Login lub e-mail Hasło   

Zamek Moszna

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.adamski.pl/wycieczki/zamek-moszna/
Moszna leży mniej więcej w połowie drogi z Krapkowic do Prudnika w województwie opolskim. W tej spokojnej miejscowości znajduje się zamek, który wraz z przyległ...
Wyświetlenia: 3.300 Zamieszczono 25/05/2007

Moszna leży mniej więcej w połowie drogi z Krapkowic do Prudnika w województwie opolskim. W tej spokojnej miejscowości znajduje się zamek, który wraz z przyległym parkiem stanowi atrakcję wartą zobaczenia. 

Dojazd pod samą bramę zamku jest niemożliwy, więc turyści zmotoryzowani muszą zostawić samochody na jednym z wielu płatnych parkingów. Asfaltowa droga którą dotarliśmy na zamek prowadziła wzdłuż stawu. Wstęp na teren kompleksu zamkowego jest płatny. Przebywanie naPark w Mosznej terenie parku wokół zamku zapewnia jeden rodzaj biletów, natomiast do zwiedzania wnętrz zamku konieczne jest wykupienie innego biletu. 

Ponieważ zwiedzanie zamku odbywa się o określonych godzinach mieliśmy sporo czasu aby najpierw poznać uroki parku. Najpierw jednak obeszliśmy zamek dookoła aby lepiej przyjrzeć się tej nietypowej budowli. Liczne ozdobne wieżyczki nadają Zamkowi w Mosznej niemal baśniowy wygląd. Na tyłach zamku szeroka aleja prowadzi nas w świat bujnej roślinności, kanałów wodnych, uroczych mostków i przede wszystkim kwitnących rododendronów z których słynie Park w Mosznej. Po spacerze w oczekiwaniu na zwiedzanie zamku leżeliśmy na trawie w cieniu dębu, który rośnie pośrodku sporej polany.

Park w Mosznej

Park w Mosznej jest parkiem w stylu krajobrazowym nie mającym sprecyzowanych granic. Łączy się on bezpośrednio z otaczającymi go polami, łąkami i lasem. Jedynie oś główna całego założenia ma geometryczny charakter. Począwszy od bramy z gladiatorami, prowadzi ona w postaci alei dębów czerwonych, poprzez aleję kasztanowców do pałacu. Następnie przechodzi w aleję lipową z biegnącymi po obu jej stronach symetrycznymi kanałami. Zwieńczeniem osi jest podstawa dawnego pomnika Huberta von Tiele Wincklera. Na dalszym planie znajduje się nekropolia byłych właścicieli. Wzdłuż kanałów rosną piękne azalie i różaneczniki w kilku barwnych odmianach. Po wschodniej stronie alei lipowej znajduje się staw z malowniczą wysepką (nazywaną przez właścicieli Wyspą Wielkanocną) obsadzoną choinami kanadyjskimi, na którą można wejść po mostku w stylu chińskim. Bogaty, stary drzewostan w skład którego wchodzą gatunki rodzime i egzotyczne, tworzy wspaniałe walory widokowe i ekologiczne. Rozmiary i wiek drzewostanu oraz zasobność środowiska sprawiły, że w częściowo sztucznie wytworzonych siedliskach zaczęły powstawać zbiorowiska roślinne typu naturalnego wartościowe ze względu na różnorodność gatunkową. Istniejące runo jest bogate w liczne gatunki roślin, co poprzez swoją zmienność sezonową uatrakcyjnia park. Rozległość oraz wielkość masywów drzew jak i otwartych przestrzeni wytworzyła na terenie Mosznej korzystny mikroklimat do wypoczynku.

Odpoczynej w cieniu rozłożystego dębuZałożenie pałacowo parkowe w Mosznej jest najcenniejszym tego typu założeniem w województwie opolskim. Regularny, geometryczny ogród towarzyszący osiemnastowiecznemu pałacykowi został unowocześniony nieco wcześniej niż cała budowla. Z zachowanych dokumentów z 1868 roku wynika, że o poprawę estetyki parku zadbał Hubert von Tiele Winckler. Powierzchnia, którą przeznaczono na park wynosiła 100 ha. Najstarsze przekazy ikonograficzne pochodzące z 1909 roku przedstawiają salon ogrodowy kompozycyjnie nawiązujący do parterów renesansowych ogrodów włoskich, który zlokalizowany był w miejscu dzisiejszego basenu z fontannami. Patrząc od alei lipowej z prawej strony tarasu istniał podjazd prowadzący bezpośrednio pod wejście do zamku, który zniwelowany został po dobudowaniu skrzydła zachodniego, kiedy to miejsce gazonu zajął prostokątny basen z fontannami. W istniejącym wówczas parku korzystano z atrakcji jaką była droga wodna, wiodąca po okolicznych stawach  i kanałach, które wówczas połączone w jeden system wodny pozwalały z łodzi podziwiać park i jego ciekawą roślinność, a szczególnie piękne w porze kwitnienia azalie i różaneczniki, które zachowały się do dzisiaj.

O określonej godzinie zjawiliśmy się w holu zamku, gdzie czekał na nas przewodnik. Zwiedzanie zamku polegało głównie na słuchaniu przewodnika, który dużo opowiadał, ale niestety niewiele nas oprowadzał. Przyznam, że o wiele ciekawiej zamek prezentuje się z zewnątrz niż wewnątrz. Ciekawym miejscem jest z pewnością jadalnia oraz oranżeria, które zachowały najwięcej ze swojego dawnego wyglądu. Pozostałe pomieszczenia były już mniej ciekawe. Poznaliśmy za to lepiej historię Zamku w Mosznej.

Historia Zamku

100-letni Zespół Pałacowo Parkowy w Mosznej o powierzchni 200 ha wpisany jest do rejestru zabytków. Stanowi obiekt o znaczeniu historycznym i artystycznym. W latach 1866 - 1945 właścicielem Mosznej była rodzina von Tiele Wincklerów. Mozna przypuszczać, że pomysłodawcą budowy zamku w obecnym kształcie był sam Franz Hubert.

W nocy z 2/3 czerwca 1896 z niewiadomych przyczyn wybuchł w Mosznej pożar, który strawił wnętrza, dachy oraz część ścian barokowego pałacu. Jeszcze w tym samym roku Franz HubertZamkowa jadalnia przystąpił do odbudowy, a zarazem rozbudowy rezydencji. Do roku 1900 powstało skrzydło boczne (wschodnie), w stylu neogotyckim wraz z oranżerią. W latach 1912 - 1914 dobudowane zostało skrzydło zachodnie w stylu neorenesansowym. Wśród detali architektonicznych zamku występuje duże zróżnicowanie stylistyczne. Wysokość obiektu, jego liczne wieże, szczyty, iglice dają wyraźne odczucie wertykalizmu. Styl budowli można uznać za eklektyczny. Zamek posiada ogółem 8 tys. m2 powierzchni, 365 pomieszczeń, a jego kubatura wynosi 65 tys. m3. Dwukrotnie w 1911 i 1912 roku gościem hrabiego Franza Tiele Wiencklera był cesarz Wilhelm II, o czym informuje zachowana rękopiśmienna kronika polowań. Wiosną 1945 roku rodzina Tiele Wincklerów opuściła zamek uchodząc do Niemiec.

W 1945 roku stacjonowała w zamku Armia Czerwona. W tym czasie dewastacji i zniszczeniu uległo wyposażenie zamku. Po wojnie zamek był siedzibą dla różnych instytucji, nie miał stałego użytkownika; w 1972 roku stał się siedzibą ówczesnego Sanatorium, później Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyczno Sanatoryjnego; od 1996 roku jest Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Centrum Terapii Nerwic do chwili obecnej. Z części moszneńskiego majątku ziemskiego w 1948 r. utworzono Państwową Stadninę Koni. Aktualnie jest ona własnością prywatną.

Podobne artykuły


12
komentarze: 42 | wyświetlenia: 3487
19
komentarze: 29 | wyświetlenia: 5558
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1442
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 818
9
komentarze: 37 | wyświetlenia: 5687
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 5674
18
komentarze: 5 | wyświetlenia: 9828
13
komentarze: 13 | wyświetlenia: 19175
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 805
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 35500
27
komentarze: 38 | wyświetlenia: 156207
20
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2576
17
komentarze: 0 | wyświetlenia: 4103
18
komentarze: 1 | wyświetlenia: 10459
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 12522
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje
Grupy

Powiązane tematy

  Tauryd,  17/04/2011

Oj cudowne miejsce , śliczny artykuł . Mam z tego miejsca piękne wspomnienia i bywam w Mosznej kilkakrotnie w ciągu lata , kiedy wszystko kwitnie a otwiera się łono natury dla nas otworem . Pozdrawiam cię Arku i dziękuję za artykuł .Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska