JustPaste.it

Przyszość komputerów - do czego zmierzamy?

Artykuł przedstawia niektóre z głównych problemów komputerów ze świata sprzętu, systemów operacyjnych i programów. Rozwiązanie ich może znacznie ułatwić pracę.

Wnętrze PC
Mimo tego, że zazwyczaj w obudowie możliwy jest swobodny przebieg powietrza, problem chłodzenia wciąż nie jest do końca rozwiązany. Alternatywne metody (woda, olej) na razie zostawmy. Nie można polegać jedynie na głośnych wentylatorach - do dyspozycji są np. radiatory, pasty, wyciszenie wnętrza, itp. Wielkość obudowy również odgrywa znaczenie - zazwyczaj nie doinstalowujemy wielu kart rozszerzeń, kości RAM, napędów CD/DVD - dlatego powinna być ona dostosowana do potrzeb klientów. Czasy komunizmu już minęły, gdzie stawiało się na ilość, a nie na jakość. Komfort jest ważny zarówno podczas pracy jak i rozrywki przy komputerze.

Sprzęt
Coraz szybciej, coraz więcej... Technika się rozwija, lecz czy rzeczywiście potrzebujemy sprzętu: 4 GHz, 2-3 GB RAM, dysk 400 GB, itp. do domowych lub biurowych (w większości przypadków) zastosowań? W ten sposób producenci oprogramowania zmuszają klientów do zakupu coraz szybszych komputerów, tworząc wymagające programy i systemy operacyjne, nie zwracając uwagi na optymalizację.

Sprawność systemu
Na całkowite uruchomienie się komputera trzeba poczekać zazwyczaj ok. 0,5 - 2 min. Jeśli załadowanie się systemu z dysku twardego w ciągu 3 sekund jest niemożliwe, pozostaje alternatywne wyjście - np. pamięć Flash (niezwiązana z BIOS-em), które może zawierać jądro wybranego systemu, a może także niektóre ustawienia - zaoszczędziłoby się nawet RAM-u. Wtedy nie byłoby większej potrzeby korzystania z bramek i telefonów VoIP (bo często trzeba natychmiastowego kontaktu). Często zachodzi potrzeba sprawdzenia szybko poczty lub czegokolwiek w internecie. Dochodzi jeszcze zużycie prądu (które powinno być jak najmniejsze gł. ze względów ekologicznych i finansowych).

Wracając do ładowania systemu z dysku - z pewnością da się ten proces znacznie przyspieszyć (jeszcze bardziej niż w Windows Vista).

Linux - instalacja programów
System Linux nie ma szans zdobyć dużego udziału na biurkach gł. w domach, jeżeli nie zostaną poprawione podstawowe niedociągnięcia. Pierwszym jest instalacja oprogramowania. Wciąż nie ma jeszcze instalatorów lub nie są na masową skalę wykorzystywane - pewnie z uwagi na zabezpieczenia. Przecież system może pytać o hasło (a jak nie - to instalator, przeglądarka plików lub nawet powłoka), jeśli nastąpi próba dostania się np. do katalogu USR.

Inne rozwiązania:
- opcja "zaloguj jako root"
- instalatory programowe mogą pytać o hasło

Pyt: Po co instalatory?
Odp: Głównie dla większych programów, by możliwy był np. wybór składników, wyświetlała się umowa lub informacje, można było wybrać, gdzie się chce mieć skróty, wyszukiwały bibliotek / istniejącej konfiguracji oraz inne akcje.

Należy również wprowadzić standard instalacji oprogramowania dla wszystkich lub większości dystrybucji. Aktualnie tworzone są paczki dla poszczególnych wydań z podziałem na RPM, DEB, TGZ, itd. Problem z zależnościami wciąż jest aktualny.

Linux ma szansę zdobyć duży % rynku, o ile zostaną rozwiązane problemy, utrudniające komfortową i łatwą pracę na komputerze oraz zarządzanie systemem. Dla Ekspertów wiele czynności nie sprawia problemu, które dla początkujących mogą być nawet koszmarem. Dlatego przyczyńmy się również my, aby Linux stał się przyjaznym systemem w biurze i w domu, a za razem pozostał darmowy.

Licencja: Creative Commons