Login lub e-mail Hasło   

Umysł w ruchu

Chcesz dać swojemu umysłowi pozytywną dawkę energii ? Oprócz wizyty w bibliotece czy spotkania w klubie dyskusyjnym, zaplanuj poranny jogging i rozegraj partię tenisa! Ak...
Wyświetlenia: 8.629 Zamieszczono 08/10/2007
Chcesz dać swojemu umysłowi pozytywną dawkę energii? Oprócz wizyty w bibliotece czy spotkania w klubie dyskusyjnym, zaplanuj poranny jogging i rozegraj partię tenisa! Aktywność fizyczna nie tylko zapewnia nam dobrą kondycję i wytrzymałość oraz pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki. Ma również ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu oraz nasze samopoczucie.

Wysiłek fizyczny oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia pomagają dotlenić mózg, powodują wzrost ilości czerwonych krwinek we krwi, dokarmiają i dotleniają komórki oraz usprawniają wydalanie toksyn. Dzięki poprawie krążenia, uregulowaniu ciśnienia krwi i usprawnieniu oddychania, nie tylko unikniemy wielu chorób, ale będziemy też mogli się cieszyć pełną sprawnością umysłową do późnej starości.

Badania londyńskich naukowców wykazały, że 25-minutowy aerobik ma wpływ na wynik testu na kreatywność wykonanego po ćwiczeniach. Intensywne ćwiczenia wydolnościowe poprawiają ukrwienie mózgu nawet o 25%, co poprawia koncentrację i pamięć krótkotrwałą.

Ćwiczenia pomagają również w trudnościach z zasypianiem. Wysiłek fizyczny w godzinach porannych lub popołudniowych skraca czas zasypiania i pogłębia sen. Odradza się jednak ćwiczenie wieczorem, gdyż nadto pobudza to organizm.

Aktywność fizyczna pomaga też w leczeniu depresji i zmian nastroju. Już po 20 minutach ćwiczeń organizm zaczyna produkować endorfiny zwane hormonami szczęścia, które z krwią dostają się do mózgu. Ma to efekt antydepresyjny oraz obniża poziom stresu. Badania wykazały, że depresja ustąpiła u 40% chorych, którzy spacerowali 3 godziny tygodniowo (podczas gdy w grupie kontrolnej odsetek ten wynosił 10%, a u osób spacerujących 80 minut 25%).

Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomogą zredukować stres. Specjaliści sugerują, aby ćwiczenia wybierać biorąc pod uwagę swój charakter:
  • osoby spokojne i zmęczone powinny trenować jogę, tai-chi, pilates oraz pływanie;
  • osoby wybuchowe, mające problemy z koncentracją powinny wybierać zróżnicowane ćwiczenia, w tym energiczny taniec;
  • osoby nadpobudliwe i agresywne mogą spróbować sportów walki, które pomogą im rozładować napięcie i negatywne emocje.

Ćwiczenia fizyczne od najmłodszych lat pomagają kształtować nowe połączenia nerwowe w mózgu. Np. raczkujące dzieci poprzez naprzemienne ruchy rąk i nóg tworzą połączenia pomiędzy obiema półkulami mózgowymi (to tłumaczy m.in. dlaczego dzieci, które pomijają ten etap często mają większe problemy w nauce). Na tych właściwościach aktywności fizycznej oparta jest kinezjologia edukacyjna doktora P. Dennisona. Kolejno opracowane serie ćwiczeń wpływają na rozwój poszczególnych umiejętności: koordynację wzrokowo-nerwowo-ruchową, koncentrację uwagi, usprawnianie pamięci, wzmacnianie mięśni oczu, pobudzanie mechanizmu słuchu, poprawę logicznego myślenia i komunikacji werbalnej. Ćwiczenia stosowane w "gimnastyce mózgu" można podzielić na cztery grupy:
  1. Ćwiczenia na przekraczanie linii środka ciała - ćwiczenia uwzględniają naprzemienne ruchy rąk i nóg, np. dotykanie prawym łokciem lewego kolana. Ich rola to głównie usprawnianie połączeń pomiędzy półkulami mózgowymi.
  2. Ćwiczenia wydłużające - polega na rozluźnianiu kolejnych partii mięśni i ma na celu zminimalizowanie wpływu stresu na organizm.
  3. Ćwiczenia energetyzujące - opierają się na założeniach akupunktury. Poprzez uciskanie odpowiednich punktów ciała, poprawiają krążenie i dotleniają mózg.
  4. Ćwiczenia pogłębiające - polegają na wytrzymaniu określony czas w odpowiednich pozycjach. Poprawiają koncentrację, stabilność emocjonalną oraz zdolność uczenia się.

Warto również wspomnieć o żonglowaniu. Udowodniono (uniwersytet w Ratyzbownie), że ma ono bardzo korzystny wpływ na efektywność pracy mózgu. U osób żonglujących nastąpił przyrost tkanki mózgowej. Jest to ewidentny dowód na to, że na ćwiczenie umysłu nigdy nie jest za późno i nie musi się ono wiązać z forsownymi ćwiczeniami.

Reasumując, pamiętajmy o tym, że nasz umysł również potrzebuje "ruchu". Niech będzie to zabawna i inspirująca dla nas przygoda. I nie zniechęcajmy się, jeśli po godzinie ćwiczeń nie będziemy potrafili jeszcze zawodowo żonglować. Z pewnością nasz mózg na tym skorzysta!

 

Sebastian Karwala & Magdalena Prus
ciekawnik.pl - warto wiedzieć!
[ciekawnik.pl to platforma, której celem jest budowanie natchnionego i bardziej świadomego społeczeństwa wiedzy] 

Podobne artykuły


158
komentarze: 114 | wyświetlenia: 73588
24
komentarze: 8 | wyświetlenia: 3611
159
komentarze: 44 | wyświetlenia: 45770
83
komentarze: 22 | wyświetlenia: 98058
36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 12556
22
komentarze: 6 | wyświetlenia: 68217
21
komentarze: 7 | wyświetlenia: 7425
18
komentarze: 10 | wyświetlenia: 12248
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19813
40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49752
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4339
26
komentarze: 7 | wyświetlenia: 10346
12
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1190
71
komentarze: 38 | wyświetlenia: 169774
 
Autor
ArtykułBardzo fajnie się czytało ten artykuł! Oby się jeszcze chciało stosować to co się czyta :-)

Wspanialy artykul! Inspiruje do dzialania :-)

Dobry art i motywuje do działania. Pozdrawiam i bardzo dziękuję za niego.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska