Login lub e-mail Hasło   

Czytanie? Tak, ale z celem

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://edukacja.artykularnia.pl/problemy(...)84.html
O czytaniu z celem. Wiele z osób czytających dowolne publikacje popełnia jeden podstawowy błąd. Mianowicie bierze się za czytanie bez wcześniejszego ustalenia po co...
Wyświetlenia: 968 Zamieszczono 03/09/2007

O czytaniu z celem. 

Wiele z osób czytających dowolne publikacje popełnia jeden podstawowy błąd. Mianowicie bierze się za czytanie bez wcześniejszego ustalenia po co właściwie to robi. Dlaczego to jest tak ważne?

Wyobraź sobie, że chcesz ugotować sobie na obiad zupę ogórkową. Bierzesz książkę kucharską - pierwszą lepszą - i zaczynasz ją czytać od początku do końca w poszukiwaniu tegoż jednego, jedynego przepisu. Czy to jest sensowne rozwiązanie?

Zauważ, że właśnie przeczytałeś ponad 300 stron książki kucharskiej, w tym kilka dobrych set przepisów na przeróżne dania, w tym także zupy i ponadto wyobraź sobie, że wcale nie znalazłeś tego przepisu, który szukałeś. Dlaczego? Bo po prostu czytałeś książkę z przepisami kuchni wolskiej, która nie zna takiej zupy, jak ogórkowa.

Podsumowując straciłeś właśnie kilka dobrych godzin swojego czasu zupełnie bez sensu szukając przepisu zupełnie nie tam, gdzie trzeba. To są właśnie skutki czytania bez celu.

Gdybyś wcześniej klarownie sobie sformułował swój cel - czyli znalezienie przepisu na zupę ogórkową - to wziąwszy tą pierwszą, lepszą książkę kucharską mógłbyś przed rozpoczęciem jej czytania zrobić sobie taką mini-analizę poprzez sformułowanie odpowiedzi na kilka pytań, np.:

- czy w tej książce znajdują się w ogóle przepisy na jakąś zupę?

- czy kuchnia jakiej przepisy ta książka zawiera “zna” w ogóle takie danie, jak zupa ogórkowa?

- itp.

Jak znaleźć odpowiedzi na takie pytania? To banalnie proste. Po to właśnie jest spis treści, index, wstęp do książki, czy do poszczególnych jej części. Wystarczy tylko dokładnie wiedzieć czego się chce, w oparciu o to dokonać pobieżnej - nawet - analizy tekstu, który zamierzamy przeczytać i to wystarczy, aby w rezultacie zaoszczędzić sobie masą czasu i nerwów.----------

Paweł Sygnowski - autor ebooków edukacyjnych
Praktycznie wszystko
o właściwym użytkowaniu Twojego mózgu - http://www.pawelsygnowski.info/

----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 570
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1216
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 461
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 489
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 749
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1115
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141865
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 240333
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111423
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122259
 
Autor
Dodał do zasobów: Artykularnia.pl
Artykuł

Powiązane tematy

"Jak się nie ma w głowie, to się ma w rękach". Ci co nie myślą zanim cokolwiek zrobią, muszą zwykle narobić się więcej. Stara zasada.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska