Login lub e-mail Hasło   

Projektowanie domów według feng shui

Witam, Od kilku lat współpracuję z architektami przy projektowaniu domów, które mają być zgodne także z zaleceniami feng shui. Chcę napisać kilka słó...
Wyświetlenia: 8.794 Zamieszczono 21/05/2007

Witam,Od kilku lat współpracuję z architektami przy projektowaniu domów, które mają być zgodne także z zaleceniami feng shui. Chcę napisać kilka słów na ten temat, z nadzieją, że coraz więcej architektów zainteresuje się tematem i podejmie wyzwanie. Piszę „wyzwanie”, ponieważ projektowanie takiego domu, całkowicie odbiega od normalnej pracy architekta. Budowa domu zgodnego z zasadami feng shui, wymaga wzięcia pod uwagę sugestii jakie pochodzą z feng shui i dopiero na tej podstawie projektować dom.  

Pierwszą różnicą jest to, że lokalizację domu na działce wykonuje się w oparciu o odczyt kompasu, czyli odczyt pola magnetycznego. W tym zakresie jest wymagana aptekarska dokładność. Architekci korzystają z odczytów kierunków rzeczywistych, geograficznych znajdujących się na mapach. W feng shui musimy mieć opierać się o odczyt kompasu i to bardzo dokładny.

Dlatego, pierwszą rzeczą jest zaproszenie na działkę geodety i wyznaczenie na mapie kierunków magnetycznych. Lokalizacja domu na działce jest także oparta o wytyczne z odczytu pola magnetycznego. Różnica pomiędzy odczytem magnetycznym, a odczytem geograficznym wynosi 2-3-4 a czasem więcej stopni.  Z każdym stopniem odczytu kompasu jest związana inna jakość pola magnetycznego, jakie zostanie zamknięte wewnątrz domu, a co za tym idzie otrzymamy inny wykres domu.

Opieranie się w swej pracy na wartościach magnetycznych, od początku do końca jest tu koniecznością. Jest to podstawa przy pracy związanej z projektowaniem domu wg zasad feng shui.  Po ustaleniu warunków zabudowy i naniesieniu odczytu kierunków magnetycznych na plan działki, można przystąpić do dalszej pracy. Warunki zabudowy są konieczne także dla konsultanta feng shui, gdyż musi on wiedzieć, w jaki stopień będzie skierowany dom, bo to określa rodzaj wykresu domu.   

Konsultant feng shui powinien pojechać na działkę i zmierzyć za pomocą kompasu warunki feng shui działki. Znając warunki zabudowy, będzie można ustalić, jak powinien stać przyszły dom na działce, by miał możliwie najlepszy wykres w tych określonych warunkach. To, jak powinien stać dom na działce przekłada się na konkretną wartość odczytu kompasu.

Poniżej przykład domu skierowanego na 209 stopni SW, a jeszcze niżej dom skierowany na 162 stopień S (południe).  Wykres domu determinuje takie rzeczy jak: rozmieszczenie okien, drzwi, pokoi, wc, łazienek itd., dlatego kolejność pracy dla architekta jest całkiem odmienna, ponieważ musi on zaczekać na wytyczne od konsultanta feng shui, a dopiero później w oparciu o nie, wykorzystać wszystkie swoje umiejętności i talenty, by powstał dom jak najbardziej zgodny z zasadami feng shui, a jednocześnie był ładny i funkcjonalny.

Z pewnością jest to utrudnienie, niemniej rekompensatą powinno być tworzenie bardziej przyjaznych domów z punktu widzenia feng shui.  Warto wiedzieć, że dobry dom, to często sztuka kompromisów pomiędzy feng shui, a możliwościami technicznymi, warunkami fizycznymi działki i wielu innymi czynnikami, do  których warto dodać czynnik ludzki, który ma istotny wpływ na całość przedsięwzięcia. Dom budowany jest dla konkretnej rodziny, w konkretnych warunkach, dlatego jest niepowtarzalny. Nie ma dwóch jednakowych domów feng shui, ponieważ warunki zewnętrzne i ludzie są inni.  

Kilka słów o wykresie domu. Jak już wspomniałam, wykres domu, na poziomie projektowania, daje wskazówki, gdzie powinny być drzwi główne do domu, gdzie sypialnia małżeńska, pokoje dzieci, pokoje wypoczynkowe, gabinety, pomieszczenia użytkowe itd. Ważne są także kierunki drzwi pokoi, ciągi komunikacyjne, wyjścia na taras, czy tylne wyjścia. Te wszystkie wytyczne podaje architektowi konsultant feng shui.  

Wykres domu, w znacznym stopniu, determinuje zagospodarowanie zewnętrzne działki, ogród, rozmieszczenie takich elementów, jak garaż, oczka wodne, wysokość płotu, wjazdy na działkę i wiele innych.  Wykres urodzeniowy domu, nie ma nic wspólnego z siatką Bagua. Wizualnie wygląda on jak zestaw liczb, po trzy w każdym polu. Mówią one jednak o wszystkim, co nas interesuje. Dom powstaje w określonym miejscu i czasie. Generalnie, uznaje się, że momentem „narodzin” domu, jest chwila, kiedy został on przykryty dachem. To jest właśnie ten moment. Wtedy, gdy Qi zostaje zamknięte w tym domu i ten moment determinuje wiele ważnych cech nowego domu, takich jak:

- jego charakter, tu można się pokusić nawet o wygląd zewnętrzny domu,
- predyspozycje zdrowotne mieszkańców,
- zasobność,
- strukturę wydarzeń w tym domu,
- wskazuje miejsca, gdzie powinny być sypialnie, pokoje wypoczynkowe, garderoby, łazienki, wc itp.
- wskazuje miejsca, gdzie powinny być okna,
- wskazuje miejsce, gdzie powinny być drzwi główne do mieszkania, domu..
- wreszcie determinuje miejsce dla drzwi tylnych,
- określa kierunki drzwi wewnętrznych,
- i wiele, wiele innych spraw.
 

Wykres domu jest zdeterminowany przez taki czynnik, jak odczyt kompasu strony skierowania domu, zatem konsultant feng shui podaje ten odczyt architektowi. Oto jak wygląda sporządzanie odczytu kompasu

Dolna krawędź rysunki, to ściana Twojego domu, do którego stoisz   

przylepiona plecami. Strzałka na podstawce kompasu - wskazuje       

interesujący nasz kierunek, czyli odczyt.

 

Odczyt kompasu, to linia prostopadła do płaszczyzny ściany skierowania domu, a ściana skierowania, to ta, która ma największą powierzchnię otwieranych okien. W praktyce o tym, która to będzie ściana, zanim jeszcze będą opracowane wytyczne dla architekta, decydują warunki zewnętrzne, czyli środowisko, w jakim dom stanie. Rola człowieka polega na dostosowaniu się do tych warunków, a jednocześnie sprawienie, by one człowiekowi służyły w maksymalnym możliwym stopniu.  Wiele domów jest tak projektowanych, że trudno jest jednoznacznie określić, która ściana jest ścianą skierowania w rozumieniu feng shui, często domy te mają „dwie twarze” i cechuje je powodowanie zmienności losów mieszkańców. Szczególnie starannie powinny być projektowane domy szeregowe.  Zalecane jest, by front architektoniczny pokrywał się z frontem rozumianym jako front w feng shui, czyli ze ścianą skierowania domu. Jeżeli tak nie jest, to często dom ma front architektoniczny gdzie indziej, niż front (skierowanie) w ujęciu feng shui. Kolejną sprawą jest, że mając sugerowany odczyt dla ściany frontowej, trzeba go nałożyć na zarys projektowanego budynku, wyznaczyć jego geometryczne centrum. Odczyt podany jest w stopniach i gotowy budynek powinien mieć właśnie taki odczyt, jaki był sugerowany na początku prac projektowych. Innymi słowy, po zbudowaniu domu, robiąc pomiar kontrolny, powinniśmy otrzymać dokładnie taki odczyt, jaki był sugerowany wcześniej przez konsultanta feng shui. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ten odczyt determinuje wykres domu, a wykresy są bardzo różne. Zapewne niewiele osób wie, że wszystkie nowe domy na całym świecie można z grubsza zakwalifikować do jednej z poniższych grup:
  1. dom dobry dla zdrowia i dla pieniędzy,
  2. dom dobry tylko dla zdrowia,
  3. dom dobry tylko dla pieniędzy,
  4. dom nie dobry ANI dla zdrowia ANI dla pieniędzy.
Jeżeli na przykład, wybudowaliśmy dom, który można by zaliczyć do grupy 2, czy 4, to żaden gadżet, figurka szczęścia, cudowny obrazek z płynącą wodą, tej sytuacji nie zmieni. Mogą być dwie możliwości:
  1. albo zakasać rękawy i ciężko pracować,
  2. albo „klepać biedę”
Jeżeli już mamy działkę i nie ma innych możliwości, jak postawienie domu o gorszych parametrach feng shui, to warto wiedzieć, że na etapie projektowania domu i dokonywania jego lokalizacji na działce, można wiele zmienić, nawet poprawić w znacznym stopniu domy wymienione w punkcie 2, czy 4.  

 

W tym wypadku odczyt kompasu wynosi 209 SW wg odczytu kompasu. Czerwona strzałka pokazuje ten właśnie odczyt. Podkreślam ten fakt, gdyż jest on decydujący w całym przedsięwzięciu, jakim jest budowa domu z wykorzystaniem zasad feng shui. Każdy stopień odczytu kompasu daje inne możliwości i często inny wykres domu. A oto, jak wygląda przykładowy wykres domu: 

 

 

 

Są to dwa wzory tego samego wykresu. Powyższy dom został zbudowany w latach 1984 – 2004 i jest domem, który wskazuje na możliwość przemocy mężczyzny nad kobietą. Był to dom, który wspierał zdrowie, ale kwestie finansowe mieszkańców były ich problemem. Oba dotyczą domu zbudowanego w 7 Okresie Feng Shui w roku 1985 o skierowaniu S1 i odczycie kompasu 162 stopnie. W feng shui raczej używamy tzw. wykresów tortowych, zamiast kwadratowych, czyli tego pierwszego rodzaju.  Ten właśnie wykres, wskazuje miejsca, które powinny być wykorzystywane przez człowieka, oraz miejsca, których powinien unikać, urządzając tam garderoby, spiżarnie, wc itp.

 

Grażyna Czajka-Bartosik

www.pracownia-fengshui.pl

Podobne artykuły


22
komentarze: 14 | wyświetlenia: 82543
46
komentarze: 20 | wyświetlenia: 6346
42
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6528
33
komentarze: 27 | wyświetlenia: 2877
19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4435
30
komentarze: 8 | wyświetlenia: 8098
26
komentarze: 3 | wyświetlenia: 4354
39
komentarze: 22 | wyświetlenia: 4790
37
komentarze: 60 | wyświetlenia: 12934
32
komentarze: 98 | wyświetlenia: 9844
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1476
25
komentarze: 14 | wyświetlenia: 9778
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5661
 
Autor
ArtykułBardzo dobry artykuł pani Grażyno. Od razu widać że mamy do czynienia z profesjonalistą. Powodzenia w pani pracy.

  mazur,  25/09/2007

Bardzo dobry artykuł wyjaśniający dokładnie po co stosujmiemy sztukę feng shui i po co. Zacytuję pani słowa - Jak już wspomniałam, wykres domu, na poziomie projektowania, daje wskazówki, gdzie powinny być drzwi główne do domu, gdzie sypialnia małżeńska, pokoje dzieci, pokoje wypoczynkowe, gabinety, pomieszczenia użytkowe itd.Gdyby tak większości budowanych domów przestrzegano tych zależności nie b ...  wyświetl więcej

ciekaweeee....fajny atykuł

  ayden  (www),  19/04/2010

Zawsze interesował mnie ten temat. Ciekawe jak mieszkało by się w takim domu...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska