JustPaste.it

Niektóre specjalistyczne zasoby Internetu

Przykłady specjalistycznych zasobów sieci Web. Jak się okazuje, wyszukiwarki nie docierają do całej informacji umieszczonej w Internecie. Korzystając z różnych baz danych możemy uzyskać wiele cennych informacji, której zdobycie w inny sposób byłoby trudne.

Przykłady specjalistycznych zasobów sieci Web. Jak się okazuje, wyszukiwarki nie docierają do całej informacji umieszczonej w Internecie. Korzystając z różnych baz danych możemy uzyskać wiele cennych informacji, której zdobycie w inny sposób byłoby trudne.

 

b56e8a7d7703c7b201d7f6ec586bf015.jpgPrzykłady specjalistycznych zasobów sieci Web - czyli tego, co wprawdzie Google znajdzie, ale w masie innych i lepiej zajrzeć do właściwych serwisów (czasopisma elektroniczne, blogi, grupy dyskusyjne, newsy, encyklopedie, słowniki)

KATALOGI BIBLIOTECZNE

KaRo (katalog rozproszony) jest wyszukiwarką korzystającą z protokołu Z39.50. Pozwala na dostęp do informacji o zasobach wielu polskich bibliotek i ułatwia wyszukanie interesujących pozycji księgarskich, czasopism lub opisów bibliograficznych. Należy go traktować jako narzędzie uzupełniające polski centralny katalog NUKAT. System pracuje w Uczelnianym Centrum Informatycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

NUKAT to katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich tworzony metodą współkatalogowania. Oznacza to, że każdy opis dokumentu jest tworzony tylko raz w bazie NUKAT i kopiowany do katalogów lokalnych. We współkatalogowaniu w NUKAT uczestniczy ponad 900 bibliotekarzy z 58 bibliotek. Zawartość katalogu NUKAT stanowią rekordy bibliograficzne oraz rekordy kartoteki haseł wzorcowych. Oprócz rekordów wprowadzanych na bieżąco NUKAT zawiera wszystkie rekordy bibliograficzne z Centralnego Katalogu Czasopism (dawne CKTCz) i wszystkie rekordy haseł wzorcowych z Centralnej Kartoteki Haseł Wzorcowych.

Serwis Elektroniczna BIBlioteka jest tworzony przez bibliotekarzy i powstał z myślą o bibliotekarzach i specjalistach informacji w 1999 roku. Od 2001 redakcja portalu działa w ramach Komisji Wydawnictw Elektronicznych SBP.

BIBLIOTEKI CYFROWE (niektóre przeszukuje Google!)

Projekt Gutenberg to inicjatywa polegająca na umieszczeniu w Internecie elektronicznych wersji książek istniejących w wersji papierowej. Teksty umieszczone w sieci w ramach projektu nie są chronione prawami autorskimi, ponieważ nigdy nie były tymi prawami obłożone (najstarsze teksty) lub prawa te wygasły. Mała część tekstów, która chroniona jest prawami autorskimi została umieszczona w zasobach projektu za zgodą właścicieli tych praw. Projekt Gutenberg został rozpoczęty w roku 1971 przez Michaela Harta. Nazwa projektu jest hołdem dla XV wiecznego drukarza, twórcy pierwszej przemysłowej metody druku - Jana Gutenberga.

Portal polski poświęcony książkom elektronicznym.

Polska Biblioteka Elektroniczna. Zasadniczy katalog Polskiej Biblioteki Internetowej obejmować będzie:
1. Klasykę literatury polskiej,
2. Podręczniki akademickie oraz publikacje naukowe,
3. Dokumenty archiwalne,
4. Publikacje przeznaczone dla osób niewidomych,
5. Archiwalia nieliterackie - rękopisy muzyczne oraz pozycje kartograficzne,
6. Dzieła malarstwa, grafiki oraz fotografii,
7. Czasopisma i periodyki naukowe.

W katalogu podstawowym znajdą się również pozycje ze zbiorów tworzących Narodowy Zasób Biblioteczny, zgodnie z załącznikiem do Rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 24 listopada 1998 r.
Docelowo w skład zasobu bibliotecznego PBI wchodzić będą także inne zasoby muzealne oraz utwory multimedialne, takie jak filmy naukowe i dokumentalne, filmy oparte na utworach literackich lub zapisy spektakli teatralnych.
Do 2008 r. planowane jest przeniesienie wszystkich archiwalnych zasobów literatury polskiej do wersji elektronicznej.

Akademicka Biblioteka Internetowa (ABI) - biblioteka opracowana i uruchomiona przez Pracownię Komunikacji Multimedialnej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Celem biblioteki jest udostępnienie w Sieci publikacji naukowych i dydaktycznych, w tym wartościowych materiałów hipermedialnych (zwłaszcza filmowych i dźwiękowych).

Katalogi OPAC - to prezentacja on-line wersji własnych katalogów komputerowych bibliotek, wraz z dokładną prezentacją opisu książki i informacją o jej dostępności. Istnieje możliwość przeglądania bazy jako anonim.

1. Biblioteka Narodowa - katalog w systemie INNOPAC, bazy danych w systemie MAK
2. Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
3. Biblioteka Główna Akademii Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
4. Biblioteka Główna Śląskiej Akademii Medycznej Katowice
5. Biblioteka Główna Uniwersytetu Opolskiego
6. Biblioteka Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Akademii Pedagogicznej
7. Biblioteka Jagiellońska
8. Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego
9. Biblioteka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
10. Biblioteka Śląska
11. Biblioteka Politechniki Śląskiej


BAZY GENEALOGICZNE

  • Serwis Genealogia Polska powstał z myślą o osobach poszukujących przeszłości swej Rodziny. Korzystanie z udostępnionych materiałów, publikowanie i budowanie drzew jest całkowicie bezpłatne.

 

ZBIORNICE OBRAZÓW I PLIKÓW DŹWIĘKOWYCH

  • http://www.mp3.com/ MP3.com składnica muzyki (głównie rozrywkowej) w formacie mp3. Bezpłatne pliki oraz muzyka komercyjna. Także wideo i zdjęcia.


BAZY DANYCH O FILMACH

  • http://imdb.com/ Internet Movie Database - największy zbiór informacji o filmach.

  • http://www.allmovie.com/ Allmovie Guide - baza danych o filmach. Z tej samej witryny dostęp do Allmusic oraz Allgame.

  • http://www.filmpolski.pl/fp/index.php Internetowa Baza Filmu Polskiego tworzona jest od 1998 roku w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Serwis udostępnia bardzo szczegółowe informacje (m.in. kompletne listy twórców filmów opracowywane na podstawie list napisów początkowych i końcowych filmów oraz materiałów archiwalnych) o wszystkich polskich filmach, zarówno fabularnych kinowych, jak i serialach telewizyjnych, filmach dokumentalnych, animowanych i spektaklach Teatru Tv powstałych na przestrzeni ostatnich stu lat. W serwisie znajdują się także szczegółowe biogramy twórców polskiego kina (przedstawicieli wszystkich zawodów filmowych) i ich filmografie.
W ramach serwisu opracowywana jest także baza kompletująca informacje o wszystkich etiudach powstałych w PWSFTviT w Łodzi od roku 1948.

Częścią serwisu jest „Kalendarium" w przystępny sposób udostępniające informacje o ważnych wydarzeniach, jakie miały miejsce w świecie filmu na przestrzeni ponad stu lat.
Bardzo ważną częścią serwisu jest dział „Film w prasie polskiej" będący filmową bibliografią zawartości czasopism polskich, począwszy od roku 1945 aż do dnia dzisiejszego.


ZBIORNICE I KATALOGI DANYCH OSOBOWYCH

Who is Who. Wyszukiwanie według nazwiska, kodu adresowego (dla USA), prefiksu telefonicznego (Ameryka Północna), miasta, kraju, języka natywnego, charakteru pracy.
Baza danych o politykach polskich. Ok. 10 tys. rekordów.
Portal specjalistyczny polskiej Wikipedii Biografie. Ponad 17 tys. życiorysów
NetTrace. Zbiorczy dostęp do wielu narzędzi ułatwiających wyszukiwanie danych o ludziach.
AnyWho International. Nastawione na biznes wyszukiwanie danych o ludziach i firmach.
ZoomInfo. Ogromna baza danych o ludziach z całego świata. Wyszukiwania najlepiej sprawdzają się jednak dla jęz. Angielskiego (kłopoty z kodowaniem).

KSIĄŻKI TELEFONICZNE

Gdy chodzi o adresy i telefony osób i firm z USA, najlepsze efekty daje zastosowanie składni specjalnej z Google, na przykład. rphonebook: John Smith. Ponadto:

WhitePages (USA)
Infobel (wybrane kraje europejskie: Belgia, Holandia, Włochy, Francja, Hiszpania, Wlk. Brytania, w znacznym zakresie inne kraje świata); gdy chodzi o Polskę (biznes): http://www.infobel.com/belgium/Teldir.aspx?url=http://en.yellowpages.pl/
Polskie Książki Telefoniczne
Uwaga: w Polsce dobrze działają tylko ksiązki telefoniczno-adresowe dla firm. Nieliczne witryny, zapowiadające dostęp do danych teleadresowych osób prywatnych funkcjonują wadliwie i w ograniczonym zakresie.

ROZKŁADY JAZDY

Bardzo dobry rozkład jazdy pociągów dla całej Europy.
Rozkładów lotów należy szukać na witrynach odpowiednich portów lub linii lotniczych. Oto adres do rozkładu odlotów Lotniska Okęcie:
Na witrynach metropolii można znaleźć rozkłady jazdy tramwajów.

 

WYKORZYSTANIE SKLEPÓW INTERNETOWYCH

Poważne sklepy internetowe dają na ogół bogatą informację o produktach i ich wytwórcach. W witrynie http://amazon.com znajdziemy na przykład m. in. informacje o wydawcach i autorach książek.

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

  • BIP to nieocenione źródło oficjalnej informacji. Rządowy publikator teleinformatyczny, składający się z ujednoliconego systemu stron w sieci informatycznej. BIP został stworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej. Portal BIP ma za zadanie:

  • służyć wszystkim zainteresowanym zapewniając im łatwy dostęp do ważnych informacji publicznych, 

  • udostępnić podmiotom zobowiązanym do tworzenia własnych stron BIP zbiór informacji, dotyczących Biuletynu Informacji Publicznej oraz sugerowanych rozwiązań praktycznego podejścia do realizacji Ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1198). Dostęp do informacji publicznych zawartych w Biuletynie jest możliwy poprzez stronę główną Biuletynu, według menu podmiotowego lub przedmiotowego albo poprzez podmiotowe strony Biuletynu.

 

Źródło: http://infobrokerpl.wetpaint.com/page/11.+Zasoby+specjalistyczne

Licencja: Creative Commons - na tych samych warunkach