JustPaste.it

Statyka

GĘSTOŚĆ I CIĘŻAR WŁAŚCIWY CIAŁA


Gęstość - definicja
Gęstość jest to wielkość fizyczna charakterystyczna dla danej substancji w danej temperaturze, określająca masę tej substancji w jednostkowej objętości. Jednostką gęstości jest kg/m3

Ciężar właściwy - definicja
Ciężar jest to wielkość fizyczna charakterystyczna dla danej substancji w danej temperaturze, określająca ciężar jednostkowej objętości tej substancji. Jednostką ciężaru właściwego jest N/m3

Jak więc widać, te dwie wielkości fizyczne są do siebie dosyć podobne, jednak nie wolno ich mylić. Przypomnę jeszcze, że ciężar jest to masa razy przyciąganie ziemskie (lub przyciąganie innego ciała niebieskiego, w zależności gdzie jesteśmy).

Do obliczenia gęstości i ciężaru właściwego ciała służą poniższe dwa wzory, które wypływają z definicji tych wielkości fizycznych:

ς = m/V (ς - gęstość, m - masa ciała, V - objętość ciała)

γ = P/V (γ - ciężar właściwy, P - ciężar ciała, V - objętość ciała)

 

PARCIE A CIŚNIENIE. PRAWO PASCALA


Parcie - definicja
Parciem nazywamy siłę wywieraną przez ciało na powierzchnię w kierunku prostopadłym do tej powierzchni.

Ciśnienie - definicja
Ciśnieniem nazywamy wielkość fizyczną, której miarą jest wartość siły nacisku (parcia) na jednostkową powierzchnię. Jednostką ciśnienia jest paskal (Pa).

Powyższe definicje pokazują związek i różnicę między parciem, a ciśnieniem. Omówienia wymaga jeszcze tylko jednostka ciśnienia - paskal. Otóż ciśnienie jakie siła 1N wywiera na powierzchnię 1 m2 nazywamy właśnie paskalem.

Z ciśnieniem spotykamy się na codzień, chociażby słyszymy o ciśnieniu atmosferycznym w prognozie pogody, czy gdy nurkujemy ciśnienie hydrostatyczne zatyka nam uszy. Warto więc poznać kilka właściwości tej wielkości fizycznej.

Prawo Pascala
Ciśnienie w gazach lub cieczach jest przekazywane we wszystkich kierunkach jednakowo.

Bardzo łatwo sprawdzić, czy to prawo jest prawdziwe, wystarczy tylko strzykawka z zatkniętym otworem u dołu i podziurawiona po bokach. Napełnia się taką strzykawkę wodą, a następnie naciska tłoczek. Woda wytryskuje otworami jednakowymi strumieniami we wszystkich kierunkach. Aby sprawdzić to prawo dla gazów wystarczy nadmuchać balonik, który robi się wtedy okrągły (ciśnienie powietrza rozciąga go we wszystkich kierunkach), a np. nie wydłuża się tylko (zależy to jeszcze od rodzaju balkonika :).

W 1651 roku B. Pascal opracował teoretycznie maszynę, która zwielokrotnia siłę nacisku. Maszyna ta została nazwana prasą hydrauliczną. Schemat działanie tego urządzenia przedstawia poniższy rysunek:

Prasa hydrauliczna

Prasa hydrauliczna Wartość siły F2 jest tyle razy większa od wartości siły F1 ile razy powierzchnia dużego tłoka (S2) jest większa od powierzchni małego tłoka (S1).

Prasy hydrauliczne służą między innymi do nadawania kształtu różnym elementom wykonywanym z blachy itp. Również hamulce hydrauliczne np. w samochodach działają na zasadzie opartej na prawie Pascala.

 
Zastanówmy się jeszcze od czego zależy ciśnienie wywierane przez ciecze. Z własnego doświadczenia wiemy, że im głębiej zanurkujemy w jeziorze, czy basenie, tym ciśnienie to jest bardziej odczuwalne, zależy więc od głębokości, czy fachowo mówiąc wysokości słupa cieczy. Jednak, jeśli zanurkujemy w słonym oceanie, to uszy zaczynają nas boleć już na mniejszych głębokościach. Wynika stąd wniosek, że ciśnienie hydrostatyczne zależy również od gęstości cieczy. Zależności te przedstawia się równaniem:

p = ς . g . h

gdzie: p - ciśnienie hydrostatyczne, ς - gęstość cieczy, g - przyspieszenie ziemskie, h - wysokość słupa cieczy

 

PRAWO ARCHIMEDESA

Prawo Archimedesa
Na każde ciało zanurzone w cieczy działa siła wyporu skierowana ku górze równa ciężarowi wypartej cieczy.

Prawo to nie sprawia chyba większego problemu, ciało zanużone w wodzie staje się lżejsze. O ile? Siłę wyporu liczymy z równania:

Fw = ςc . g . Vc

gdzie: ςc - gęstość cieczy, g - przyspieszenie ziemskie, Vc - objętość wypartej cieczy.

Dzięki sile wyporu np. statki mogą pływać po wodzie. 

 

Źródło: http://www.superfizyka.za.pl/