Login lub e-mail Hasło   

Narkotyki: wolność wyboru a wiedza

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://zdrowie-i-uroda.artykularnia.pl/u(...)97.html
"(...) Za narkotyki będę uważał tutaj substancje przyjmowane z zewnątrz a wpływające na stan i pracę organizmu, zwłaszcza mózgu. Jest to bardzo szeroka definicja. W jej zakres w...
Wyświetlenia: 1.150 Zamieszczono 20/05/2007

"(...) Za narkotyki będę uważał tutaj substancje przyjmowane z zewnątrz a wpływające na stan i pracę organizmu, zwłaszcza mózgu. Jest to bardzo szeroka definicja. W jej zakres wchodzą substancje uzależniające, jak i też używki przyjmowane rekreacyjnie. (...)"Wolność wyboru jest jedną z podstawowych wartości. Jednakże jaką wartość ma wolność wyboru jeżeli nie wiemy co wybieramy? Prawdziwie świadomy i wolny wybór związany jest z wiedzą.

 

W tym artykule chciałbym przedstawić negatywne skutki zażywania czy też nadużywania narkotyków. Za narkotyki będę uważał tutaj substancje przyjmowane z zewnątrz a wpływające na stan i pracę organizmu, zwłaszcza mózgu. Jest to bardzo szeroka definicja. W jej zakres wchodzą substancje uzależniające, jak i też używki przyjmowane rekreacyjnie.

 

Podstawowa prawidłowość, o której trzeba pamiętać polega na tym, że zewnętrzna chemiczna symulacja wpływa na stan organizmu. Przyjmowanie specyfików zwiększających ilość określonych substancji chemicznych w mózgu, czy też reagujących na dane receptory, wiąże się z obniżeniem tych substancji, czy też aktywności danych receptorów podczas normalnego funkcjonowania. Substancje przyjmowane w celu poprawiania samopoczucia mogą skutkować obniżeniem nastroju w naturalnym stanie.

 

Narkotyki w bardzo dużym stopniu wpływają na emocje. Istnieje duże ryzyko, że w ten sposób można próbować regulować emocje i nastroje. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ prowadzi do zaniku funkcjonalności emocji, a także do odrealnienia. Emocje zazwyczaj przeżywane są jako odpowiedź na jakieś zewnętrzne wydarzenia, stanowią też informację na temat własnego działania i jego efektów. Emocje odgrywają bardzo dużą wartość informacyjną i przystosowawczą. Jeżeli zaczyna się je regulować głównie za pomocą zewnętrznej, można by rzec, sztucznej stymulacji przestają pełnić swoje funkcje. Już nie są odpowiedzią na zewnętrzne wydarzenia, ale bardziej na stan organizmu. Przeżywanie emocji w oderwaniu od zewnętrznej rzeczywistości, czy też tylko w związku z jedną określoną substancją może prowadzić do uczucia odrealnienia. Dzieje się tak, gdy wszystko inne traci subiektywne znaczenie i swoją wartość.

 

Różne narkotyki mają swoje specyficzne minusy. Jedne wywołują bardzo silne uzależnienie, inne w bardzo dużym stopniu rujnują zdrowie fizyczne. Jeszcze inne działając głównie na psychikę mogą wywierać bardzo negatywne i szkodliwe skutki właśnie w tym zakresie ludzkiego funkcjonowania. Do środków najsilniej działających na psychikę należą substancje halucynogenne (psychomimetyczne, czy też psychodeliczne). Nie są to substancje uzależniające, nie są też szkodliwe dla zdrowia fizycznego. Ich główne negatywne oddziaływanie dotyczy obszaru ich działania: mózgu i psychiki.

 

Efekty działania takich substancji związane są ze wzrostem komunikacji międzykomórkowej w mózgu. W wyniku tego zostają zaktywizowane połączenia, które przeważnie są nieużywane a te, które normalnie są wykorzystywane, działają z większą intensywnością. W zależności od ilości zażytego środka prowadzi to do spotęgowania wrażeń, odczuć, emocji, myśli, czy też nawet do zniekształceń percepcyjnych, synestezji, a nawet wizji. Taka nadaktywność może prowadzić do trwałych zmian w strukturze połączeń pomiędzy neuronami, komórkami mózgu. Raz aktywowane połączenia będą mogły być łatwiej wykorzystane następnym razem, nawet, gdy dana substancja przestanie działać. Może to mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki.

 

Flashbacki, zaburzenia precepcyjne, urojenia, eskalacja magicznego myślenia, epizody psychotyczne mogą być negatywnymi konsekwencjami związanymi z używaniem, czy też nadużywaniem substancji psychodelicznych. Doświadczenia wywołane takimi specyfikami mogą być bardzo chaotyczne. Mogą w nich pojawiać się najróżniejsze zniekształcenia. Od zniekształceń percepcyjnych poczynając, na zniekształceniach emocji, myślenia, czy też osądu i podejmowania decyzji oraz działania kończąc. Wywoływanie takich doświadczeń poprzez chemiczną stymulację uaktywniającą najróżniejsze połączenia pomiędzy neuronami może prowadzić do pojawiania się tego rodzaju doświadczeń także poza doświadczeniami psychodelicznymi. Do niektórych zniekształceń w myśleniu czy też przeżywaniu rzeczywistości trudno się realistycznie ustosunkować, jeśli wcześniej uznało się je za objawienia i np. głębszy wgląd w naturę rzeczywistości. Substancje psychodeliczne są bardzo niebezpiecznymi substancjami mogącymi w bardzo dużym stopniu przekształcać układ nerwowy, a co za tym idzie sposób przeżywania, interpretowania i postrzegania rzeczywistości. Jako że substancje te w trakcie swojego działania wywołują sporo zniekształceń charakterystycznych dla chorób psychicznych, ich negatywne konsekwencje związane z przekształcaniem postrzegania rzeczywistości mogą być bardzo negatywne.----------

Tomasz Zaręba - psycholog
http://www.tomzar.waw.pl
http://www.synergia-aion.pl

----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


70
komentarze: 59 | wyświetlenia: 17274
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 18127
30
komentarze: 8 | wyświetlenia: 8366
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 73315
24
komentarze: 8 | wyświetlenia: 10510
22
komentarze: 9 | wyświetlenia: 75773
21
komentarze: 10 | wyświetlenia: 7331
20
komentarze: 4 | wyświetlenia: 8996
19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 29008
19
komentarze: 8 | wyświetlenia: 16139
19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4759
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 69383
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska