Login lub e-mail Hasło   

Jak studiować, żeby znaleźć ciekawą pracę

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://edukacja.artykularnia.pl/problemy(...)32.html
Otwiera się przed Tobą całkiem nowy rozdział twojego życia, który zadecyduje o twojej przyszłości. To dobry moment, żeby zastanowić się jak efektywnie wykorzystać studencki czas.
Wyświetlenia: 12.063 Zamieszczono 14/09/2007

Trzymasz w ręku indeks wymarzonej uczelni. Jego zdobycie kosztowało Cię wiele wysiłku i dało wiele satysfakcji. Otwiera się przed Tobą całkiem nowy rozdział twojego życia, który zadecyduje o twojej przyszłości. To dobry moment, żeby zastanowić się jak efektywnie wykorzystać studencki czas.

Kiedy wyjeżdżałem na studia towarzyszyły mi mieszane uczucia. Z jednej strony obawa jak wszystko się ułoży, z drugiej niesamowita radość i przeświadczenie, że nic nie będzie mnie teraz w stanie powstrzymać przed osiągnięciem tego, czego chcę.

Wtedy i teraz jednym z najważniejszych pytań, które zadają sobie studenci jest „Co będzie po studiach? Kim będę? Czy będę robił coś sensownego?”. Jeżeli należysz do osób, które zadają sobie te pytania to przeczytaj poniższe rady, jak studiować, żeby zwiększyć swoje szanse na znaleźnie ciekawej pracy.

1. Weź na siebie odpowiedzialność za swój sukces.

Zaakceptuj fakt, że największą odpowiedzialność za swój sukces ponosisz Ty. Zdecyduj, które przedmioty są dla Ciebie ważne i na nich się koncentruj, bo tych właśnie chcesz się nauczyć. One pomogą Ci w przyszłości zdobyć interesujące zajęcie. Zastanów się, jaka wiedza nie straci na wartości w ciągu pięciu lat i tutaj walcz o najlepszych wykładowców. Takimi przedmiotami są na pewno języki, one powinny znaleźć się na szczycie twojej listy. Wykładowcy będą lepsi i gorsi, ale niezależne od nich to Ty decydujesz czego się nauczysz. Od lepszych ucz się jak najwięcej, gorszych ignoruj i znajdź inny sposób, żeby się nauczyć tego, co dla Ciebie ważne.

2. Określ co chcesz osiągnąć dzięki studiom

Nie jest to proste ćwiczenie, nawet dla osób, które już studia skończyły :), ale zapewniam, że bardzo Ci pomoże. Wiedza, kim chcesz być ułatwia dokonanie wielu wyborów. Nie musisz opisywać siebie za kilka lat w wielkich szczegółach. Skoncentruj się na typie pracy, którą chcesz wykonywać a nie konkretnej profesji. Nie pisz, że chcesz mieć fajną pracę, ale np. chcę podróżować, pracować za granicą, zajmować się nauczaniem i pracą badawczą, prowadzić własną firmę. Napisz to w czasie teraźniejszym i powieś sobie w widocznym miejscu. Z czasem, gdy dowiesz się więcej twoja wizja stanie się wyrazistsza.

3. Wybierz 1-3 rzeczy, w których będziesz najlepszy/a

Nie można być najlepszym we wszystkim. Zamiast próbować osiągnąć niemożliwe wybierz sobie od 1 do 3 przedmiotów/umiejętności, w których będziesz gwiazdą. Na początku to trudne, ale im szybciej zdecydujesz tym szybciej zaczniesz budować swoją przewagę. To będą twoje atuty w przyszłości. Najlepiej gdyby były powiązane z tym, co chcesz robić w przyszłości. To, w czym jesteś niepokonany/a buduje twój wizerunek i kapitał na przyszłość. Jak zdecydować, które powinny być najważniejsze? To takie, które pomagają Ci osiągnąć cel z pkt 2.

4. Stawiaj na wiedzę praktyczną

Teoria jest potrzebna, ale książkę można sobie zawsze przeczytać później. Jeżeli możesz to wybieraj przedmioty, które stawiają na rzeczywiste projekty, robienie analiz, pisanie oprogramowania, robienie badań itp. Zadawaj sobie pytanie, do czego wiedza z danego przedmiotu może być przydatna w praktyce. Korzystaj z konferencji branżowych i konkursów dla studentów. Dzięki temu nabierzesz doświadczenia i jednocześnie uzyskasz dostęp do wiedzy i kontaktów w najważniejszych dla Ciebie obszarach. Oczywiście najważniejsze powinny być te, które wybrałeś/aś w pkt 3.

5. Pracuj mądrze, a nie ciężko

Korzystaj z wiedzy zgromadzonej przez poprzednie generacje. Starsi studenci wiedzą jak zdać egzaminy przy optymalnym wysiłku. Użyj tej wiedzy. Większość uczelni niestety nie promuje systematycznej pracy. Są przedmioty, przy których tylko systematyczna nauka daje wyniki, np. języki. Systematycznie też pracuj nad wybranymi przez Ciebie w pkt. 3 przedmiotami. Co do pozostałych nie miej wyrzutów sumienia pozostawiając ich wykucie w czasie sesji. Uważaj tylko, żeby nie traktować tak wszystkich przedmiotów, bo w pracy promowana jest już systematyczność, a nie zakuwanie w 2 tygodnie.

 

6. Bądź aktywny/a

Sama nauka i dobre oceny nie wystarczą do zdobycia naprawdę ciekawej pracy. Do tego potrzebne są umiejętności, które można zdobyć tylko w praktyce: praca w grupie, przewodzenie, samodyscyplina. Najlepszym miejscem do tego są organizacje studenckie, fundacje czy firmy, które oferują interesujące praktyki. Znajdź organizację, która Ci odpowiada. Zorientuj się jak prężnie działa, czego możesz się nauczyć, co możesz zaoferować od siebie i zacznij działać. Jest to dodatkowe obciążenie i czasem odbywa się kosztem zajęć ale patrz pkt 5.

O pamiętaniu o imprezach nie muszę wspominać, bo po zastosowaniu powyższych sześciu punktów będzie to uczciwie zapracowana rozrywka ;). Powodzenia w studiowaniu.


Mariusz Kapusta jest managerem w międzynarodowej firmie. Doświadczony analityk, projektant, certyfikowany kierownik projektów i trener. Na co dzień kieruje dużymi, globalnymi projektami informatycznymi, zarządza rozwojem swojego zespołu i rozwija umiejętności zarządzania projektami w firmie. Jego pasja to rozwój osobisty, ze szczególnym naciskiem na efektywność działania. Prowadzi bloga http://www.proaktywnie.pl.

Podobne artykuły


13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1181
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 907
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1313
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1536
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 705
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1525
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1506
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1302
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1238
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 711
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 718
11
komentarze: 158 | wyświetlenia: 501
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1037
 
Autor
Dodał do zasobów: Artykularnia.pl
Artykuł
Dodatkowe informacje

Powiązane tematy

Ja dodała bym: studiuj na dobrej uczelni, żeby Twój pracodawca nie musiał się zastanawiać gdzie jest ta dziura, którą wpisałeś w swoim CV, w rubryce: uczelnia.

Kierunki na uczelniach w naszym kraju mają tylko wspólną nazwę. Ich poziom, oraz wiedza jaką można na nich zdobyć, są różne.

  Verona,  15/09/2007

Jak dla mnie najważniejszy jest punkt 5. Większość ludzi na studiach poświęca czas na rzeczy, które potem się im nie przydają.

To prawda, ludzie którzy wiedzą, czego chcą, zwykle to dostają. Nie można unosić się z prądem, trzeba czasem płynąć tam gdzie chcemy, nie gdzie niesie fala.

Gratuluję, ten artykuł został wyróżniony i znajduje się na liście grupy "Najlepsze z najlepszych" ( http://www.eioba.pl/g9/najleps(...)epszych ).

  antyk,  11/12/2012

mimo wszystko trzeba chociaz lubić dany kierunek, inaczej to kamieniołomy.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska