawienie go w któreś z miejsc, jak w przykładach 1 do 3

5

Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na przemeblowanie sypialni, rozwiązaniem będzie umieszczenie pomiędzy łóżkiem, a drzwiami jakiejś przegrody. Może to być parawan lub, jeżeli jest miejsce - szafka albo inny mebel, który odgrodzi łóżko od drzwi. (zaznaczone na rysunku kreską)

6

Bardzo złym miejscem jest ustawienie łóżka pomiędzy drzwiami i oknem.Należy postarać się, aby chociaż głowa i tułów osoby leżącej nie znajdowały się w strefie zagrożenia (różowe pasmo)

7

Tutaj także rozwiązanie będzie podobne jak w przykładzie 5

8

Podobna sytuacja jak w przykładzie nr 5 z rozwiązaniem

9

rys. 10, 11, 12. Bardzo złe rozwiązania, niestety czasami spotykane. Wszystkie założenia feng shui zostały tutaj pogwałcone. Łóżko stoi dokładnie na linii drzwi - okno, skierowane nogami do drzwi, oraz za blisko okna.

10
11
12

Należy zadbać także o to, aby w stronę osoby śpiącej nie kierować ostrych krawędzi mebli oraz innych przedmiotów znajdujących się w sypialni

13

Ta sypialnia jest prawidłowo urządzona. Jedynym problemem może być ucieczka pomyślnej energii spowodowana położeniem okna na wprost drzwi. Rozwiązaniem jest ustawienie w odpowiednim miejscu (zielony punkt) przedmiotu, który ucieczkę energii wyhamuje. Może to być cokolwiek - roślina, lampa - ważne, aby znajdowało się na wysokości wzroku osoby wchodzącej do pomieszczenia

14

Podobny przykład jak powyżej. Drugi zielony punkt wskazuje miejsce, gdzie powinniśmy ustawić coś, co dodatkowo odgrodzi osobę śpiącą od drzwi. Może to być roślina, parawan lub mebel

Najbliższe otocznie łóżka

Należy zwrócić uwagę na przedmioty oraz urządzenia znajdujące się w najbliższej okolicy łóżka. Nie powinno się spać w miejscu, gdzie w ścianie przebiegają rury wodociągowe oraz w miejscach przylegających do łazienek, kuchni. Także takich, za ścianą których znajdują się silne źródła promieniowania elektromagnetycznego - transformatory, rozdzielnie elektryczne itp.

Sypialnia nie powinna znajdować się nad garażem oraz warsztatami. Nie można umieszczać w niej roślin o ostrych liściach jak: dracena, juka oraz kaktusów. Jeżeli chcemy umieścić w niej rośliny, to najbardziej polecanymi są, ze względu zarówno na swój kształt jak i na właściwości zdrowotne paprocie oraz geranium.

Nad osobą leżącą powinien znajdować się prosty sufit. Spanie pod skosami lub belkami stropowymi może powodować choroby w miejscach ciała, które są przez nie „uciskane”. Bardzo często spotyka się także ciężkie lampy zawieszone bezpośrednio nad śpiącymi. Bywa to przyczyną różnych schorzeń w miejscach na ciele, na które może potencjalnie lampa spaść. Jeżeli nie jest za późno to w momencie, gdy się ją usunie lub gdy przestawi się łóżko, objawy często przechodzą.

Kolorystyka sypialni

Istnieje wiele założeń dotyczących kolorystyki sypialni. Odpowiednia kolorystyka w myśl feng shui musi być dostosowana do kierunku geograficznego, w którym znajduje się sypialnia oraz od osobistego żywiołu - elementu feng shui osób, które z niej korzystają. Z powodu ograniczonego miejsca podaje tylko założenia kolorystyczne wynikające z kierunku, w którym sypialnia się znajduje. Aby go określić, najprościej jest ustalić kierunek geograficzny w odniesieniu do środka mieszkania lub domu. I tak:

Sypialnia wschodnia oraz południowo – wschodnia

Feng shui określa strefę południowo - wschodnią jako strefę elementu Drewna. Powinny tutaj przeważać jasne zielenie oraz jasno - niebieskie dodatki. Motywy zdobnicze, które stworzą poprawne feng shui tego miejsca, to wszelkie rośliny, kwiaty. Najlepsze będą meble z naturalnego jasnego drewna, ratanu, bambusa, wikliny itp. Kolory nie zalecane w sypialni południowo - wschodniej to: czerwień, biel, żółć i pochodne tych barw.

Sypialnia południowa

Strefa elementu Ognia. Powinna tutaj przeważać kolorystyka oraz umeblowanie podobne jak te, dla kierunku wschodniego oraz południowo-wschodniego. Dodatkowo można użyć fioletów, elementów czerwieni. Motywy zdobnicze roślinne oraz dodatkowo można użyć złotych gwiazdek (np. w sypialni dziecięcej). Kolory nie zalecane to: granat, niebieski, czarny, biały.

Sypialnia południowo-zachodnia oraz północno–wschodnia

Strefa elementu Ziemi. Tutaj najbardziej polecane są ciepłe żółte barwy z dodatkiem czerwieni. Kolor ścian, od żółtego przez brzoskwiniowy do pomarańczowego oraz róże. Jeżeli komuś odpowiada, to można nawet użyć jako główny koloru czerwonego. Zalecane motywy zdobnicze, to wszelkie formy geometryczne oparte na kwadracie oraz trójkątach (te ostatnie polecam jednak stosować tylko przez osoby dla których element ognia reprezentowany przez trójkąt jest sprzyjający). Meble w jasnej kolorystyce żółtej lub czerwonej, jak w sypialniach w innych strefach powinny być matowe.

Sypialnia zachodnia oraz północno – zachodnia

Strefa elementu Metalu. Sypialnia taka może być biała, perłowa lub w kolorach ziemi. Dobrym kolorem jest też perłowy i bardzo jasny róż. Kształty na bazie kwadratu oraz owale i koła. Dodatki dekoracyjne mogą być wykonane z metalu w kolorze srebrnym lub złotym. Nie zaleca się stosować koloru czerwonego oraz zieleni i barw zimnych - granatu, niebieskiego.

Sypialnia północna

Strefa elementu Wody. Strefa północna jest jedną z trudniejszych do zagospodarowanie stref feng shui. Jest to miejsce nie nasłonecznione, zimne. Zalecanymi barwami to biel z czerwonymi, delikatnymi akcentami lub róż. Sypialnia taka powinna być jasna, a można to wzmocnić przez umieszczenie dodatków z połyskującego srebrnego lub złotego (kolor) metalu. Barwy nie zalecane to zieleń, żółcie, czarny, czerwony (w dużej ilości).

Uniwersalnym kolorem dla sypialni we wszystkich strefach jest kolor brzoskwini. W Chinach brzoskwinia jest uznawana za owoc symbolizujący długowieczność, a co za tym idzie - jej kolor jest bardzo odpowiedni do sypialni. Generalnie sypialnia powinna być pomalowana w lekkie, jasne barwy.

Lustro w sypialni

Feng shui kategorycznie zabrania umieszczania lustra w sypialni, zwłaszcza w taki sposób, aby odbijała się w nim osoba śpiąca. Wpływa to negatywnie na jakość snu oraz działa zbyt pobudzająco. Jest wiele przesądów związanych z lustrem w sypialni, których z braku miejsca tutaj nie opiszę - są one jednak wspólne dla wielu kultur - także naszej. Jeżeli już posiadamy w sypialni lustro, to powinniśmy je na czas snu zasłaniać.

Rysunki autora

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1538
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3152
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2628
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1284
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2513
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2105
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2083
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 467
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3513
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 934
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1057
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2027
 
Autor
Artykuł  mate,  21/11/2007

Z tym feng shui to jest ciekawe, wiem ze swojego doświadczenia ze ustawienie łóżka ma wielkie znaczenie, gdy np miałem łóżko ze bylem skierowany z zachodu na wschód to zawsze wstawałem niewyspany a teraz gdy mam z północy na południe to sytuacja jest całkiem odwrotna, mogę sie normalnie wyspać. A co ciekawe to zauważyłem ze sama pościel ma tez wpływ na to czy sie wysypiam. Zrezygnowałem z tych pos ...  wyświetl więcej

  mazur,  02/02/2008

Bardzo dobry artykuł i zastanawiam się, dlaczego otrzymał tak niskie punktacje. Przecież odpowiada w sumie na 80% podstawowych pytań najczęściej zadawanych przez osoby zainteresowane sztuką feng shui.

Faktycznie - bardzo dobry artykuł. Przystępnie napisany, sporo wiedzy, ilustracje itd. A dlaczego zebrał sporo niskich ocen?

Sądzę, że to po prostu oceny ludzi, którzy nie znają jeszcze kompletnie tematyki i reagują w sposób najprostszy - pała. Na zasadzie - "nie rozumiem, więc jest to do bani". Znów kłania się ignorancja. A ci, którzy są autorami nowego zwykle stają się obiektem drwin i c

...  wyświetl więcej

  mazur,  02/02/2008

Po prostu konkurencja się kłania.

  oldml,  03/02/2008

Panowie (Janusz D. i Mirosław M.) zaufam Wam. Daję artykułowi 5 i 100pkt. i idę spać. Przeczytam później :)

Co za wiara w ludzi! A jeśli mylimy się? :)))

  mazur,  03/02/2008

Proszę o dokładniejsze sprecyzowanie pytania to odpowiem, bo jak na razie mogę odpowiedzieć w ten sposób – to będziemy pomyleni.

  oldml,  03/02/2008

Zaufałem i dobrze.
Stosuję metodę jak na rys. 13 i wcale 13 nie jest feralna:))
Nie jestem fachowcem od feng shui, ale lubię widzieć słońce i kto wchodzi do pokoju (bez przekręcania się czy wyginania). Okazuje się, że z lenistwa sypiam dobrze.

  mazur,  03/02/2008

To w takim razie życzę miłych snów i dobrego wypoczynku, bo jak sam pan pewnie wie, że dobrze wypoczęty mężczyzna rano to rodzina zadowolona i wesoło w domu – no chyba, że teściowa się nie wyspała, ale to już inna dziedzina którą to feng shui nie obejmuje :)

  oldml,  03/02/2008

Teściową mam "na łokieć" na mapie - podstawa związku :)) Dobranoc.

  ronin,  11/03/2008

Bardzo ciekawy artykuł. Mnie zainteresowało by też jakich materiałów najlepiej użyć w sypialni. Zastanawiam się nad zabudową Komndora i nie wiem, czy lepsze są lustra, czy np. jakiś materiał naturalny (rattan).

Bardzo cenny artykuł i wartościowy w porady. Właśnie się znajomi przymierzali do urządzania sypialni, to jest co polecić! Pozdrawiam.

  triss  (www),  25/03/2011

Bardzo ciekawe... może pora coś zmienić w swoim mieszkaniu :-)

wydaje mi się, że coś w tym może być... może warto spróbować:)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska