Login lub e-mail Hasło   

Mowa podświadomości

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.paranormalium.pl/artykul.php?id=138
Psychika ludzka jest tak skomplikowanym tworem, że można ją opisywać na wiele różnych sposobów, ale dla potrzeb tego tematu wystarczy jeśli przyjmiemy zupełnie pod...
Wyświetlenia: 6.438 Zamieszczono 11/09/2007

Psychika ludzka jest tak skomplikowanym tworem, że można ją opisywać na wiele różnych sposobów, ale dla potrzeb tego tematu wystarczy jeśli przyjmiemy zupełnie podstawowe założenie, że dzieli się ona na dwie części, które działając na zasadzie sprzężenia zwrotnego tworzą jedność.

Są to dwa niezależne umysły, z których każdy posiada swój ośrodek woli . Jeden z nich, tzw. świadomość, jest tym umysłem, o którym człowiek wie, że go ma. Równolegle z nim funkcjonuje drugi, nieuświadomiony umysł. W literaturze fachowej bywa on określany różnie, najczęściej jako podświadomość - jednak nie o nazwę tu chodzi ale o istotę rzeczy.

Jest to po prostu bardzo obszerny program zarządzający, dla którego pewnego rodzaju nakładką kontrolną jest świadomość. Jest to bardzo ważna nakładka, o czym świadczy fakt, iż każdy z nas identyfikuje się właśnie ze swoją świadomością. Każdy z tych umysłów działa w specyficzny dla siebie sposób, który jest odwzorowaniem zadań jakie są mu przypisane. I tak w gestii podświadomości leży zarządzanie działaniem organizmu na wszystkich poziomach za wyjątkiem tego najbardziej ogólnego, który jest związany z funkcjonowaniem człowieka w środowisku zewnętrznym.

Jest to ten zakres rzeczywistości, który obejmuje wiedzę, zdolność rozumowania, myślenia abstrakcyjnego, planowania i tzw. oceny realizmu sytuacji, która wynika z pojmowania czasoprzestrzeni i zachodzących w niej związków przyczynowo- skutkowych.] Tym poziomem, który nazwałabym blokowym, zarządza świadomość. Na jawie oba umysły działają równolegle wykonując swoje zadania, jednak umysł nieświadomy jest podporządkowany świadomemu. Współpraca polega na tym, że przy pomocy woli jesteśmy w stanie decydować o ruchu całej ręki, możemy mieć wpływ na ruch poszczególnych grup mięśni ale nie jesteśmy zdolni koordynować wszystkich przemian fizycznych , chemicznych i energetycznych , jakie zachodzą podczas tego ruchu .

Tym zajmuje się podświadomość. Bywają jednak sytuacje, np. w momentach zagrożenia, kiedy reagujemy szybciej niż zdążymy zdać sobie z tego sprawę. To podświadomość nie czekała na rozkazy sama podejmując decyzję w kwestii działania, zgodnie ze swoją wiedzą. Dzieje się tak dlatego, że program zatytułowany „podświadomość" jest o wiele szybszy a jego zadaniem jest też ochrona naszego życia i zdrowia, co bywa określane jako instynkt samozachowawczy.

Obecność umysłu nieuświadomionego jest wyraĽnie widoczna, kiedy słuchamy jakiegoś opowiadania. Z jednej strony rozumiemy znaczenie słów, a z drugiej strony tworzymy wizualne wyobrażenie postaci i akcji. Właśnie owa wizja reprezentuje sposób, w jaki treść jest rozumiana przez podświadomość. Świadomość jest programem stosunkowo wolno działającym, bardzo energochłonnym a pojemność pola operacyjnego, w którym odbywa się przetwarzanie informacji jest ograniczona.

To pole operacyjne zwane inaczej pamięcią krótkotrwałą opiera się na stosunkowo nietrwałym nośniku, ponieważ wiadomo, że ludzie poddani elektrowstrząsom tracą informacje tam zawarte. Z tych to powodów można się domyślać, że natura, dzieląc psychikę na dwie części kierowała się powodami ekonomicznymi.

Po iluś tam godzinach czuwania świadomość zostaje wyłączona i stan ten nazywamy snem. Podświadomość jednak nie śpi. W dalszym ciągu musi ona nadzorować pracę organizmu a jednocześnie dokonuje porządkowania pamięci. Wszystkie informacje zgromadzone w ciągu dnia - zarówno te, które dotarły do naszej świadomości jak również te, które zatrzymały się na poziomie podświadomości , zostają zakodowane w ruchomym obrazie i przechowywane w pamięci tzw. głębokiej. To, co nazywamy „marzeniem sennym" jest w pewnym sensie monitorowaniem tego procesu przez świadomość, która w ograniczonym zakresie jest w tym czasie uczynniona. Zależność umysłów jest wówczas odwrócona i dominującą rolę pełni umysł nieświadomy. Można powiedzieć, że sen jest mową podświadomości, jest rozmową z samym sobą, ponieważ budując obraz senny pakuje ona informacje w taki sposób, że przekazuje w nim jednocześnie określone treści ogólniejszej natury. Obraz senny tworzony jest na zasadzie wykorzystania związków zachodzących między zapamiętanymi w przeszłości pojęciami z uwzględnieniem ich wszystkich cech. Jest po prostu oparty na indywidualnej siatce pamięci.

Autorka:

Agnieszka Malinowska

agnes@vc.pl

Artykuł pochodzi ze strony www.ufo.dos.pl

Creative Commons LicenseTen utwór utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska.
Serwis Paranormalium.pl jest licencjonowany na warunkach Creative Commons. Możesz wykorzystywać wszelkie materiały pod warunkiem podania ich autora i źródła jako serwisu www.paranormalium.pl

Podobne artykuły


22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 9147
46
komentarze: 26 | wyświetlenia: 13998
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 4540
43
komentarze: 9 | wyświetlenia: 23128
24
komentarze: 14 | wyświetlenia: 8130
42
komentarze: 19 | wyświetlenia: 7669
20
komentarze: 8 | wyświetlenia: 8154
19
komentarze: 15 | wyświetlenia: 7712
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 20102
36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 12715
83
komentarze: 23 | wyświetlenia: 98417
33
komentarze: 8 | wyświetlenia: 22573
 
Autor
Artykuł  zibi,  12/09/2007

Bardzo ciekawy artykuł.

  exangel7,  12/09/2007

Chciałbym jednak zauważyć, że są na świecie osoby, które osiągnęły zdolność kontroli czynności narządów wewnętrznych. Potrafią w sposób świadomy wpływać na reakcję zachodzące w nich samych. Są to jednak skrajne przypadki.
Szkoda, że artykuł nie uwzględnia kwestii możliwości wpływu na podświadomośc poprzez świadome myśli oraz w jaki sposób nasze codzienne reakcje na bodźce oddziałują na podś ...  wyświetl więcej

  Karka,  12/09/2007

To prawda, ludzki umysł kryje wiele tajemnic. Paradoks polega na tym, że często nie wiemy, jak mało o sobie samych wiemy naprawdę.

  zibi,  13/09/2007

To wspaniała uwaga.
Nie przejdź nad nią do porządku dziennego.
Zastanawiaj się co dziennie kim jesteś.
Samopoznanie to największa życiowa przygoda.
Do tego nie są potrzebni mędrcy czy nauczyciele, którzy wielu wyprowadzają na manowce. To leży w naszych rękach i zależy tylko od nas.
Zgłębienie własnej natury to oświecenie.

Nie ma się zastanawiać kim się jest, bo jak powiedział Jezus: "Jestem który jestem".

  zibi,  13/09/2007

Niestety nie masz racji.
Same słowa nic nie znaczą, choćby były wypowiedziane przez największych proroków. Najważniejsze jest doświadczenie.

Też uważam, że ważne jest, aby wiedzieć, kim się jest. Tyle tylko, że moim zdaniem, nie można tego dowiedzieć się, poprzez "zastanawianie się". Ludzki mózg nie jest w stanie stworzyć wiedzy z samego procesu myślenia. Musi otrzymywać bodźce ze świata zewnętrznego i do wiedzy dochodzi dopiero poprzez ich analizę.

Wg mnie trzeba po prostu zacząć żyć, tak jak zawsze chcieliśmy żyć, ale zwykle

...  wyświetl więcej

  paragate,  13/09/2007

Przed laty mistrz R.MAHARISHI powiedział.Z dwu dróg,które prowadzą
do odkrycia własnej tożsamości jedna wiedzie poprzez kontemplacje
KIM JESTEM?Utrzymując to ciągle w świadomości odcinamy korzenie
iluzji dotyczące nas samych tzn.wyobrażeń o sobie.Krok po kroku
zadając sobie to proste pytanie opróżniamy umysł z wszelkich opinii,
które przeszkadzają w dotarciu do w ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska