Login lub e-mail Hasło   

Jak zbudować dom zużywający zero energii?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://dom-i-ogrod.artykularnia.pl/budow(...)63.html
W sytuacji stale rosnących cen wszystkich nośników energii oraz rosnącego niebezpieczeństwa coraz większego uzależniania się od nieprzewidzianych, różnego rodzaju...
Wyświetlenia: 7.790 Zamieszczono 05/06/2007W sytuacji stale rosnących cen wszystkich nośników energii oraz rosnącego niebezpieczeństwa coraz większego uzależniania się od nieprzewidzianych, różnego rodzaju perturbacji i zagrożeń w ich dostawie, sformułowanie dom zużywający zero energii zrobiło międzynarodową karierę.

Początkowo używali go prawie wyłącznie ekolodzy i zapaleńcy, którzy marzyli o niezależności energetycznej. W ich pojęciu dom zero energii oznaczał dom, który nie potrzebuje dostarczania żadnej energii konwencjonalnej.

Siłę nośną tego sformułowania zauważyło lobby związane z budownictwem, które wcześniej, przy ogólnie dostępnej i taniej energii, nawet nie zastanawiało się nad tym, że można budować takie domy. Byłoby to poza tym naruszaniem interesów zaprzyjaźnionego lobby energetycznego i firm produkujących różnego typu urządzenia grzewcze.

W sytuacji, jaka zaistniała, zaczęto budować domy coraz lepiej izolowane termicznie i lobby budowlane na swoje potrzeby zdefiniowało pojęcie dom zero energii jako dom o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną, zawężając w sposób oczywisty jego sens. Ale sformułowanie silnie oddziałuje na podświadomość ewentualnych inwestorów.

Firmy związane z budownictwem nie są oczywiście w żaden sposób zainteresowane budową domów o rzeczywiście zerowym zapotrzebowaniu na energię konwencjonalną i stąd zawężenie definicji.

Mnie interesuje budowa domu, który jest w pełni samowystarczalny. Nie tylko energetycznie. Zasygnalizuję tu kilka podstawowych możliwości, jako że przedstawienie całości zajęłoby parę tysięcy stron.

Przede wszystkim należy uwzględnić wszelkie możliwości ograniczenia zużycia energii. Dużo łatwiej i taniej jest oszczędzać niż produkować.

Najprościej można poradzić sobie z ogrzewaniem domu. Budowa domu pasywnego, a nawet domu zużywającego na ogrzewanie poniżej 5kWh/m2/a (np. technologia Isomax), wcale nie musi być droższa niż standardowa, o ile tylko nasze pomysły są rozsądne i uwzględniają rachunek ekonomiczny. Minimalne ewentualne braki ciepła można uzupełnić z rozwiązań zapewniających ciepłą wodę użytkową.

W skali kraju na ogrzewanie idzie większość zużywanej energii. Następną pozycję zajmuje ciepła woda użytkowa. Z tym problemem można poradzić sobie prawie równie łatwo.

Ciekawym i bardzo tanim dla złotych rączek sposobem na rozwiązanie tego, jest połączenie najprostszej turbiny wiatrowej o osi pionowej z małą pompą hydrosoniczną. Całkowita sprawność takiego zestawu jest zaskakująco wysoka. Do tego bardzo dobrze izolowany duży zbiornik na gorącą wodę i gotowe.

Ponieważ wiatry w Polsce wieją znacznie mocniej w zimie niż w lecie, uzyskujemy więcej ciepła wtedy, gdy bardziej go potrzebujemy.

W lecie pozyskanie gorącej wody jest oczywiście dużo prostsze. Od najtańszych rozwiązań typu odpowiednio ułożone pod pokrytą specjalnym materiałem blachodachówką przewody z wybranym medium, aż po różnego rodzaju kolektory słoneczne.

Mnie najbardziej interesuje najtańsze odbieranie ciepła z całej powierzchni dachowej i po zapewnieniu aktualnych niewielkich potrzeb CWU i magazynu ciepła, zamiana reszty przy pomocy np. turbiny gazowej na inne rodzaje energii. Bardzo ciekawy taki projekt realizuje Instytut Wrocławski. Może uda się załatwić dla nich bezpośrednie dotacje unijne.

Ciepło na potrzeby CWU można również pozyskać z kogeneracji przy produkcji energii elektrycznej niezbędnej do zasilania różnych urządzeń i oświetlenia. Tu też należy zacząć od oszczędności, ale bez przesady. Światło musi być dopasowane do potrzeb i fizjologii.

Rozwiązań jest sporo, o różnym stopniu opłacalności (nieopłacalności). Osobiście zamierzam oprócz wyżej wymienionej metody, zastosować turbinę wiatrową pionową o stałej kierownicy i jako uzupełnienie gazogenerator na biomasę.

Generalnie można bardzo łatwo wyprodukować sporo własnej energii. Problemem jest jej nieliniowe pozyskiwanie oraz wysokie koszty magazynowania i przetwarzania. Ale to już osobny temat.

Piotr Waydel----------

Interesuje mnie temat: Autonomiczne Osiedle Ekologicznych Domów Pasywnych.

----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 5919
6
komentarze: 3 | wyświetlenia: 2784
42
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6820
8
komentarze: 3 | wyświetlenia: 3680
21
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3177
22
komentarze: 14 | wyświetlenia: 83160
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13317
18
komentarze: 10 | wyświetlenia: 12446
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 6059
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 7050
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 60591
17
komentarze: 7 | wyświetlenia: 3976
 
Autor
Dodał do zasobów: Artykularnia.pl
Artykuł

Powiązane tematy

  oldml,  11/04/2008

Po ostatnich wydarzeniach w Szczecinie może ludzie sobie lepiej uzmysłowią, że są bardzo mocna uzależnieni od „mediów” zewnętrznych.

Może ktoś z rządzących „otworzy oczy”, a może przejdą nad tym do „porządku dziennego”.

Nam nie są potrzebne "domy pasywne"
nam jest potrzebne "społeczeństwo aktywne" ;-))

lewandowski nie na temat

Mamy coraz więcej odbiorników pobierających energię, nawet kiedy są one "energooszczędne" ich zapotrzebowanie i tak jest ogromne. Proponowane przez ciebie rozwiązania nie bardzo znajdują odpowiednie zastosowanie, bowiem koszt ich instalacji, ułożenie oraz wydajność i tak wymaga zastosowania konwencjonalnych źródeł energii. Przekłada się to oczywiście na konieczność podwójnych inwestycji. Do moment ...  wyświetl więcej

  dominanta  (www),  20/06/2013

Ostatnio sporo pisze się o grupie Cohabitat. Propagują budowę domu w oparciu o najnowszą technologi, ale w połączeniu z tym co nam daje przyroda. I Tak powstają domy z kostek słomy, tynkowane gliną i zasilane "naturalnymi kolektorami". Projekty takich domów są tanie i w 100% ekologiczne. Może zyskają większą popularność w naszym kraju?!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska