Login lub e-mail Hasło   

Jak zmierzyć jakość życia

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://rozwoj-osobisty.artykularnia.pl/z(...)85.html
Zastanawiasz się czy jesteś zadowolony z życia? Zastanawiasz się jak uzyskać ocenę niezależną od twoich nastrojów? Przeczytaj o prostym narzędziu, które pozwala Ci śledzić, czy...
Wyświetlenia: 1.366 Zamieszczono 03/09/2007

Zastanawiasz się czy jesteś zadowolony z życia? Zastanawiasz się jak uzyskać ocenę niezależną od twoich nastrojów? Przeczytaj o prostym narzędziu, które pozwala Ci śledzić, czy nie zapominasz o najważniejszych dla Ciebie sprawach.Kontrowersyjny trochę temat, ale co mi tam. Zaraz ktoś mi zarzuci, że nie da się tego zrobić tak prosto, bo jest milion różnych wyjątków od reguły i każdy sobie definiuje jakość życia inaczej, i że w ogóle to cały pomysł jest kiepski. I fajnie. Niech sobie zarzuca, a ja sobie napiszę.


Czy zadawałeś sobie kiedyś pytanie, czy jesteś zadowolony z życia? Od czego zależała odpowiedź? W moim przypadku było to w dużej mierze zależne od nastroju, w jakim byłem. Gdy byłem zmotywowany przez jakieś fajne osiągnięcie, film, szkolenie to czułem, że nic mnie nie powstrzyma, kocham moje życie i cały świat. Kiedy miałem doła to cały świat wydawał się być przeciwko mnie, a moje osiągnięcia uważałem za nie warte niczego.

Jakiś czas temu zetknąłem się z bardzo prostym narzędziem, które można wykorzystać, żeby w miarę obiektywnie przyjrzeć się temu, co się dzieje w naszym życiu. Narzędzie to była zwykła lista, na której były wypisane rzeczy, które warto robić każdego dnia, żeby utrzymać się w dobrej formie, oraz rzeczy, które negatywnie na tę formę wpływają. Np. codzienne ćwiczenia min. 20 minut dziennie, medytacje, zadbanie o wygląd, wypicie 1,5 l wody, trzymanie diety zdecydowanie poprawiają nasze samopoczucie, natomiast picie nadmiernej ilości kawy, alkoholu, brak snu albo zadręczanie się z powodu zbyt dużej ilości pracy to czynniki negatywne. Pełną listę możecie znaleźć w załączniku. Za każdą pozytywną rzecz z listy dostajesz 2 pkt, za każdą negatywną odejmujesz 3. Im wyższy wynik tym lepiej dla Ciebie.

Genialne w swojej prostocie. Po pierwsze uzyskujesz wymierny wynik „jakości życia”, po drugie dostajesz wskazówkę, co trzeba robić, żeby ten wynik poprawić. Zacząłem stosować tę listę i sprawdza się naprawdę dobrze. Po pewnym czasie zmieniłem część punktów na takie, na których mi bardziej zależało i bardziej pasowały do mnie.

Jak zacząć korzystać z takiej listy. Proponuję zacząć od podstawowej wersji. Znajdź sobie kalendarz, albo wykorzystaj załączony plik. Codziennie wieczorem zaznacz sobie jak oceniasz swój dzień i dlaczego. 1 to pozytywnie, 0 negatywnie. Zanotuj koniecznie, dlaczego tego dnia pojawiła się taka a nie inna ocena. Po pewnym czasie, najlepiej pod koniec miesiąca spójrz jak wyglądał ten miesiąc. Co powodowało, że dni były udane, a co je psuło. Dostaniesz odpowiedź, co powtarzać a czego unikać.

Żeby dodatkowo się zmotywować dodaj sobie do listy najważniejszą linijkę. Codziennie zapisz na liście coś dobrego o sobie. To co mówią inni lub to co Ty o sobie myślisz. Przejrzenie takiej listy po miesiącu naprawdę jest motywujące :). Krok dalej to zapisywanie codziennie czterech rzeczy: co Cię ucieszyło, zainspirowało, zmartwiło zdenerwowało. Te informacje możesz wykorzystać tak ja zera i jedynki z wersji podstawowej. Korzystaj z inspiracji i rzeczy, które cieszą, staraj się wyeliminować punkty stresujące i powodujące zmartwienia.

No i wersja ostateczna to ta w załączonym pliku. Sprawdź się dzisiaj i kontroluj każdego dnia. Gra polega na tym, żeby osiągnąć jak najwyższy wynik. Powodzenia :).----------

Mariusz Kapusta jest managerem w międzynarodowej firmie. Doświadczony analityk, projektant, certyfikowany kierownik projektów i trener. Na co dzień kieruje dużymi, globalnymi projektami informatycznymi, zarządza rozwojem swojego zespołu i rozwija umiejętności zarządzania projektami w firmie. Jego pasja to rozwój osobisty, ze szczególnym naciskiem na efektywność działania. Prowadzi bloga http://www.proaktywnie.pl.

----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 944
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1628
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1430
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 734
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1214
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 735
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1376
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1339
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1621
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 411
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 929
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 757
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1126
 
Autor
Dodał do zasobów: Artykularnia.pl
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska