Login lub e-mail Hasło   

Rząd szykuje nam kolejny haracz

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://wydarzenia.artykularnia.pl/nowink(...)81.html
Od kilku dni w prasie i telewizji mówi się o możliwych podwyżkach stawek ubezpieczeń komunikacyjnych OC. Konieczność takich podwyżek tłumaczy się potrzebą dofinansowania służby...
Wyświetlenia: 1.129 Zamieszczono 25/10/2006

Od kilku dni w prasie i telewizji mówi się o możliwych podwyżkach stawek ubezpieczeń komunikacyjnych OC. Konieczność takich podwyżek tłumaczy się potrzebą dofinansowania służby zdrowia, a konkretnie zdobycia większych pieniędzy na koszty leczenia ofiar wypadków.O tym, że szpitale muszą mieć środki na leczenie poszkodowanych wiadomo nie od dziś. Pytanie tylko, dlaczego znowu kosztem zmotoryzowanych? Przecież składka OC w domyśle przeznaczana jest na powyższe cele.

Dlaczego blisko 14 mln właścicieli samochodów musi znosić kolejny zakamuflowany podatek? Czy dlatego, że są najlepszą grupą społeczną, do kieszeni której można bezkarnie sięgnąć?

Wiadomo już, że od 1 stycznia 2007 roku w górę o 25 gr na litrze pójdzie akcyza na paliwo. To jednak dla państwa mało. Skala ewentualnych podwyżek OC może zmrozić niejednego posiadacza 4 kółek. Zdaniem Polskiej Izby Ubezpieczeń, jeśli wejdzie w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych, koszt ubezpieczeń może wzrosnąć nawet o 30%.

Skąd aż taka podwyżka?

Ministerstwo w swoim zamyśle chce nałożyć na ubezpieczycieli obowiązek przekazywania 20% składek na specjalny fundusz leczenia ofiar w Narodowym Funduszy Zdrowia. Nietrudno się domyśleć, że firmy ubezpieczeniowe poniesione z tego tytułu straty przerzucą na klientów, co zaowocuje podwyżką cen ubezpieczeń. Dodatkowo dojdą do tego koszty transferów pieniędzy do NFZ.

Idea taniego państwa odeszła w niepamięć, a pieniędzy w budżecie mało.

Zastanawiam się dlaczego akurat kierowców dotknęła ta przykra niespodzianka. Dlaczego rząd chcąc tak przypodobać się wszelkim grupom wyborców zapomniał o tej tak licznej, bądź co bądź, kilkunastomilionowej grupie. Zmotoryzowanych jest więcej niż emerytów i rencistów, którzy dzielnie bronią swoich praw żądając coraz wyższych świadczeń i ich waloryzacji. Ich ruszyć się nie da więc trzeba szukać gdzie indziej.

Mam nadzieję, że pomysł obciążenia kierowców dodatkowymi kosztami zostanie zaskarżony. Wymuszenie na ubezpieczycielach odprowadzania 20% składek na specjalny cel to nic innego jak kolejny podatek, tyle że wprowadzany bocznymi drzwiami.

Dlaczego państwo tak niewiele robi w sprawie pijanych kierowców, którzy to powodują owe wypadki? Większość z nich bezkarnie jeździ pod wpływem alkoholu, a wymierzane przez sądy kary są zazwyczaj śmieszne w porównaniu z zagrożeniem jakie stwarzają ci kierowcy na drodze. Dlaczego nie wprowadzi się drastycznych kar dla nich? Właśnie w postaci znacznych podwyżek stawek OC. Może dlatego, że podwyższyć obligatoryjnie stawki jest łatwiej i szybciej, niż karać pojedynczych sprawców.

Póki co Polska Izba Ubezpieczeń planuje zaskarżyć pomysł Ministerstwa Zdrowia jako niekonstytucyjny. Może uda się zapobiec podwyżkom lub choćby je ograniczyć. Groźne natomiast są same pomysły szukania pieniędzy na pokrycie niedoborów w kasie państwa. Obserwując działania rządu można być prawie pewnym, że zamiast reform i oszczędności, co raz to pojawią się pomysły sięgnięcia do kieszeni różnych grup społecznych.

----------

Tomasz Bar – właściciel serwisu http://www.finanseosobiste.pl, forum finansowego http://www.finanseosobiste.pl/forum oraz bloga http://www.finanseosobiste.pl/blog
Poprzez swój serwis stara się pomóc w decyzjach z zakresu finansów osobistych.
Inwestowanie, oszczędzanie, akcje, kredyty to najpopularniejsze tematy serwisu.
Obecnie na jego stronach można znaleźć blisko 150 porad i artykułów.


----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


17
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2218
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 915
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1569
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 490
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 980
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1334
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 1029
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 747
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1045
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 738
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 675
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1011
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 558
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 559
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 621
 
Autor
Dodał do zasobów: Artykularnia.pl
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska