Login lub e-mail Hasło   

Skąd pochodzili i kim byli na prawdę prawdziwi Pawlak i Kargul ?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://spoleczenstwo.artykularnia.pl/rel(...)28.html
Znana każdemu historia samych swoich czyli Kargulów i Pawlaków przedstawiona w słynnym filmie "Sami Swoi" została wcześniej wydana w formie książki. I właśnie w tej książce jej autor opisał w większości historie, które wydarzyły się naprawdę.
Wyświetlenia: 11.255 Zamieszczono 29/05/2007

Może na początek wyjaśnię znaczenie słowa "prawdziwi". Znana każdemu historia samych swoich czyli Kargulów i Pawlaków przedstawiona w słynnym filmie "Sami Swoi" została wcześniej wydana w formie książki. I właśnie w tej książce jej autor opisał w większości historie, które wydarzyły się na prawdę.Wydarzenia te miały miejsce właśnie we wsi Tymowa. Jest to bardzo ładna miejscowość położona niedaleko Ścinawy w powiecie lubińskim. Jest jednocześnie jedną z najdłuższych wsi w województwie dolnośląskim a najdłuższą w byłym woj. legnickim - liczy sobie ponad 7 km. Nawiązując do historii Pawlaków większość domów została wybudowana potocznie mówiąc w stylu "poniemieckim" i gospodarstwa te wyglądają identycznie jak to zaprezentowane w filmie Sami Swoi. Pomimo tego mamy tu brdzo malowniczy krajobraz a stare zabudowania nieodstraszają swoim wyglądem lecz wręcz fascynują swoją prostotą i pięknem. Tymowa ciągnie się na przestrzeni 7 km ponieważ większość domów położona jest tuż przy drodze - dlatego wieś nierozrosła się "na boki" a cały czas się wydłuża. Więcej o Tymowej na http://tymowa.pl

Jakim sposobem Kargul i Pawlak mogli pochodzić właśnie ze wsi Tymowa? Otuż trzeba rozróżnić 3 postaci - bohaterów filmu, bohaterów książki oraz prawdziwe postaci których losy były motywacją do powstania tej historii. W filmie postać Kargula grał Władysław Hańcza, Pawlaka zaś Wacław Kowalski. Postaci te były opisane w książce pod tym samym tytułem co film, której autorem był Andrzej Mularczyk. przybył on wraz z resztą rodziny Mularczyków ze wschodu, z Boryczówki. W swojej książce opisał losy wielu ludzi - jednak główną postacią był Kazimierz Pawlak - stryj A.Mularczyka. Na prawde nazywał się Jan Mularczyk. Przyjechał on ze wschodu z Boryczówki i osiedlił się właśnie we wsi Tymowa. Zarówno książkowy opis Pawlaka jak i rola zagrana przez Wacława Kowalskiego niemalże idealnie pasują do Jana M. Poniżej znajduje się link do jego zdjęcia:

files/user300/jan_mularczyk.jpg

Pan Andrzej jednak niepisał książki dokumentalnej. Wiele rzeczy zaczerpnął krótko mówiąc z życia stryja Jana i z życia mieszkańców Tymowej. W książce jest wiele fikcji literackiej która ma za zadanie głównie rozbawienie czytelnika. Dlatego jego stryj Jan po przeczytaniu książki był bardzo rozzłoszczony. Nie dochodziło do niego, że większość wydarzeń to fikcja literacka - czuł się ośmieszony. Byl on jednak postacią prawdziwą.

Podobnie jak niektóre wydarzenia opisane w książce i pokazane w filmie. Np. historia z kotem - wydarzyła się naprawdę jednak to nie Jan Mularczyk zastrzelił sąsiadowi kota a inny mieszkaniec Tymowej to uczynił. Zakazana miłość Witi i Jadźki - również prawdziwa historia - tylko, syn Jana Mularczyka, dzisiejszy mieszkaniec Tymowej ożenił się wbrew woli ojca i teściów.

Jeżeli zaś chodzi o postać Kargula to ciężko przypisać ją jakiemuś konkretnemu mieszkańcowi wsi. Kargul był w sumie postacią fikcyjną dzięki któremu historia ta nabrała nowego znaczenia. Bez sąsiada nie było by kłutni - a co za tym idzie tylu zabawnych sytuacji. Podobnie nie było na prawdę brata Pawlaka który musiał emigrować do Ameryki za pocięcie kosą Kargula. To właśnie Jan Mularczyk wyjechał, tlko nie do Ameryki a do Argentyny. Wielu rolników wtedy wyjeżdzało - jednak tylko po to żeby zarobić pieniądze za które kupowali jeszcze więcej ziemi - była ona ich największym dobrem.

Można powiedzieć, że historia Samych Swoich to zlepek historii różnych ludzi - nie tylko 2 skłóconych sąsiadów. Zaś niektóre fakty na których została oparta czynią ją jeszcze zabawniejszą.----------

Bartek Urbanik - webmaster, specjalista z dziedziny SEO.
http://bartekurbanik.blogspot.com - mój blog

----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


11
komentarze: 16 | wyświetlenia: 666
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1283
10
komentarze: 26 | wyświetlenia: 749
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1720
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 597
8
komentarze: 38 | wyświetlenia: 1095
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 536
7
komentarze: 10 | wyświetlenia: 339
7
komentarze: 7 | wyświetlenia: 245
7
komentarze: 4 | wyświetlenia: 712
6
komentarze: 1 | wyświetlenia: 837
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 833
5
komentarze: 1 | wyświetlenia: 739
294
komentarze: 63 | wyświetlenia: 105488
181
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1194176
 
Autor
Dodał do zasobów: Artykularnia.pl
Artykuł

Powiązane tematy

Myślę, że warto upowszechniać wiedzę o tym skąd się Pawlak z Kargulem wzięli, bo pawlaczenie i kargulowanie to jednak nasza Polska specjalność, także eksportowa!

  ,  06/05/2008

Bardzo przyjemny, ciekawy i napisany lekko artykuł. Zdecydowanie na 5. :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska