Login lub e-mail Hasło   

Jak kształtować swoją finansową inteligencję?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://finanse.artykularnia.pl/finanse-o(...)03.html
Jak kształtować swoją inteligencję, aby osiągnąć finansową niezależność? - z dr A. Fesnakiem, wiceprezesem Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych, wykładowcą...
Wyświetlenia: 2.545 Zamieszczono 03/09/2007

Jak kształtować swoją inteligencję, aby osiągnąć finansową niezależność? - z dr A. Fesnakiem, wiceprezesem Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych, wykładowcą Europejskiej Akademii Planowania Finansowego i Akademii Ekonomicznej rozmawia J. Wiejak, Red. CashFlow&You. 

 Czy każdy z nas może zostać człowiekiem zamożnym? Okorzyściach, jakie może przynieść budowanie swojej finansowej inteligencji i zmiana podejścia do idei wolności finansowej - z dr Andrzejem Fesnakiem, wiceprezesem zarządu PIPUiF (Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych), wykładowcą Europejskiej Akademii Planowania Finansowego i Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz Szkoły Głównej Handlowej rozmawia Joanna Wiejak, Redaktor Naczelny CashFlow&You.

 

AF: Oczywiście, że tak. Każdy może to zrobić. Nie jest ważne jaki ma kolor skóry ani płeć, nie jest ważne skąd pochodzi, gdzie mieszka ani jak wygląda. Niezależna finansowa może być kobieta z garderobą 32 i 48, a także mężczyzna 2 metrowy z bicepsami 70 cm i pan ważący 58 kg przy 162 cm wzrostu. Ważne jest to, co robisz ze swoimi pieniędzmi i kim chcesz być, a nie skąd jesteś. Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu – czy też Nashville - jak wolą inni. Żeglarze mawiają, że nie jest ważne skąd wieje wiatr, ale dokąd płyniesz. A zatem nie jest ważne skąd jesteś i kim byłeś. Ważne jest co robisz i kim chcesz być. Zostań swoim własnym żeglarzem sterem i okrętem - płyń do niezależności finansowej....

 

AF: Zrozumieć, że finanse to Twój najistotniejszy aspekt życia. Wielu ludzi twierdzi, że pieniądze to nie wszystko. To prawda. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby całe życie je mieć, a w wieku np. 45 lat aż tyle, żeby nie musieć pracować i zajmować się przez lata pomaganiem swojej rodzinie i bliskim oraz akcjami charytatywnymi. Ale tylko ci, co nie mają pieniędzy tak twierdzą, że nie są ważne. Pieniądze to ogromna pozytywna energia. Jest taka gra, która uczy finansowej niezależności. To Cash Flow Kiyosakiego. Należy w nią grać często i dużo. Z przyjaciółmi i rodziną z dziećmi. To bardzo pomoże.

 

AF: Przynieść wolność finansową. Nadejdzie taki dzień w życiu, kiedy nie będzie trzeba pracować dla pieniędzy, bo nasze pieniądze będą pracować dla nas. I wcale to nie musi być emerytura. To ma BYĆ RENTA KAPITAŁOWA,CZYLI BĘDZIEMY ŻYĆ Z NASZYCH INWESTYCJI. Wolność finansowa nie jest tym, co media podają i kreują. Nie jest wydawaniem ogromnych pieniędzy przez jakiegoś ekstrawaganckiego milionera jak np. podawane przez prasę zachcianki gwiazd rocka czy filmu. Wolność finansowa to moment, w którym pieniądze z Twoich inwestycji dają Ci przychód większy niż Twoje normalne koszty, które miałeś do tej pory.  Jeżeli zatem ktoś zarabiał 5000 zł i potrzebował na życie 3500, to wolność finansowa zaczyna się od tego momentu, kiedy jego inwestycje i pieniądze produkują mu miesięczny przychód na poziomie 3500 zł. Dla prostego przykładu te 3500 zł miesięcznie to 42 000 zł rocznie. Przy 10% stopie zwrotu potrzebny jest zatem kapitał 420 000 zł, przy 7% byłoby to 600 000 zł.

 

AF: Oznacza, że należy się kształcić w zakresie finansów. I nie tylko w sensie takim, żeby studiować ekonomię i finanse. Spotkałem wielu ludzi, którzy mieli zupełnie niefinansowe wykształcenie i nieekonomiczne, a zarządzali pieniędzmi mądrzej i lepiej niż wielu po ekonomii. Księgowy po studiach ma codziennie do czynienia z pieniędzmi i liczy je. Z drugiej strony najczęściej jest albo na etacie, albo prowadzi własne biuro i jest samozatrudniony. Inwestor w nieruchomości np. jeżeli posiada 2 lub 3 lokale, które wynajmuje - nie musi znać zasad rachunkowości - ale ma źródło pasywnych przychodów i może pracować mniej, bo i tak ma z czego żyć. Budowanie inteligencji finansowej to rozwój w kierunku właściwej oceny możliwości życiowych tak, aby wykorzystywać właściwe szanse.

 

AF: To podstawa działań. Nie robisz w życiu niczego, czego nie chcesz zrobić. Większość ma zakodowany z przeszłości dom rodzinny i model myślenia, że ma uczciwie pracować i oddawać się pracy oraz rodzinie. To bardzo piękne, ale zupełnie niewystarczające dzisiaj, a nawet często bezużyteczne myślenie. W ciągu ostatnich 15 lat życia zawodowego widziałem dramaty wielu takich uczciwych, którzy płakali, bo zostali wyrzuceni z pracy i zaczął się wielki dramat w ich życiu. Tak się poświęcali przecież, a ktoś zdeptał ich zaangażowanie i poświęcenie, i wyrzucił jak wyciśniętą a cytrynę. Jeśli ktoś pracuje cały dzień przez kilkanaście godzin to na ogół nie ma czasu, żeby zarabiać pieniądze. A do tej pięknej postawy –angażuj się w swoją pracę –wystarczyłoby dodać tylko dodatkowe elementy. Dbaj o siebie i swoje finanse, znajdź alternatywne źródła zdobywania pieniędzy, cokolwiek by to nie było. Jeśli firma lub sklep jest w 100% zależna od jednego dostawcy to jest to kiepski biznes, bo może skończyć się w oka mgnieniu. Wiec jeżeli moje finanse uzależniam od tego czy szef popatrzy przychylnym okiem albo czy nowa kadrowa mnie lubi, to nic dziwnego, że przeżyję dramat. A to, że mnie wyrzucą z pracy to oczywiste, bo sens ekonomiczny moich działań jest dla firmy ważniejszy, niż moje wierne oddanie i zaangażowanie. Więc jak przestanę być potrzebny, albo ktoś inny będzie lepszy, to po co firma ma mnie trzymać na etacie? Aby być bogatym trzeba tego pragnąć i pracować w tym kierunku - inwestować.

- Dziękuję za rozmowę. Wszystkich zachęcam do zapoznania się również z treścią wywiadu, w którym dr Andrzej Fesnak prezentuje koncepcję Narodowego Programu Edukacji Finansowej (http://newsletter.cashflowandyou.pl//content/view/71/80/]). Program, który uczy jak w zaplanowany sposób zostać człowiekiem zamożnym, to dla każdego szansa na lepsze życie i myślę, że warto poświęcić chwilę czasu, aby przyjrzeć się z bliska jego założeniom.

 Wywiad z dr Andrzejem Fesnakiem przeprowadziła:Joanna Wiejak, Redaktor Naczelny CashFlow&You

- Czy zmiana postawy mentalnej wystarczy, aby stać się bogatym?

 - Co oznacza, że należy budować swoją finansową inteligencję?

- Jakie korzyści może przynieść zmiana podejścia do idei wolności finansowej?

- Jak zostać człowiekiem zamożnym?

- Czy każdy może osiągnąć finansową niezależność?

Jak kształtować swoją inteligencję i osiągnąć finansową niezależność? 

Wywiad z dr Andrzejem Fesnakiem----------

Joanna Wiejak jest doradcą biznesowym, konsultantem informatycznym, audytorem systemów jakości. Specjalizuje się we wdrażaniu rozwiązań zwiększających jakość i efektywność organizacji. Pomaga zarządzać wiedzą, informacją, opracowywać strategie e-biznesu, zarządzać przez cele. Jest Redaktorem Naczelnym pisma CashFlow&You http://www.cashflowandyou.pl , http://www.newsletter.cashflowandyou.pl - publikującego porady ekspertów z zakresu: BIZNES * FINANSE * INWESTOWANIE * NIERUCHOMOŚCI.

----------

Ten artykuł pochodzi z serwisu Artykularnia.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku!

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1150
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 73577
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648259
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15165
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21619
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40549
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17475
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13159
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53343
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22711
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18183
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23305
 
Autor
Dodał do zasobów: Artykularnia.pl
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska