Login lub e-mail Hasło   

Podkręcanie pamięci RAM

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://komputery.artykularnia.pl/sprzet/(...)77.html
Jak zmodyfikować ustawienia dotyczące pamięci RAM w BIOSie aby zwiększyć ich wydajność?
Wyświetlenia: 44.628 Zamieszczono 03/09/2007Podkręcanie pamięci

Tutaj dowiecie się jak zmodyfikować ustawienia dotyczące pamięci RAM w BIOSie aby zwiększyć ich wydajność. Najwyższy skok wydajności podczas podkręcania pamięci zapewni nam manipulacja timingami. Podnoszenie zegarów dla pamięci odbywa się często już podczas podkręcania procesora jeśli te dwa zegary są ze sobą sprzężone. Nie mniej jednak znajdziecie tu także opis jak podnieść częstotliwość taktowania pamięci.

Podnoszenie częstotliwości taktowania

W skrócie o podnoszeniu częstotliwości pamięci wspominaliśmy juz w dziale Ustawienia w BIOSie. Teraz zajmiemy sie trochę szerzej tym tematem.
Na początku muszę jednak wspomnieć, że podkręcanie pamięci ma najczęściej sens w przypadku markowych pamięci, gdyż ich bezmarkowe odpowiedniki są z reguły bardzo niestabilne po podkręceniu. Dodać trzeba, że nie zawsze w BIOSie pojawia się opcja zmiany zegara taktującego pamięć RAM (np. DRAM Clock). Znaleźć ja możecie w menu Frequency/Voltage Control. Jeśli u was znajduje się taka opcja to możecie spróbować jej użyć. W tym celu musicie podnieść jej wartość dokładnie tak jak w przypadku procesora o kilka MHz (ok.5 MHz) po czym zapisać ustawienia i uruchomić program testujący pamięci (np. Memtest86+). Jeśli test przebiegł pomyślnie to możecie powrócić do BIOSu i spróbować ponownie podnieść zegar pamięci. Gdy dojdziecie do punktu, kiedy wasze pamięci RAM staną się niestabilne tzn. będą powodować zawieszanie lub restartowanie się komputera, to tak jak w przypadku procesora możecie spróbować podnieść ich napięcie. Trzeba przy tym jak zwykle zachować dużą ostrożność gdyż powoduje to z reguły duży wzrost temperatury. Podnosimy napięcie za pomocą opcji DRAM Voltage (Memory Voltage), o najmniejszą dostępną wartość. Zapisujemy nowe ustawienia po czym jeśli nie dzieje się nic niepokojącego ani temperatura nie jest za wysoka (Co musimy sprawdzić niestety "ręcznie"), możemy dalej spróbować podnosić taktowanie. Robimy tak w kółko aż pamięci będą mimo podnoszenia napięcia nadal niestabilne, lub temperatura będzie juz zbyt wysoka (czytaj: kości pamięci będą odczuwalnie gorące). Na koniec możemy jeszcze odpalić jakiś benchmark aby sprawdzić o ile rzeczywiście wzrosła wydajność naszego komputera.

Zmiana timingów

Teraz dowiecie się w jaki sposób podnieść wydajność pamięci RAM poprzez zmniejszenie opóźnień czyli tzw. timingów. Na początek przyda się nam trochę teorii dotyczącej parametrów którymi będziemy się zajmować. Opcje pozwalające je zmienić znajdziecie w BIOSie w menu Advanced Chipset Features.

 • CAS Latency (CL)

  Najważniejszy parametr, ma największy wpływ na wydajność (2.0/2.5/3.0).

 • RAS to CAS Delay

  Parametr mający znaczący wpływ na wydajność, jednak nie w takim stopniu jak CAS (2/3/4/5)

 • RAS Precharge Time (tRP)

  Parametr ten także nie przyniesie nam bardzo dużego wzrostu wydajności (2/3/4/5/)

 • Row Active Time

  (Tras) Parametr działający na innych zasadach niż pozostałe. Jego wartość jest kilka razy większa, dlatego że zazwyczaj jest on sumą pozostałych parametrów.

Ustawienia timingów można odczytać nie tylko w BIOSie ale i w Windowsie za pomocą odpowiednich aplikacji. Ich kolejność jest zawsze przedstawiana tak samo jak na ich opisie powyżej np. 2-3-3-6. Najlepiej jest jeśli trzy pierwsze timingi są jak najniższe. Ostatnia wartość niekoniecznie będzie musiała zmniejszać się aby zwiększyć wydajność o czym wspominałem już w opisie powyżej.
Obniżanie timingów możecie zacząć od pierwszego parametru. Obniżcie go o najmniejsza możliwą wartość po czym przetestujcie nowe ustawienia programem do testowania pamięci (np. Memtest+86). Gdy test przejdzie kilka razy pomyślnie (test będzie powtarzany w pętli. Musimy wyłączać go ręcznie więc nie zdziwcie sie gdy zobaczycie postęp 101%) możecie obniżyć kolejny parametr stosując tą samą zasadę co przed chwilą. Czynności te będziecie powtarzać dopóki nie dojdziecie do ostatniego z wymienionych parametrów Row Active Time. Z reguły zaleca się ustawienie tu wartości, która będzie sumą trzech pozostałych ale można też stosować zasadę: jeśli FSB<200 MHz ustawiacie sumę timingów, jeśli FSB jest w zakresie 200 - 230 MHz to ustawiacie albo sumę pozostałych składników albo wartość ok. 11. Jeśli wasze FSB mieści się w zakresie 230 - 250 to możecie ustawić wartość TRAS od 11 do 14. Jeśli FSB > 270 to wartością TRAS ponownie będzie suma pozostałych parametrów. Można spróbować także ustawić jeszcze niższą wartość. Tu wszystko zależy już od Was i waszych eksperymentów. Pamiętajcie także że w razie utraty stabilności komputera możecie tak jak w powyższym opisie spróbować podnieść trochę napięcie. I to już właściwie wszystko na ten temat. Teraz pozostało już tylko przetestować o ile lepiej sprawuje się komputer w codziennych czynnościach.

Autor nie ponosi odpowiedzialnosci za straty powstałe w wyniku wykonywania czynności zawartych w artykule

Przydatne programy
 • MemTest86+

  Znakomite narzędzie służące do przeprowadzania zaawansowanych testów modułów pamięci RAM. Program w przeciwieństwie do standardowych testów dostępnych z poziomu BIOS pozwala na kompleksowe przetestowanie pamięci poprzez zapisywanie komórek, przesuwanie danych, testy adresów, itp. Aby skorzystać z programu, należy nagrać płytę startową i z niej uruchomić komputer.

 • MemTest

  Program ma dokładnie takie same zastosowanie jak sławny MemTest86+ z tą różnicą, że ta wersja działa pod systemem Windows, dzięki czemu nie musimy nagrywać go na płytę czy dyskietkę.

 • CPU-Z

  Program udziela głównie informacji o procesorach lecz poda nam także podstawowe informacje o naszych pamięciach między innymi ustawione timingi.----------

htttp://www.turboclocks.yoyo.pl

----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


27
komentarze: 10 | wyświetlenia: 19856
15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 29311
14
komentarze: 5 | wyświetlenia: 4144
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63835
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65272
41
komentarze: 19 | wyświetlenia: 33086
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28746
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 20010
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 26858
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 56977
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 18658
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 7594
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 26780
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 13193
 
Autor
Dodał do zasobów: Artykularnia.pl
Artykuł

Powiązane tematy

  racjonalista  (www),  01/03/2008

Tutaj dowiecie się jak zmodyfikować ustawienia dotyczące pamięci RAM w BIOSie .....Proszę bardzo przeczytałem i nic nie wiem a tym bardziej dowiedziałem sie jak podkręcić chyba że czytelnika aby skorzystał z linków do odpowiedniego serwisu. Nie ma nic przeciwko bo po to się wlepia artykuły na obcym serwisie lecz wskazówki powinny być jeśli jest taki tytuł. Dla mnie artykuł jest tyle wart co śmieć ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska