Login lub e-mail Hasło   

Amerykańscy astronomowie negują istnienie czarnych dziur!

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.paranormalium.pl/artykul.php?id=554
Jak twierdzi zespół naukowców: przedstawienie czarnych dziur jako budzących strach i podziw niebieskich zagrożeń może być żałośnie niedokładne.
Wyświetlenia: 4.304 Zamieszczono 10/09/2007

Połykają wszystko, co przetnie im drogę i zaprzątają największe umysły świata, ale - jak twierdzi zespół naukowców - przedstawienie czarnych dziur jako budzących strach i podziw niebieskich zagrożeń może być żałośnie niedokładne. Może się bowiem okazać, iż w rzeczywistości czarne dziury nie istnieją.

Według naukowców, tradycyjne astronomiczne widzenie wszechświata hojnie usiane niewidocznymi, wszystkożernymi czarnymi dziurami powinno zostać zastąpione alternatywnym, w którym występują dziwne, magnetyczne kule płynącej plazmy.

Jeżeli odkrycie zostanie zweryfikowane - przez wydarzenie, którego naukowcy nie są w stanie dojrzeć - dramatycznie obaliłoby ono teorię, która pojawiła się po obliczeniach angielskiego geologa w 1784 roku, następnie została zweryfikowana przez Einsteina i została ograniczona do czterech praw przez profesora Stephena Hawkinga.

Naukowcy, na czele z Rudy Schild z Harvardzkiego Centrum Astrofizycznego, zauważyli coś, co według nich stanowi dzwon pogrzebowy dla teorii czarnej dziury, gdy zaobserwowali kwazar znajdujący się w odległości 9 miliardów lat świetlnych od Ziemi.

Kwazary, jak się powszechnie sądzi, posiadają w środku czarne dziury, aby jednak sprawdzic to twierdzenie, naukowcy ustawili w kierunku kwazaru 14 teleskopów. Przez analizowanie delikatnego migotania kwazaru zespół mógł zbadać strukturę jego wnętrza.

Odkryto wielką dziurę w materialnym dysku otaczającym kwazar, której szerokość równa była pomnożonej 4 tysiące razy odległości Ziemi od Słońca. Dziura, jak sądzą naukowcy, mogła powstać tylko przez ogromny wyrzut materiału wprawionego w ruch przez silne pole magnetyczne.

Ponieważ czarne dziury nie posiadają pól magnetycznych, zespół doktor Schild zasugerował w artykule wydrukowanym w "The Astronomical Journal", że kwazar musi być napędzany gęstą kulą plazmy nazwaną MECO (magnetospheric eternally collapsing object, wiecznie załamujący się obiekt magnetosferyczny). Jednakże według astronomów "teoria MECO" wyklucza mozliwość istnienia czarnych dziur.

"Sądzę, że jest to pierwszy dowód na to, że ten cały paradygmat z czarnymi dziurami jest niepoprawny", powiedział Darryl Leiter, naukowiec udzielający wywiadu dla "New Scientist".

Według Garry'ego Gilmore'a z Instytutu Astronomii na Uniwersytecie w Cambridge teoria może przekonać większość naukowców. Wskazal on na gruntowne eksperymenty przeprowadzone w ubiegłym roku, które pozwoliły na pierwszą postępową obserwację czarnej dziury wewnątrz naszej galaktyki, Mlecznej Drogi. "Muszę powiezieć, że jest to rzadki widok. Teoria czarnej dziury prawie na pewno nie jest właściwa", powiedział profesor Gilmore. "Nim dokonaliśmy obserwacji czarnej dziury, miała miejsce debata na temat, czy czarne dziury istnieją czy nie, teraz jednak mamy mocny powód, by sądzić, że mogą one być czymś innym".

Ian Sample, korespondent naukowy The Guardian, 29 lipiec 2006
Tłumaczenie: Ivellios

Creative Commons LicenseTen utwór utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska.
Serwis Paranormalium.pl jest licencjonowany na warunkach Creative Commons. Możesz wykorzystywać wszelkie materiały pod warunkiem podania ich autora i źródła jako serwisu www.paranormalium.pl

Podobne artykuły


23
komentarze: 10 | wyświetlenia: 18697
26
komentarze: 10 | wyświetlenia: 52779
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 33340
20
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28208
29
komentarze: 6 | wyświetlenia: 9937
14
komentarze: 5 | wyświetlenia: 17371
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 49185
71
komentarze: 38 | wyświetlenia: 171145
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 11297
30
komentarze: 8 | wyświetlenia: 29926
15
komentarze: 6 | wyświetlenia: 21047
107
komentarze: 23 | wyświetlenia: 114451
14
komentarze: 4 | wyświetlenia: 15264
38
komentarze: 31 | wyświetlenia: 29028
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacjeRaczej udowodniono, że kwazar to obiekt, który nie jest związany z czarnymi dziurami niżli udowodniono nieistnienie czarnych dziur. Powiązanie kwazarów z czarnymi dziurami od początku było wątpliwe i podważane. A jak ktoś nie odróżnia jednego od drugiego, to może lepiej niech najpierw poczyta na temat troszkę, a potem dopiero opracowuje dziennikarskie kaczki z internetu:)))

  zibi,  24/09/2007

Artykuł jest ciekawy.
Uważam, że nazwa "czarna dziura" jest niepoprawna.
Nie ma czarnych dziur, są natomiast skupiska bardzo gęstej materii.

Naukowcy aktualnie tworzą małe tzw.mikro czarne dziury których żywotność nieprzekracza milisekund.
W tym roku ma zostać uruchomiony superakcelerator w europie kturego celem jest wytwarzanie czarnych dziur o żywotności przekraczającym sekunde i to tyle na temat artykułu :PDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska