Login lub e-mail Hasło   

Hałaśliwa pielęgnacja ogródka

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://dom-i-ogrod.artykularnia.pl/bezpi(...)46.html
W jaki sposób wybrać kosiarkę do pielęgnacji ogrodu, czy dmuchawę do liści, aby praca nie była uciążliwa? Jak interpretować głośność tego typu urządzeń? Jak wybrać takie urządze...
Wyświetlenia: 1.458 Zamieszczono 17/08/2007

W jaki sposób wybrać kosiarkę do pielęgnacji ogrodu, czy dmuchawę do liści, aby praca nie była uciążliwa? Jak interpretować głośność tego typu urządzeń?Jak wybrać takie urządzenie do pielęgnacji ogrodu jak kosiarkę, czy dmuchawę do liści? Czy praca tym urządzeniem będzie uciążliwa czy przyjemna? To dylematy przy zakupie sprzętu do pielęgnacji ogrodów. Prawo określa, jakie obowiązki spoczywają na producentach sprzętu zmechanizowanego. Dla wielu urządzeń użytkowanych w domach i innych budynkach, czy stosowanych na zewnątrz, sposób deklarowania emisji hałasu określa dyrektywa 2000/14/WE Emisji hałasu do otoczenia przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Dyrektywę na obszar Polski wprowadza Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla urządzeń używanych na zewnątrz pomieszczeń w zakresie emisji hałasu do środowiska (Dz. U. z dnia 30 grudnia 2005 r.). Rozporządzenie powyższe określa zasadnicze wymagania, procedury, oceny zgodności, metody pomiaru, rodzaje urządzeń podlegających ograniczeniu emisji hałasu, rodzaje urządzeń przeznaczonych do używania na zewnątrz pomieszczeń podlegających tylko oznaczeniu gwarantowanego poziomu mocy akustycznej oraz sposób znakowania urządzeń.

Najczęściej stosowane w domach urządzenia stosowane na zewnątrz podlegające ograniczeniu emisji hałasu to kosiarki do trawników, przycinarki, dla których ograniczenie (w zależności od szerokości cięcia) jest następujące:

  • szerokość cięcia do 50 cm - max 94 dB,
  • szerokość cięcia od 50 do 70 cm - max 98 dB,
  • szerokość cięcia od 70 do 120 cm - max 98 dB.

Drugą grupę stanowią urządzenia podlegające tylko oznaczeniu gwarantowanego poziomu mocy akustycznej, do której należą:

  • wycinarka krzaków,
  • stołowa pilarka tarczowa dla potrzeb budownictwa,
  • przenośna pilarka łańcuchowa,
  • wycinarka do fug.

Oznakowanie CE i oznaczenie gwarantowanego poziomu mocy akustycznej LWA powinno być umieszczone na widocznej części urządzenia. Powinny być one czytelne i jednoznaczne. Nie należy umieszczać na urządzeniu oznakowań, oznaczeń i napisów, które mogą wprowadzać w błąd w odniesieniu do oznakowania CE i oznaczenia gwarantowanego poziomu mocy akustycznej LWA. Umieszczanie na urządzeniu innych niż określone w rozporządzeniu oznaczeń i informacji nie powinno zmniejszać widoczności tych wymienionych w rozporządzeniu.

Tabliczka informacyjna o gwarantowanym poziomie emisji hałasu według załącznika nr 4 do rozporządzenia

W stosowaniu rozporządzenia, jak i dyrektywy, największy problemem dla zwykłego obywatela jest, co znaczy głośność dla jego organizmu. Dla prawidłowego, społecznego funkcjonowania wymagań konieczne jest związanie liczby decybeli z prostym opisem działania hałasu.

Tabela: Klasy głośności urządzeń gospodarstwa domowego stosowanego na zewnątrz budynku
Klasa Głośność [dBA] Opis
A - NZ do 45 bardzo ciche urządzenie zewnętrzne
Urządzenie o bardzo niskiej emisji hałasu. Wartość nie przekracza dopuszczalnej wartości emisji hałasu w środowisku jak dla pory nocnej. W ciągu dnia praca urządzenia może być niesłyszalna przez sąsiadów ze względu na maskowanie tłem akustycznym np. hałas miasta
B - NZ 45 - 55 ciche urządzenie
Urządzenia o małej emisji hałasu. Hałas pozwala na długie korzystanie z urządzenia. Przy takiej głośności urządzenia są uciążliwe tylko w przypadku silnej emisji hałasu niskoczęstotliwościowego. Urządzenia nie są uciążliwe dla sąsiadów.
C - NZ 55 - 75 słyszalne urządzenie
Hałas jest wyraźnie rozpoznawalny w tle akustycznym, praca urządzeń jest słyszana przez sąsiadów. Emitowany hałas wpływa na komunikację oraz percepcję innych dźwięków np. ostrzegawczych. Przy dłuższym (do 8 H) korzystaniu z takiego urządzenia zalecane jest stosowanie indywidualnych środków ochrony słuchu.
D - NZ 75 - 85 głośne urządzenie
Urządzenia o hałasie zakłócającym komunikację słowną, uciążliwe dla sąsiadów. Podczas korzystania z urządzenia należy stosować ochronę narządu słychu. Dłuższa(powyżej 4 H) praca może być bardzo męcząca, objawiać się bólami głowy, nudnościami.
E - NZ 85 - 95 bardzo głośne urządzenie
Bardzo hałaśliwe urządzenie, uciążliwe dla sąsiadów. Praca z takim urządzeniem wymaga absolutnego stosowania ochrony narządu słuchu. Nie zaleca się dłuższej pracy niż max. 4 H ze względu na działanie hałasu na organy wewnętrzne. Dłuższa praca może objawiać się kilkudniowym zmęczeniem.
N - NZ ponad 95 ekstra hałaśliwe urządzenie
Urządzenie, które przy takiej głośności nawet podczas krótkiej pracy bez ochrony narządu słychu, może na trwale uszkodzić organ wewnętrzny. Niezalecane do stosowania w gospodarstwach domowych.


----------

Specjalista ds. Akustyki w Architekturze zajmujący się zawodowo działalnością od ukończenia studiów na Politechnice Poznańskiej w 1992 r. Autor kilku publikacji i licznych artykułów z tej dziedziny. Opiniował tłumaczenia norm ISO, był członkiem NKP nr 253 ds. Akustyki Architektonicznej PKN, prowadził wykłady na poznańskiej ASP. Organizator akcji edukacyjnych w ramach Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem. Aktualnie główny projektant i konsultant FABRYKI CISZY.

----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


46
komentarze: 20 | wyświetlenia: 6483
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 73110
52
komentarze: 21 | wyświetlenia: 16978
22
komentarze: 13 | wyświetlenia: 2008
36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6968
19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4605
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 53809
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 96742
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5806
23
komentarze: 4 | wyświetlenia: 43372
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 40084
22
komentarze: 14 | wyświetlenia: 82917
19
komentarze: 1 | wyświetlenia: 12641
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Kosiarki to fajna rzecz dla ogrodników, ale NIE w sobotę o 7 rano :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska