Login lub e-mail Hasło   

Czy warto być niezastąpionym w pracy?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://praca.artykularnia.pl/kariera/czy(...)23.html
Jest taki sposób ustawienia się w pracy: przechwytujesz jako jedyny wiedzę tajemną w jakimś kluczowym obszarze, chwytasz za wszystkie możliwe sznurki i nie oddajesz ich nikomu &...
Wyświetlenia: 1.153 Zamieszczono 20/06/2007

Jest taki sposób ustawienia się w pracy: przechwytujesz jako jedyny wiedzę tajemną w jakimś kluczowym obszarze, chwytasz za wszystkie możliwe sznurki i nie oddajesz ich nikomu – wtedy nikt bez Twojej pomocy nie da sobie w tym obszarze rady, nikt Ci już nie podskoczy. Dobry sposób? NIE!!Właściwie to idiotyczny.

Co zyskasz gdy będziesz niezastąpiony?

Pomijając już to, że część założeń w zasadzie jest błędna – możesz zyskać status i pozycję w firmie i wynikające z tego benefity.

Jako jedyny wtajemniczony ludzie będą musieli do Ciebie uderzać i to Ty możesz dyktować warunki współpracy, albo tak Ci się przynajmniej wydaje. Niektórzy będą próbowali wkupić Ci się w łaski, inni prosić/błagać a inni napieprzać: poprzez korporacyjną agresję, mailowe elaboraty i eskalacje.

Możesz się poczuć ważnym i potrzebnym, możesz potrzebującym przynosić ratunek, albo rozdawać przywileje.

Prawdopodobnie poczujesz się też zapracowany, zabiegany itd – a taki wygląd kompetentnego i biegającego pracownika w niektórych firmach cieszy oko przełożonego.

 

Co tracisz, czyli wady takiego podejścia

awans: Powiedzmy że przełożony docenia to jak bardzo dużo dobrego robisz dla firmy – czy Cię awansuje? najprawdopodobniej NIE – przecież nie ma nikogo na Twoje miejsce, a Ty do tego nie chcesz przekazywać tej wiedzy tajemnej. Jakim byłbyś kierownikiem gdybyś nie chciał swoim podwładnym pomagać w rozwoju i zachowywał wszystko dla siebie? Przełożeni wcale nie potrzebują robić Ci HRowego assesmentu by dojść do takich wniosków i odrzucić Cię w przedbiegach. 

Urlopy: ponieważ jesteś kluczowym ogniwem – masz dużo pracy. To oznacza też, że nie możesz się na jakiś sensowny czas wyjąć ze swojej pracy byś mógł odpocząć. A jeśli jakimś cudem kopsniesz się na urlop to zależni od Ciebie ludzie na pewno nie dadzą Ci wypocząć. 

Wypalenie: jeżeli Twój kluczowy obszar wymaga pełnego zaangażowania - ile czasu dasz radę działać na wysokich obrotach? Jak już staniesz się osobą niezastąpioną to ciężko będzie Ci się z tego wycofać. Będziesz miał tyle pracy, że nie będziesz miał czasu by komuś przekazać swój obszar. 

Nuda: Po pewnym czasie jakikolwiek by to nie był kreatywny rocket science – jeżeli jest to wąska specjalizacja - zacznie Cię to nudzić. 

Zatrzymanie w rozwoju: może się tak zdarzyć, że użerając się z Twoim obszarem nie zauważysz, że obok pojawia się coś ciekawszego

 

Czy naprawdę jesteś bezpieczny?

Krótka odpowiedź – nie. Widziałem już kilkukrotnie, że nie ma ludzi niezastąpionych i firmy w naturalny sposób radzą sobie z przypadkami gdy trzeba załatać dziurę po takim pracowniku.

Poczucie bezpieczeństwa takich ludzi jest bardzo złudne. Znacznie bardziej wartościowymi pracownikami są ludzie elastyczni i rozwijający się.

 

 Rozwiązanie

 Zastanów się czy warto. Według wielu mądrych głów nie. Poczytaj o zarządzaniu przez sukcesję - to jest właściwy kierunek. Dziel się z innymi swoją wiedzą - będziesz w ten sposób pomagał zarówno im i sobie. Zyskasz też czas na to by dalej się rozwijać w firmie i zwiększać swoją wartość rynkową.

 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na www.dlasiebie.pl w dziale kariera----------

Zapraszam do serwisu http://www.dlasiebie.pl :: rozwój osobisty, kariera, niezależność finansowa - artykuły i forum
oraz na stronę domową - http://www.zieniu.pl

----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 110576
43
komentarze: 26 | wyświetlenia: 11562
31
komentarze: 16 | wyświetlenia: 11509
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3548
22
komentarze: 2 | wyświetlenia: 15990
21
komentarze: 6 | wyświetlenia: 10145
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 8508
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 7183
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 12154
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 3074
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 9781
11
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3577
15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3236
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 11710
 
Autor
Dodał do zasobów: Artykularnia.pl
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska