JustPaste.it

Seks po katolicku

3c87e8efb7b643bd76b00d662a8f328e.jpg

We Włoszech ukazał się pierwszy katolicki przewodnik po seksie przeznaczonym dla małżeństw. Autorami jego są teolog Elisabetta Broli i katolicki publicysta Roberto Beretta. Książka pt.: Grzech tego nie robić ma zachęcić katolików do częstszego uprawiania miłości.

To nie po katolicku nie czerpać przyjemności z seksu i nie mieć na niego ochoty. Pomocy trzeba szukać u św. Foutina - stwierdzają włoscy kardynałowie.

Tak odważnie w sprawie seksu Kościół jeszcze się nie wypowiadał: "Seks jest zamysłem Bożym", "Seksualność jest skarbem życia", "Poprzez seks przekazujemy miłość", "Seksualną bliskość można porównać do miłości łączącej Ojca, Syna i Ducha Świętego" - stwierdza kardynał Ersilio Tonini.

Według włoskich gazet autorzy publikacji przed przystąpieniem do pisania dzieła dostali ponoć błogosławieństwo samego Papieża.

Potem spisali szereg wywiadów z włoskimi zwierzchnikami Kościoła. Kardynałowie i biskupi mówią otwarcie:

"Dziś porządny katolik uprawia miłość, a wzgardzanie boskim darem seksu jest wbrew naszej wierze", "Jeśli jesteś impotentem, nie masz ochoty na miłość, musisz się leczyć. To nie jest normalne", "W razie problemów zalecamy zwracać się z modlitwą o wstawiennictwo do św. Foutina, patrona impotentów".

Skąd taka troska Kościoła o życie seksualne Włochów?
„- Chcemy się otrząsnąć z przesądów o seksofobii Kościoła” - mówi Broli.
 

MĘŻCZYZNA I NIEWIASTA STWORZYŁ ICH

Cytat pochodzi z książki o tytule:

„MĘŻCZYZNA I NIEWIASTA STWORZYŁ ICH”

wydanej w Watykanie w 1986 roku.

Rozważanie zostało wygłoszone przez Jana Pawła II podczas audiencji.

Mężczyzna i kobieta widzą siebie - wedle Rdz 2, 25 - jakby wzrokiem samej tajemnicy stworzenia, widzą siebie w ten sposób, zanim « poznają, że są « nadzy ». Ich wzajemne widzenie jest nie tylko udziałem w « zewnętrznej » widzialności świata, ale ma wewnętrzny wymiar uczestnictwa w widzeniu samego Stwórcy, w tym widzeniu, o którym kilkakrotnie mówi tekst kapłański: widział Bóg, że było dobre... że było bardzo dobre ».

Nagość oznacza to pierwotne dobro Bożego widzenia. Nagość oznacza całą prostotę i pełnię tego widzenia, poprzez które ujawnia się « czysta » wartość człowieka jako mężczyzny i kobiety, « czysta » wartość ciała i płci. Sytuacja, na którą pierwotne objawienie ciała, a w szczególności Rdz 2, 25 wskazuje tak zwięźle, a zarazem tak sugestywnie, nie zna wewnętrznego pęknięcia i przeciwstawienia pomiędzy tym, co duchowe a tym, co zmysłowe, tak jak nie wykazuje pęknięcia i przeciwstawienia pomiędzy tym, co po ludzku osobowe a tym, o czym w człowieku stanowi pleć: co męskie i kobiece. Widząc siebie wzajemnie jakby wzrokiem samej tajemnicy stworzenia, mężczyzna i kobieta widzą siebie tym pełniej i wyraziściej samym zmysłem wzroku: oczyma ciała. Widzą bowiem i ogarniają siebie z całym pokojem wewnętrznego wejrzenia, który właśnie stwarza pełnię osobowej intymności. Jeśli wstyd niesie z sobą swoiste ograniczenie widzenia zmysłem wzroku, oczyma ciała, to dzieje się to przede wszystkim na gruncie zachwianej i jakby « zagrożonej » osobowej intymności tego widzenia.

Wedle Rdz 2, 25 mężczyzna i kobieta « nie doznają wzajemnie wstydu »: widząc i ogarniając siebie z całym pokojem wewnętrznego wejrzenia, « komunikują » w pełni człowieczeństwa, które objawia się w nich jako wzajemnie dopełnione właśnie dlatego, że jest « męskie » i « kobiece ». A zarazem « komunikują » na gruncie tej komunii osób, w której poprzez swą kobiecość i męskość stają się wzajemnym darem dla siebie. W ten sposób osiągają we wzajemności szczególne poczucie sensu swego ciała. Pierwotne znaczenie nagości odpowiada takiej prostocie i pełni widzenia, w której poczucie sensu ciała rodzi się jakby w samym sercu ich wspólnoty-komunii. Nazwiemy je « oblubieńczym ». Mężczyzna i kobieta w Rdz 2, 23-25 wyłaniają się u samego « początku » z takim właśnie poczuciem sensu swego ciała.

Autor - Jan Paweł II

Kilka moich myśli o miłości

* Miłość nie ustaje.
* Miłość jest łagodna i cicha.
* Miłość nie chce nic prócz dobra.
* Miłość nie krzywdzi nikogo.
* Miłość gubi po drodze swoje ego.
* Miłość płaci wyłącznie miłością.
* Miłość jest płomieniem kojącym.
* Miłość daje życie wszelkiej formie.
* Miłość nigdy nie używa ostrych słów.
* Miłość nie krytykuje bliźniego.
* Miłość kocha swój kraj i Wszechświat.
* Miłość zabawia i zbawia.
* Miłość jedynym perpetuum mobile.
* Miłość natychmiast przebacza i zapomina.
* Miłość nie szuka wynagrodzenia.
* Miłość nie gasi żadnej nadziei.
* Miłość dająca innym nigdy się nie myli.
* Miłość darmowym lekarzem dla każdego.
* Miłość nie pamięta złego.
* Miłość nie upomina się o swoje.
* Miłość wybiera łatwiejsze dla innych a trudniejsze dla siebie.
* Miłość nie unosi się pychą i nie cieszy się z cierpienia innych.
* Miłość jest siłą bez końca.
* Miłość jest zawsze wyrzeczona, nie kolidująca z nikim.
* Miłość potrafi wszystko ogarnąć, a jej ognisko mieści się w duszy.

Autor - Wiesław Matuch

Seksualność kobiety I Mit, rzeczywistość, możliwości

Karin E. Weiss
Przekład Krzysztof Drozdowski

Więcej w tym linkuSeksualność kobiety

11fc060f56e47dbd1366a47fb42dd007.jpg

Mity i rzeczywistość kobiecej seksualności to pierwszy z trzech podręczników w serii “Seksualność kobiety" opracowanych w słynnym ośrodku Hazelden w Stanach Zjednoczonych.

Autorka prezentuje w nim zdrowe, wolne od zakłamania i złudzeń, otwarte podejście do seksualności kobiety. Wykład ten, bezpośredni i prowokujący, kwestionuje anachroniczne stereotypy o seksie i miłości, uczciwie wyjaśnia, czym różnią się sfery doznań intymnych kobiety i mężczyzny oraz zachęca kobiety do wypracowania własnej definicji swojej płciowości.

Choć przeznaczona dla kobiet, książka ta na pewno zainteresuje żywo mężczyzn, którzy chcą lepiej zrozumieć swoje partnerki i siebie samych.

Więcej w tym linkuSeksualność kobiety

 

Źródło: Wiesław Matuch, Jan Paweł II ...inni