Login lub e-mail Hasło   

Święty Graal - mity i prawda

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.okiem.pl/leksykon/graal.htm
Różni fani mitów i legend poszukiwali odpowiedzi na to czym był lub jest Graal. Zajęcie przyjemne i ciekawe jest doputy nie zacznie się wierzyć w którąś z legend.
Wyświetlenia: 51.865 Zamieszczono 12/11/2007

Gdzie się zaczęła legenda?
Można z całą pewnością stwierdzić, że św. Graal jest jedynie opowieścią. Istnieje nawet misa, która jest zalążkiem legendy. Misa o schodkowatym kształcie, o której długo uważano, że jest wyrzeźbiona z jednego kawałka szmaragdu, dopóki się nie zbiła. Obecnie jest w Genui, a pochodzi z palestyńskiego meczetu przywieziona w 1001 r. Nazwa Graal pochodzi od "graduale" - "miska o ściankach w kształcie stopni" (łać. "gradus" - "stopień").

Czym jest graal?
Różni fani mitów i legend poszukiwali odpowiedzi na to czym był lub jest Graal. Zajęcie przyjemne i ciekawe jest doputy nie zacznie się wierzyć w którąś z legend. Jak widać pomysły są niesamowite. Graal bywał między innymi:

 • kielichem z którego pił Jezus w czasie ostatniej wieczerzy
 • kielichem Józefa z Arymatei do którego zebrano krew Chrystusa
 • flakonikiem na perfumy Marii Magdalen, z którego myła stopy Chrystusa
 • naczyniem w którym Piłat umył ręce po wydaniu wyroku na Jezusa
 • pojemnikiem na Hostię którą spożywał Galahad
 • książeczką napisaną przez Chrystusa - skarbnicą wiedzy (zob. Mormoni)
 • materiałem radioaktywnym
 • sadzawką ze schodkowym wnętrzem
 • przedstawieniem bóstwa u templariuszy
 • wiecznie pełnymi garnkami celtów, germanów
 • kamieniami które spadły z nieba, mówiące ludzkim głosem, w okół których odbywały się narady druidów
 • kamień filozoficzny
 • szmaragd z korony lucyfera
 • tacą, misą, kubkiem, paterą
 • całunem, chustą św. Weroniki
 • punktem zwornikowym magii na świecie
 • królewską krwią potomstwa Jezusa i Marii Magdaleny
 • przekaźnikiem obcych cywilizacjiLegenda św. Graala
Wg legendy Józef z Arymatei miał zebrać krew z przebitego boku Chrystusa spływającą po lancy włóczni. Św. Graal był poszukiwany przez legendarnych rycerzy króla Artura, w szczególności przez Lancelota, Parsifala z Walii i Galahada. Parsifal w końcu odnalazł Graala - choć nie wszystkie legendy tak twierdzą.

Templariusze
Parsifal żył w XI wieku i podróżował po Europie. Między innymi dotarł do Włoszech gdzie spotkał "Templeisen" - czyli prawd. templariuszy. Opis czczonego przez nich bóstwa (być może chodzi o całun) odczytywany jest przez niektórych jako opis Graala. Co więcej kojarzony jest z opisem Arki Przymierza.

Katarzy

Wg innych podań w posiadaniu św. Graala byli również Katarzy. Tajemna ta sekta budzi do dziś wiele emocji, związanych z rzekomo skąpymi danymi na ich temat. Katarzy mieli przekazać Graala Templaiuszom, no ale wtedy Parsifal 100 lat wcześniej nie mógłby go u nich widzieć.

Tajemniczy zakon średniowieczny
W 493 roku król Franków Chlodwig - z dynastii Merowingów, ostatni konsul zachodniego cesarstwa rzymksiego założył Zakon św. Kielicha. O zakonie tym niemal nic nie wiadomo, jednak informacje pasują do nowożytnich legend o św. graalu.

Święta Krew
Ta legenda, wymyślona już w XX wieku przez włoskiego faszystę Juliusza Evolę miała swoich następców w osobach Pierre Plantarda a potem Michaela Baigenta, Henry Lincolna i Richarda Leighta. Legenda posiada cały szereg niesamowitości. Święty Graal (Sangeraal) ma być prawidłowo odczytywany jako Sang Real - czyli królewska krew. Legenda jednak nie kończy się na tej słownej zabawie. Królewska krew ma dotyczyć dynastii Merowingów - pierwszych królów Francji którzy mają pochodzić w prostej linii, ni mniej ni więcej tylko od małżeństwa Jezusa ze św. Magdaleną. W legendzie występuje cała masa niesamowitych "odkryć" jak np. że Nazaret nie istniał w czasach Jezusa, Paryż założyli Merowingowie, Jezus nie umarł na krzyżu, lecz został uratowany i podróżował po świecie umierając w końcu w Kaszmirze (więcej o tej legendzie). Legęndę tą skopiował ostatnio Dan Brown w swojej książce "Kod Leonarda da Vinci". Więcej szczegółów na temat tej legendy i prawdy historycznej znaleźć można w książce "Zrozumieć Kod da Vinci" (recenzja). W 1993 Pierre Plantard został za oszustwa skazany przez sąd. przeszukanie jego domu ujawniło sfałszowane dokumenty w których przedstawiał siebie jako króla Francji. Plantard sfałszowane dokumenty ukrywa też bibliotekach, gdzie powołany przez siebie Zakon Syjonu wzbogaca o tysiące lat historii i listy Wielkich Mistrzów, wśród których po dokładnej analizie znajdują się nawet 9-letnie dzieci.

Św. Graal w Polsce?
Istnieje historia opisująca Polski epizod św. Graala. po bitwie pod Hastings dzieci króla Harolda udały się przez Litwę do Biznancjum. Dwóch synów pozostało na Litwie, a córka wyszła za mąż za Włodzimierza Monomacha. Świdrygiełło - młodszy brat Jagiełły (pochądzego wg podań od starszego syna Harolda) podarował wotum dla kościoła w Bezławkach. Obraz oraz kielich. W 1520 kielich został zamurowany gdy rozgorzała wojna polsko-krzyżacka. Potem ktoś kielich wyjął gdy kościół był opustoszały - pozostał tylko otwór w ścianie, wyskoko w miejscu zamurowanego okna.

Właściwości
Wg podań i legend św. Graal miał mieć cudowne właściwości. Przede wszystkim osobom pijącym z niego dawał życie wieczne. Tak gdzie przebywał cały rok kwitły kwiaty a rośliny nie obumierały, nie było chorób ani nieszczęśliwych wypadków i zawsze było co jeść. W ten sposób opisywany był Avalon gdzie wg Merlina (czarodzieja, druida z legendy o królu Arturze) schowany był Graal. Avalon potem stał się również miejscem pochowania króla Artura. Graal obfitości wiąże się w celtyckimi legendami o kotłach, lub glinianych garnkach zawsze pełnych które produkowane były przez garncarzy z Irlandii lub Walii. Graal jest niewidzialny dla osób które nie są godne aby go zobaczyć.

Sekty
Istnieją nawet sekty takie jak Ruch Świętego Graala prezentujące ezoteryczne wizje łączące różne nauki, magiczność świętego kielicha itp.

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1202
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1011
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1079
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 755
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 737
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1888
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 580
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1036
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 545
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 546
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 892
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 670
 
Autor
Artykułnie, nie , nie no nie moge tak tego zostaic co za bzdury!
jak mozna interpretowac to w ten sposob,,, s. gral to miska, dysk,ksiazeczka,itp itd... brak mi slow.... jak by ktos chcial pogadac na ten temat zapraszam na gg 8822756 bo to co tu jest wypisywane to mnie az glowa rozbolala!

  okiem  (www),  26/12/2007

Strasznie nudni są ludzie którzy historyczne informacje określają mianem bzdur i w dodatku nie potrafią przedstawić żadnych poważnych uzasadnień. Z reguły są to dyletanci, zwolennicy jakieś Daenikenowskiej teoryjki. Pełno ich wszędzie i są zakałą wiedzy świata.

Zgoda, że historyczne informacje to nie bzdury, a bardziej fakty. Tyle, że dlaczego przy tym pokpiwać z "Daenikenowskiej teoryjki, jak to raczej bardzo logiczna i na mocnych dowodach oparta poważna teoria naukowa? Co więcej w miarę upływu czasu pomysły Daenikena z hipotez stały się teoriami z mocnym wsparciem z zakresu faktografii. A jak się komuś istnienie innych cywilizacji nie mieści w głowie, ...  wyświetl więcej

Ruch Świętego Graala. Czemuż taki Ruch obrażać zaraz epitetem sekta używanym głównie przez kosciół katolicki do zwalczania innych wyznań? To z lekka cuchnie sektofobią albo gorzej, paranoją antysektową. To taki marny zwyczaj obrzucania innych poglądów i przekonań, szczególnie wyznaniowych epitetem, który najpierw wskutek starań gebelsowskich, mnemotechnicznych i zabiegów oratorskich o wątpliwej re ...  wyświetl więcej

  majkel,  27/06/2008

Dlaczego ten Ruch został nazwany sektą? Bo ten Pan jest z okiem.pl. Wystarcz spojrzeć chwilę na tę stronę, bo nie dziwić się niczemu.

Szanowni Państwo!

Pan Romuald Statkiewicz, alias 'jezus chrystus', oraz dwójka jego popleczników Bogusław Gas alias 'mojżesz' oraz Elżbieta Gas alias 'tyara', NIE MAJĄ nic wspólnego z Ruchem Graala w Polsce. R.Statkiewicz bezczelnie korzysta na swoich stronach internetowych z bezprawnie kopiowanych tekstów z literatury Graala i podaje je za swoje. Mało tego... Teksty te przekłada ze swoimi

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska