Login lub e-mail Hasło   

Szkodliwe Działanie Fluoru

Niewielu ludzi wie, że fluor tak naprawdę jest trucizną. Często też jest głównym składnikiem leków psychotropowych, a także trutek na insekty.
Wyświetlenia: 141.457 Zamieszczono 05/11/2007

FLUOR SZKODZI!

Fluor jest mikroelementem biorącym udział w aktywacji i zahamowaniu działania niektórych enzymów. Jest obecny we wszystkich tkankach organizmu. W kościach, zębach osiąga zdecydowanie większe stężenie niż w innych tkankach. Od lat trwają spory czy fluor jest niezbędnym mikroelementem. I jak dotąd nie znaleziono na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.

Od 50 lat XX w. używa się fluoru do produkcji pasty do mycia zębów. Fluor dodaje zię do wody pitnej, aby chronił zęby - ale jak jest naprawdę?

Stwierdzono, że fluor chroni zęby u ludzi jedynie do 20-tego roku życia. I to tylko wtedy, jeśli nie jest stosowany w nadmiarze i się go nie przedawkuje. Potrafi wzmocnić szkliwo zębów, ale jednocześnie może spowodować wiele chorób somatycznych i psychicznych. Pamiętne akcje fluoryzowania zębów wszystkim dzieciom w szkołach - zaowocowały przebarwieniami szkliwa u wielu dzieci poddawanych tej akcji.

W przyjaźni z fluorem

W przyjaźni z fluorem :-)

Fluor

W średniowieczu stosowano przy wytopie metali topnik obniżający ich temperaturę topnienia. Był to fluoryt zawierający fluorek wapnia CaF2. Przez długi okres podejmowano nieudane próby wydzielenia wolnego fluoru. Dokonał tego dopiero w 1886 roku francuski chemik Henri Moissan wydzielając ten pierwiastek w stanie wolnym przez elektrolizę ciekłego fluorowodoru z dodatkiem fluorku potasowego. Nazwa pierwiastka pochodzi od łacińskiego fluere – płynąć. Fluor jest gazem o słabym żółtozielonym zabarwieniu i ostrym zapachu. Jego atom ma największe zdolności do przechodzenia w jon fluorkowy F- jest to wielocząsteczkowy polimer zawierający atomy fluoru, stosuje się go do pokrywania patelni; charakteryzuje się on właściwością zmniejszania tarcia, dlatego też potrawy smażone na takiej powierzchni nie przywierają do niej i nie przypalają się. Z tego samego powodu. Fluor nie występuje w stanie wolnym, ale jego udział w budowie skorupy ziemskiej jest znaczny (0,072%).

Fluor jes
t bardzo aktywny chemicznie. Nie tworzy związków tylko z tlenem i lżejszymi helowcami. Reakcje z pozostałymi pierwiastkami przebiegają bardzo gwałtownie nawet w niskich temperaturach. Łączy się on z wodorem wybuchowo tworząc fluorowodór HF. Fluor ma zdolność łączenia się z wodorem zawartym w związkach, rozkładając chlorowodór, bromowodór, amoniak i wodę. Na miedź, ołów i metale szlachetne fluor działa powoli ponieważ tworzy się na ich powierzchni pasywna warstewka fluorku, która chroni je od reakcji z fluorem. Ze wszystkimi niemetalami, oprócz diamentu i grafitu fluor tworzy fluorki. Suchy fluor nie działa na szkło. W obecności śladów wilgoci reaguje gwałtownie ze szkłem tworząc tetrafluorek krzemu SiF4 - dlatego wykorzystywany jest do trawienia szkła...

Więcej na temat artykułu:

http://www.macierz.org.pl/artykuly/zdrowie/szkodliwe_dzialanie_fluoru.html

 Przygotowała i opracowała Andromedah

 


Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 796
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 626
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1111
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1095
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1351
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1223
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1354
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 653
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1059
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1246
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 360
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 636
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 701
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje
Grupy  mazur,  13/12/2007

Problem fluoru był mi znany, lecz po przeczytaniu powyższego (wyśmienitego) artykułu cieszę się niezmiernie, że wyprowadziłem się z warszawy (specjalnie napisałem przez małe w domyślcie się, dlaczego) na wieś. I tam też pozostanę. Zgadzam się również ze zdaniem autora - Kiedy nie wiadomo, o co chodzi, zazwyczaj chodzi o pieniądze, i być może władzę nad ludźmi. Nadzwyczaj trafne spostrzeżenie.

Panie Mirosławie, dzięki za uznanie :-) Mnie też problem fluoryzowania wody przeraża, a w dużych miastach jest to problem niestety bardzo poważny! Marzy mi się przeprowadzka na wieś i pewnie to w niedługiej przyszłości uczynię. A drugim poważnym problemem to są ci Mistrzunie, ale to już w artykule pisałam ;-)

  pk45,  23/02/2009

W artykule drobne nieścisłości (jako chemik musiałem na nie zwrócić uwagę): raz napisane że nie tworzy związków z tlenem i helowcami, a dalej napisane, że jednak tworzy OF2 i O2F2.
Po drugie: "ze wszystkimi niemetalami, oprócz diamentu i grafitu fluor tworzy fluorki." - diament i grafit to alotropowe odmiany węgla, a nie osobne pierwiastki. A z węglem fluor tworzy trwały tetrafluorek węgla ...  wyświetl więcej

Bardzo ciekawy artykuł. Tylko pytanie co możemy zrobić - chyba nic. Widział ktoś ostatnio pastę bez fluoru?

  ,  04/01/2008

Pięknie Andromeda! Od dawna nie myję zębów tym świństwem, ale się cieszę, żeś taki elaborat zamieściła, bo się dużo nowych ciekawostek z niego można dowiedzieć... Serdecznie Cię pozdrawiam i poproszę o więcej!

Ależ proszę, proszę, na pewno jeszcze coś dopiszę jeszcze, bo jest drugi problem bardzo poważny, którym się zajmuję, ale to taka trochę teraz tajemnica - dla zachęty powiem, że niedługo się pojawi ciekawy artykulik też z branży dentystycznej ha! :-)

niestety na własnej skurze odczułam negatywny wpływ fluoru na szkliwo zębów. czytałam już sporo na temat fluoru,ale z Twojego artykułu dowiedziałam się jeszcze sporo ciekawych rzeczy. miła lektura.

Artykuł - bomba! Gratulacje.

Prawdziwa ekologiczno-antyzdrowotna bomba tykająca groźnie z prawie każdej tubki pasty do zębów. Trucizna nie może być nadużywana jako lek ani składnik wody pitnej.

Dorzucam parę punkcików dla zachęty, abyś pisała na takie ciekawe i przydatne tematy leczenie zębów fluorem i śliczne na obrazkach skutki tegoż.

Serdeczne dzięki za wszystkie komentarze! I za punkciki rzecz jasna :-)

Ależ proszę bardzo:) Artykuł jest naprawdę bardzo fachowy i w miarę obszerny, czyli w moim guście.

Dzięki PremaDharmin, hm, jako że jesteś tu fachowcem od pięknego image artów, to się trochę na Tobie wzoruję i staram się jak mogę hihi :-) No to trochę przerabiam stare arty żeby wyglądały jak nowe :-)

A Fluor mnie samą przeraża - nawet jak to czytam po raz kolejny... Zauważyłam mianowicie, że dużo dzieci - niemowląt zaczyna chorować na próchnicę i łamią im się zęby, odpada szkliwo kawałk

...  wyświetl więcej

Świetny artykuł bardzo udany :) miło mi się go czytało.

  Zarmus,  17/06/2008

Dobrze że poruszyłaś ten problem. Szkoda że większość ludzi o tym nie wie i nie zamierza wiedzieć w bliższej przyszłości. Dlatego można robić takie szwindle jak z fluoryzacją wody. Może to przez fluor;)

Jeśli możesz to napisz jakieś krótsze streszczenie i też zamieść bo większości ludziom nie będzie sie chciało czytać takiego długiego artykułu.

Dzięki za punkciki i uznanie wszystkim komentującym ten art. Fluor jest straszny, to dlatego dobrze go poznać jak działa niekorzystnie na nasz organizm.

Może powodować impotencję oraz podawany ludziom w postaci fluoryzowania wody i w paście do zębów - obniża sprawność umysłową - pozwalając na wszelkiego rodzaju manipulacje. Tam gdzie reżim i terroryzm dyktatury - tam dużo fluoru i skażenia tym pierwiastkiem.

Dzięki za inspirację dotyczącą streszczenia :-)

  MZT,  25/08/2008

Natknąłem się na ten temat kiedy oglądałem forming the archetype i chyba zietgeist. Jakby nie było w jednym tym pierwszym wspomnieli że już około 66% całej wody pitnej w USA jest "wzbogaconych" fluorem. Jednak podali jednocześnie że w Europie w 94% się na to nie zgodzono.
Tak czy inaczej autor dawał do zrozumienia że fluoryzuje się wodę żeby nie tyle truć ludzi (żeby ich zabić) ale żeby ich ...  wyświetl więcej

Dzięki serdeczne za uznanie :-) A prawda, roboty to przy tym było :-)

  kamakszi,  29/08/2008

Fluoru nie stosuję w paście do zębów od lat! Ale moja dentystka się upierdliwie upiera że najlepsza pasta do zębów to ta z fluorem. Pewnie zmienię dentystę, choć dobra taka :-)

  Mu7trak,  15/11/2008

Czyli w takim razie czym myć zęby skutecznie???

  lapeno,  17/11/2008

pasty z ksylitolem podobno są niezłe tylko droższe

  logiczny,  17/11/2008

Vicco nie wszędzie dostępna i gałązki brzozy... Tak, tak gałązki brzozy zabijają całą florę bakteryjną w ustach.

Moja babcia mi opowiadała, że dawniej były takie proszki do zębów zrobione z ziół... Niestety nie znam receptury. Ale w aptece są dostępne pasty bez fluoru profesora Tołpy, co to go udupili po to, aby jego biznes przejąć. Przykre, ale tak to już jest w tym świecie. A to jeden z produktów TC Chamosal-Dent - bez fluoru albo też TOłPA chamosaldent bioaktywny żel. Za granicą to nie ma problemu z pastami tego typu. Może i u nas kiedyś... Pozdrawiam

  ,  18/11/2008

Ksylitol dobry do herbatki jest, cukrem się człowiek nie truje a i zęby chroni :)

ksylitol jest alkoholem nie cukrem i w małym stopniu jest wykorzystywany przez mikroby, a z takiego pozytywnego podejścia do cukrów bardzo ucieszą sie bakterie bytujące na zębach

Prawda jest taka- im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...

Moja babcia mi opowiadała, że dawniej były takie proszki do zębów zrobione z ziół... Niestety nie znam receptury. Ale w aptece są dostępne pasty bez fluoru profesora Tołpy, co to go udupili po to, aby jego biznes przejąć. Przykre, ale tak to już jest w tym świecie. A to jeden z produktów TC Chamosal-Dent - bez fluoru albo też TOłPA chamosaldent bioaktywny żel. Za granicą to nie ma problemu z pastami tego typu. Może i u nas kiedyś... Pozdrawiam

Ups... klikło mi się dwa razy :-(

Witam, przeczytałem Pana artykuł bardzo uważnie, ponieważ treści w nim zawarte ,choć szczątkowo, ale docierały do mnie wcześniej. PRZYKRO jest mi przyznać , że dla większego dziennikarskiego zamieszania CELOWO miesza Pan szkodliwe skutki przedawkowania fluoru z jego dobrym wpływem , kiedy stosowany jest zgodnie z normami i zasadami. A jak łatwo manipulowć jest ludżmi widać po komentarzach wyżej, z ...  wyświetl więcej

tylko zapomniałeś dodać ,że ktoś te normy ustala, ale kto i na jakich badaniach się opierali.
A propo World Health Organisation to warto wiedzieć, że to między innymi oni stworzyli Codex Alimentarius (wiecej w internecie), więc nie uważam ich za wykładnika norm.

Widać wpływ mediów i utartych stareotypów, ale spójrzcie obiektywnie na fakty.
Zobacznie jakie fakty są po obu stronach i czemu mają one służyć, kto ma z tego korzyść i dlaczego???

  ninja,  21/02/2009

no to najlepiej sie nie myc i nie myc zebow. ciekawe jak sobie radzili ludzie w sredniowieczu

byli bezzębni

;-) z pewnością

  Layo  (www),  22/02/2009

Spotkałam kiedyś bardzo radykalnych ekologów. Namówili mnie na mycie zębów gliną, choć zapewne nie znali takich faktów jak teraz są przytaczane. Całkiem ciekawe przeżycie i efekt zadowalający. Polecam każdemu kiedyś spróbować :))

  ,  25/02/2009

Teorie wywrotowe zawsze mają zwolenników. Co zamiast fluoru?

  SirMac,  12/03/2009

Dziś odkryłem przerażającą prawde o mleku dla dzieci.
Nie wiem czy wiece ,ale większość producentów dodaje fluor do mleka dla niemowląt.
Znalazłem tylko jednego producenta, z pieciu dostepnych w angielskim Tesco, g.dzie nie widziałem w składzie fluoru-Heinz.
Zastanawiające dlaczego w mleku 0-6miesiecy wystepuje wysławiony fluor do walki z próchnicą ,jak u dzieci pierwsze ząbki ...  wyświetl więcej

Ano tak, ukrywają producenci to paskudztwo dodając je do innych produktów też, ale fluor jest też biopierwiastkiem potrzebnym nam do życia i dlatego spożywanie go w produktach żywnościowych nie jest aż tak bardzo szkodliwe, a nawet zalecane. Nie wolno jednak przekroczyć normy. Dodawanie fluoru do mleka dla dzieci jest wstrętne tak jak i modyfikacja genetyczna mleka. No, ale w Unii ten proceder jes ...  wyświetl więcej

Świetny artykuł i w samą porę trafiłam na niego, bo zastanawiałam się nad profilaktycznym podaniem fluoru dziecku (jest taka pasta elmex żel, sprzedawana w aptekach bez recepty), a teraz wiem, że to może być niewskazane i muszę zasięgnąć porady dentysty.
Dziękuję i pozdrawiam!

Witaj Melisa. Jak nie musisz podawać dziecku pasty elmex, to jej nie podawaj, bo nic to nie da dobrego w rezultacie końcowym. Niektórzy dentyści to polecają, tak jak kiedyś w latach 70-tych w szkołach podstawowych była obowiązkowa fluoryzacja zębów u pani higienistki. Musisz po prostu obserwować czy dziecku się zęby psują czy nie i wtedy zadecydować. Jedno jest ważne, że od przedawkowania fluoru - ...  wyświetl więcej

Nie, nie zdecydowałam się na elmex żel, nawet aptekarka mi to odradziła.
Ech, nie znoszę tej sprzeczności w mediach, nie wiadomo komu wierzyć, poruszam się intuicyjnie.

Dobry artykuł, sam miałem swego czasu problemy z nadwrażliwością zębów. Po odstawieniu past z fluorem wszystko wróciło do normy ;)

Przydatny artykuł, już wcześniej słyszałem wiele złego o fluorze. Ten artykuł otworzył mi oczy jeszcze bardziej.

  Eljash *  (www),  19/11/2010

Pomijając całą formę przyznaję, że przedstawione tu fakty są jak najbardziej autentyczne. Sam znam osoby cierpiące na fluorozę. To prwda, że nie sposób go uniknąć, ale można go mocno ograniczyć. Ja np. używam od paru miesięcy pasty Szałwiowej firmy "Ziaja" tą z dużym, zielonym napisem "Bez Fluoru". Zazwyczaj to produceńci chwalą się co to ich produkt w sobie nie zawiera, a tu rzecz odwrotna. Mówią ...  wyświetl więcej

Taaak jeste trucizną w nadmiarze ...zapewne dlatego REKIN nie ma prochnicy a pływa w wodzie która zwiera fluor.
Co za robienie ludziom z mózgu sieczki, to nie uzywaj pasty z fluorem jedz pokarm ktory bakterie przeksztalcą w kwas ktory pięknie rozpuszcza szliwo a jak jeszcze masz problemy z żołądkiem to kwas trawi szkliwo piekniei nie uzywajcie wtedy fluoru!

czytałam kiedyś już o fluorze, był stosowany w czasach drugiej wojny dodawany do wody dla omamienia ludzi...

sama używam Ajony i jestem z niej bardzo zadowolonaDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska