Login lub e-mail Hasło   

Nowy Jork, Bardziej Europejski

Raz podsłuchałem niemieckich turystów w Kanadzie, kiedy rozmawiali o Stanach Zjednoczonych. Opowiadali sobię o wszystkich rzeczach za które nie lubią Ameryki. Jedn...
Wyświetlenia: 2.725 Zamieszczono 20/11/2007

Raz podsłuchałem niemieckich turystów w Kanadzie, kiedy rozmawiali o Stanach Zjednoczonych. Opowiadali sobię o wszystkich rzeczach za które nie lubią Ameryki. Jednak zgodnie przyznali, że Nowy Jork jest wyjątkiem. Zgodzili się co do tego, że to miasto ma swoją kulturę. Nowy Jork ma w sobie coś na styl miast Europejskich. Po dalszej rozmowie, doszli do wniosku, że przeważnie każdy Europejczyk polubił by Nowy Jork, właśnie za jego kulturowość, za ten element kultury.

Sam osobiście podróżując wiele po miastach Europejskich, wydając ogromne pieniądze, by w efekcie zobaczyć i zrobić tak mało, pomyślałem, że po prostu sobie pochlebiają. Niema żadnego Europejskiego miasta, które jest jak Nowy Jork. Owszem, są fascynujące miasta w Europie, stare, zabytkowe miasta z bardzo rozległą kulturą i historią, miasta które nie mogą być porównane do żadnych innych na świecie, jednak z Nowojorskim klimatem? Nie sądze.

"Big Apple" nie może być porównywane do jakiegokolwiek innego miasta na świecie. Jest to najgęściej zaludnione miasto w Ameryce Północnej, jest to siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych. Miasto to, składa się z pięciu sławnych i znanych na całym świecie dzielnic, Manhattan'u, Brooklyn'u, Bronx'u, Staten Island i Queens'u. Gdyby wszystkie dzielnice, wyłączając Staten Island, były osobnymi miastami, z własnymi prawami, każde z nich było by najgęściej zaludnionym miastem w Ameryce Północnej. Z populacją 18.8 milionów ludzi w aglomeracji Nowego Jorku, miasto nie posiada, żadnego niedoboru ludzi. Miasto jest bardzo unikatowe, oraz jest jednym z najbardziej ekscytujących miejsc na ziemi. Znane powiedzenie mówi, że Nowy Jork jest "miastem które nigdy nie sypia" (city that never sleeps). Zawsze jest coś, do roboty w Nowym Jorku. Jednak to czym miasto jest, zawdzięcza swoim mieszkańcą, Nowojorczykom. A to, zalicza wszystkich, oryginalnych Włoskich, i Żydowskich emigrantów, aspirujących aktorów, wściekłych i wydzierających się taksówkarzy, ludzi który kochają Nowy Jork, oraz ludzi którzy go nie nawidzą.

W Nowym Jorku, można zobaczyć fascynującą architekture. Można nauczyć się fascynującej historii tego miasta. Jeżeli ktoś chce odwiedzić muzeum, to może wybrać się do "Metropolitan Museum of Fine Art", do Muzeum Guggenheim'a, "the Cooper-Hewitt National Museum of Design", Muzeum Żydowskiego, "the Museum of the City of New York" ect. Wszystkie z tych muzeów są ulokowane na 5th Ave (5 Aleji) pomiędzy 82 a 105 ulicą. Więcej muzeów znajduje się w innych częściach miasta.

Koncerty klasyczne, odbywają się w Centrum Lincolna, Carnegie Hall, oraz Akademi Muzyki w Brooklynie. Można także usłyszeć Operę Nowojorską za darmo, w Central Parku podczas letnich miesięcy w Czerwcu, Lipcu i Sierpniu. Miłośnicy Jazzu, mogą spodziewać się wielkich nazwisk w Radio City Music Hall, albo w Madison Square Garden, bądź wybrać się na mniejsze koncerty do przeróżnych małych knajpek, gdzie również można spotkać "gwiazdy estrady".

Zaskakująco, można mieć zabawny a także emocjonujący dzień w Nowym Jorku, nawet nie wydając dolara. Można wybrać się na długi spacer po Central Parku i wtedy odwiedzić niektóre z fascynujących zabytków miasta. Możesz odwiedzić wiele stacji radiowych jak i telewizyjnych np. siedzibę NBC. Możesz nawet dołączyć do żywej publiczności podczas kręcenia programu. Nic nie kosztuje, miejsce na widowni podczas kręcenia nowego odcinka David'a Lettermana, albo posłuchanie ulubionego zespołu w najdogodniejszym akustycznie miejscu, wystarczy, że zgłosisz się kilka, kilkanaście dni wcześniej.

Pozostawiając muzykę, teatr, historię, architekture, wydażenia sportowe, restauracje i te wszystkie sklepy z których słynie Nowy Jork, to miasto samo w sobie ma duszę. Ma pewien rodzaj gwary, przez co nigdzie indziej na ziemi nie jest tak jak w Nowym Jorku.

Filmy promujące miasto, kulture amerykańską, muzyka jak jazz, blues, rap, teatr, historia, architekturę, miejsca sportu, restauracje, zakupy, drobne czynniki kulturowe mniejszości narodowych sprawiają że miasto jest sławne na całym świecie, Nowy Jork ma duszę. Nigdzie indziej na ziemi nie jest jak w New York City.

Jak kiedyś powiedział Sammy Davis Junior, "Kiedy opuścisz Nowy Jork, już nigdzie nie dojdziesz".

David Courso

Post Scriptum:
Moje podejście do sprawy Amerykańskiej jest obiektywne, osobiście nie lubie tego kraju, nie starałem się promować USA tym artykułem. Został on napisany w celach czysto informacyjnych. "Nowy Jork to nie Ameryka, prawdziwe Stany zaczynają się od Pensylwanii." Takie też, jest moje zdanie, Nowy Jork to nie USA.

---------------------------------------- 

Autorem jest  jeżeli chcesz go umieścić na swojej stronie proszę podaj link zwrotny do strony autorskiej. 

Podobne artykuły


17
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2188
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 897
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1556
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1325
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 471
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 973
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 1017
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 733
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 733
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1035
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 488
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 606
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1007
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 552
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 552
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Powiem szczerze, że nie zrozumiałem Twojego komentarza.

  gamecube,  20/11/2007

Bylem w nowym jorku bardzo mi sie miasto podoba, zgadzam sie z autorem artykulu miasto jest zadziwiajace i magiczne.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska