Login lub e-mail Hasło   

Wiedeń - Muzeum Liechtenstein

Muzeum Liechtenstein to podobno świątynia barokowości. Tak przynajmniej często się o nim mówi. Przez długi czas to określenie byłoby obraźliwe. Ale akurat ten zabytek jes...
Wyświetlenia: 1.484 Zamieszczono 18/10/2007
Muzeum Liechtenstein to podobno świątynia barokowości. Tak przynajmniej często się o nim mówi. Przez długi czas to określenie byłoby obraźliwe. Ale akurat ten zabytek jest dowodem na to, że bogactwo baroku nie musi wyłącznie przytłaczać, ale także służyć pewnej misji. Muzeum Liechtenstein ożywia bowiem sztukę.

O możliwość wybudowania budynku na zamówienie księcia Adama I ubiegał się m.in. sławny austriacki architekt Johann Bernhard Fischer von Erlach, który jednak zajął się projektem pałacu Belveder. W boju pozostali Domenico Egidio Rossi i Domenico Martinelli. Ostatecznie projektem zajął się ten ostatni, zmieniając Rossiego po trzech latach od rozpoczęcia prac.

Całość to mikstura stylu miejskiego i wiejskiego, romańskiego i barokowego, co jest wyrazem specyficznego, konserwatywnego gustu księcia. I choć imponować może już sama jego fasada i wnętrze, to najistotniejsza w nim jest prywatna kolekcja rodziny Liechtenstein, a w szczególności księcia Adama II von Liechtenstein. Jej podziwianie umożliwiono 29 marca 2004 roku, dzięki czemu publiczność na własne oczy może zobaczyć dzieła największych malarzy czterech wieków, od renesansu do romantyzmu. Obok siebie znajdują się obrazy pędzla i dłuta Rafaela, rodziny Breuglów, Petera Paula Rubensa, Antona van Dycka, Fransa Halsa, Rembrandta, Franza Xavera Messerschmidta, Jakoba Gabriela Mollinarolo, Giambologny i Adriana de Fries. Bez wątpienia to przyczyna, dla której nie można opuścić wizyty w Liechtenstein.

Celem wystawy jest oddziaływanie na widza historyczną całością, bez podziału na poszczególne gatunki sztuki. Malarstwo i rzeźba integrują się z artystycznym wystrojem wnętrz, tworząc jedną wspólną i zwartą sensownie całość na wzór klasycznej świątyni muz. Artystycznym fenomenem jest największa barokowa sala Europy, która mieści się w centralnym punkcie muzeum. Spacerując po salach muzeum czujemy oddech historii sztuki, która w pewien sposób „rozgrywa się” na naszych oczach. Wrażenia dopełnia ogród i oranżeria otaczające budynek muzeum. Tam również znajdziemy wazy i rzeźby – początkowo rozmieszczone według planu Giuseppe Mazza przez Giovanni Giuliani, później – w 1820 roku - przestawione na wzór bardziej klasycystyczny, według planu Josepha Kornhaeusela.

Muzeum Liechtenstein posiada też swoje oddziały w innych częściach Wiednia i Kunstmuseum w Vaduz.
Oprócz stałej wystawy, muzeum organizuje także tematyczne wystawy czasowe. Okoliczne hotele w Wiedniu oferują sporą liczbę miejsc noclegowych, także w tanich apartamentach i hotelikach.

Podobne artykuły


19
komentarze: 29 | wyświetlenia: 5540
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1421
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 808
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1106
9
komentarze: 37 | wyświetlenia: 5662
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 5665
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 35477
27
komentarze: 38 | wyświetlenia: 156161
20
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2565
18
komentarze: 5 | wyświetlenia: 9808
18
komentarze: 1 | wyświetlenia: 10445
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 12507
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 54975
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy





Na ten temat to mozna by całkiem sporo i ciekawiej napisać! Artykuł jest co najmniej lakoniczny jak na ilość zwiedzania:(



Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska