JustPaste.it

Praca dorywcza – korepetycje

Korepetycje to jeden z łatwiejszych sposobów zarobku dla osób uczących się lub studiujących. Ma wiele zalet: możliwość ustalenia czasu pracy, wysokie wynagrodzenie za godzinę, możliwość pogodzenia z innymi zajęciami. Należy jednak pamiętać, że decydując się na tego typu pracę, należy przestrzegać określonych zasad i dokładnie dowiedzieć się, na czym polega zadanie korepetytora. Oto kilka wskazówek dla osób, które decydują się podjąć taką pracę:

 

1. Reklamuj się!

Jesteś już zdecydowany na dawanie korepetycji, chcesz pomagać uczniom w przedmiotach ścisłych lub humanistycznych. Wydrukuj ogłoszenia i rozklej je w szkołach niedaleko swojego domu. Działaj zgodnie z prawem. Zapytaj dyrektora, czy możesz zostawić informację na korytarzu szkoły. W ten sposób dotrzesz do uczniów. Nie rozklejaj ogłoszeń na przystankach. Jest to karane mandatem, robiąc to, licz się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.Ogłoś się w Internecie! Jest wiele portali edukacyjnych, gdzie można zamieścić darmowe ogłoszenie.

 

Wzór ogłoszenia

JĘZYK POLSKI

Korepetycji udziela studentka 3. roku polonistyki na UW

- pomoc w nadrabianiu zaległości

- gramatyka i literatura

- pomoc w przygotowaniach do egzaminów do gimnazjum i liceum

- szybka powtórka do MATURY

- pomoc w przygotowaniach do egzaminów na kierunek: POLONISTYKA

- pomoc w pisaniu wypracowań

- doświadczenie

- dojazd do ucznia

Tel. Kontaktowy: 0229999999 kom: 5009999999

 

2. Bądź dobrze przygotowany!

Zanim umówisz się na pierwszą lekcję dowiedz się, na przykład podczas rozmowy telefonicznej, jakie potrzeby ma uczeń. Jeśli uczysz polskiego dowiedz się, czy dana osoba potrzebuje pomocy przy napisaniu wypracowania, czy może chce powtórzyć epoki literackie.

 

3. Sprawdź wiadomości!

Przygotuj mały test. Pomoże Ci on dobrać odpowiedni materiał do nauki i ustalić, jakie wiadomości ma uczeń.

 

4. Ustal reguły! Nie popieraj lenistwa!

Uczniom często wydaje się, że korepetytor ma obowiązek odrabiać za nich prace domowe. Ustal od razu jakie są Twoje obowiązki, a jakie obowiązki ucznia.

 

5. Bądź szczery!

Nie obiecuj cudów. Porozmawiaj szczerze z uczniem i jego rodzicami. Daj im do zrozumienia jakie uczeń ma wiadomości, w jakim tempie możecie nadrobić zaległości lub przygotować się do egzaminu.

 

6. Bądź cierpliwy!

Każdy uczeń jest inny i ma swoje tempo nauki. Nie krzycz na uczniów. Ważne jest, by mieli do Ciebie zaufanie i wiedzieli, że zrobisz wszystko by pomóc im opanować materiał.

 

7. Sprawdzaj wiadomości!

Zadawaj pracę domową, rób, co jakiś czas testy. W ten sposób przekonasz się, czy uczeń opanował materiał i czy są efekty Twojej pracy.

 

8. Nagrody i kary!

Pamiętaj, by pochwalić ucznia gdy robi postępy. Jeśli nie odrabia stale prac domowych, porozmawiaj z nim. Ustal jaką karę poniesie, jeśli to się powtórzy. Jeśli rozmowy z uczniem nie dają rezultatów, porozmawiaj z rodzicami.

 

9. Informuj rodziców.

To najczęściej oni płacą za lekcję dziecka. Mają prawo wiedzieć o postępach lub problemach ucznia.

 

10. Bądź na bieżąco!

Orientuj się kiedy jest najbliższa klasówka, co uczeń przerabia w szkole, zabieraj odpowiednie materiały na lekcję.

 

11. Inwestuj w swoją wiedzę!

 Kupuj podręczniki, orientuj się w nowowydanych pomocach naukowych. 

 

Źródło: http://www.dlaurody.pl/ar-83-Praca%20dorywcza%20%E2%80%93%20korepetycje

Licencja: Creative Commons