Login lub e-mail Hasło   

Kuchnia węgierska

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://zywnosc-i-napoje.artykularnia.pl/(...)14.html
Gulasz, porkolt, a może halaszle? Węgrzy słyną z wielkiej kultury kulinarnej a ich potrawy niepowtarzalnego smaku - bujnego wyczuwalnego aromatu. Na szczególną uwagę w t...
Wyświetlenia: 2.368 Zamieszczono 25/05/2007

Gulasz, porkolt, a może halaszle?Węgrzy słyną z wielkiej kultury kulinarnej a ich potrawy niepowtarzalnego smaku - bujnego wyczuwalnego aromatu. Na szczególną uwagę w tej kuchni zasługują papryka, cebula i czosnek.

Na Węgrzech znaleźć można chyba wszystkie odmiany papryki. Kuchnia ta słynie z zastosowania największej ilości tego warzywa, przyprawy. Najsłynniejszymi odmianami papryki, najbardziej cenionymi są segiedyńska i kolczańska. Najostrzejszą papryką jest papryka czereśniowa. Papryka swą ostrość zawdzięcza zawartości kapsaicyny, im jej więcej tym ostrzejsza papryka. Innymi przyprawami używanymi przez węgierskich kucharzy są: pieprz, majeranek, kminek i szafran oraz lebiodka-oregano i tymianek. Cebula również odgrywa dużą rolę, podobnie jak czosnek. W zależności od stopnia rozdrobnienia służy do większości potraw tejże kuchni. Kompanami cebuli podczas przygotowywania potraw są pomidory. Równie powszechne w kuchni jak cebula. Dodawane głównie do potraw duszonych. Najsłynniejszymi potrawami Węgier są porkolty oraz jego odmiany: gulasze, paprykarze i fokanie. Porkolt to obsmażone kawałki mięsa duszone w bardzo krótkim sosie - czyli malutkiej ilości płynu. Jego odmiany bardziej znane to gulasze - różniące się większymi kawałkami mięsa, dodatkiem pokrojonych w kostkę ziemniaków i podlewane większą ilością wody, Paprykarze - różniące się od prokoltów dodatkiem kwaśnej śmietany pod koniec duszenia oraz fakonie – charakteryzujące się tym, że mięso z podgardla pokrojone w paski, mocno się posypuje papryką i pieprzem uzyskując pikantny sos. Do prokoltów, gulaszów, fokani i paprykarzy używa się najczęściej mięsa wołowego, wieprzowego, baraniego oraz dziczyzny. Bardzo mało w tej kuchni używa się cielęciny i - co o dziwo- drobiu.

Węgierska kuchnia narodowa słynie także z ryb. Są to głównie ryby słodkowodne pochodzące Np. z jeziora Balaton, głównie karpie, sandacz, fagosz i czeczuga. Najsłynniejszą zupą węgierską jest Halaszle - zupa rybaków, w Polsce nazywana też zupą rybną - bo w rzeczywistości nią jest. Do potraw używa się dużo kwaśnej śmietany - co Węgrzy przejęli z naszej narodowej kuchni i wykorzystuje do zagęszczania zup, sosów i podprawiania. Do duszenia i smażenia używa się smalcu wieprzowego oraz słoniny.

Bogactwo klusek to kolejny wpływ naszej rodzimej kuchni na kuchnie Węgrów. Najsłynniejszymi kluskami są, galuszki, tsipekti i tarhonye. Pierwsze z nich to rodzaj kładzionych klusek z mąki i jaj, drugie to podobne do polskich zacierek, trzecie zaś to kluski z bardzo ścisłego ciasta w kształcie kuleczek wielkości grochu.

Wina, wina, wina dajcie...
Węgry to również wspaniałe wina, nie mniej smaczne i cenione niż te francuskie i włoskie, a równie aromatyczne i bogate. Do najsłynniejszych należą:
Tokaj Aszu, Tokaj Szamorodny, Rizling, Furmint, Medoc Noir, Kadarka, Burgund oraz Muskataly i Ezejro.

Desery i słodkości.
Wśród słodkich ciast na uwagę zasługują mignony, małe ciasteczka oblewane
marcepanem lub likierem, oraz naleśniki z konfiturami, twarogiem, bakaliami i orzechami polewane czekoladowym sosem oraz knedle na słodko z serem i owocami. Prawdziwym hitem a zarazem bomba kaloryczna jest tort DOBOSA (nie dobosza) charakterystyczny deser Węgier. Są to płaty biszkoptowe, przełożone kremem czekoladowo - orzechowym ze szklistą glazurą na górze.

Spostrzeżenia
Kuchnia węgierska jest bardzo podobna do naszej rodzimej z kilkoma różnicami. Większym spożyciem mięsa, szczególnie dziczyzny i baraniny oraz ostrzejszym charakterem potraw.
Zauważyłem podczas konsumpcji różnych potraw tejże kuchni, że najważniejszym składnikiem, który nierzadko decyduje o smaku całej potrawy jest ten, którego nie widać - przyprawa, a konkretnie papryka. Podmianki jednej na inną często są bardzo złym rozwiązaniem i przez taki czyn potrawa traci swój charakterystyczny
smak i aromat. Nie po to jest tyle ich odmian żeby stosować je byle gdzie.

Rady
Jedna rada przyrządzając potrawę z kuchni węgierskiej uważajmy na ilość dawkowanych przypraw szczególnie papryki i pieprzu, wiem z życia, że zdarza się nie tylko przesolić.
Aha jeszcze jedno papryki nie dodajemy do wrzącej wody, ani na rozgrzany tłuszcz, ponieważ cukier w niej zawarty karmelizuje, a czasami nawet się pali, daje to gorzki smak, brzydki kolor i nie apetyczny aromat. Paprykę dodajemy po zdjęciu z ognia i uprzednim podlaniu dania płynem.

Ciekawostki
* czy wiesz, że na Węgrzech istnieje ponad 1000 odmian papryki!!!
* czy wiesz, że najostrzejsza papryka węgierska, jest 100 razy mocniejsza niż papryczka chili, a zaledwie 1/100 łyżeczki jest w stanie tak mocno zapiec w gardle, że litr mleka tego nie zneutralizuje!!!

Artykuł pochodzi ze strony: www.4smaki.com.pl oraz forum www.4smaki.fora.pl----------

Gastronomia jest całym moim życiem. Poświęcam jej każdą wolną chwilę (a także zawodowo). Kazdego dnia pogłębiam wiedzę na jej temat także w językach francuskim i angielskim. Moje hobby to książki kulinarne - kolekcjonowanie.

----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


24
komentarze: 6 | wyświetlenia: 39800
157
komentarze: 73 | wyświetlenia: 257744
16
komentarze: 18 | wyświetlenia: 89982
110
komentarze: 47 | wyświetlenia: 161022
43
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4224
25
komentarze: 4 | wyświetlenia: 8380
21
komentarze: 3 | wyświetlenia: 5128
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 23148
16
komentarze: 1 | wyświetlenia: 6063
17
komentarze: 15 | wyświetlenia: 8965
30
komentarze: 7 | wyświetlenia: 84308
30
komentarze: 21 | wyświetlenia: 25381
27
komentarze: 25 | wyświetlenia: 9683
 
Autor
Dodał do zasobów: Artykularnia.pl
ArtykułPlacki ziemniaczane po węgiersku są po prostu pycha!

A jadlas ogorki konserwowe z papryka , polecam

Andrzeju, jasne że jadłam ogórki z papryczką :-) Pyszne i takiego smaku nie da się odtworzyć :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska