Login lub e-mail Hasło   

Seks po katolicku

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.sm.fki.pl/SMN.php?nr=seks_po_katolicku
We Włoszech ukazał się pierwszy katolicki przewodnik po seksie przeznaczonym dla małżeństw . Autorami jego są teolog Elisabetta Broli i katolicki publicysta Roberto Beretta. Ksi...
Wyświetlenia: 40.924 Zamieszczono 20/11/2007

We Włoszech ukazał się pierwszy katolicki przewodnik po seksie przeznaczonym dla małżeństw. Autorami jego są teolog Elisabetta Broli i katolicki publicysta Roberto Beretta. Książka pt.: Grzech tego nie robić ma zachęcić katolików do częstszego uprawiania miłości.

To nie po katolicku nie czerpać przyjemności z seksu i nie mieć na niego ochoty. Pomocy trzeba szukać u św. Foutina - stwierdzają włoscy kardynałowie.

Tak odważnie w sprawie seksu Kościół jeszcze się nie wypowiadał: "Seks jest zamysłem Bożym", "Seksualność jest skarbem życia", "Poprzez seks przekazujemy miłość", "Seksualną bliskość można porównać do miłości łączącej Ojca, Syna i Ducha Świętego" - stwierdza kardynał Ersilio Tonini.

Według włoskich gazet autorzy publikacji przed przystąpieniem do pisania dzieła dostali ponoć błogosławieństwo samego Papieża.

Potem spisali szereg wywiadów z włoskimi zwierzchnikami Kościoła. Kardynałowie i biskupi mówią otwarcie:

"Dziś porządny katolik uprawia miłość, a wzgardzanie boskim darem seksu jest wbrew naszej wierze", "Jeśli jesteś impotentem, nie masz ochoty na miłość, musisz się leczyć. To nie jest normalne", "W razie problemów zalecamy zwracać się z modlitwą o wstawiennictwo do św. Foutina, patrona impotentów".

Skąd taka troska Kościoła o życie seksualne Włochów?
„- Chcemy się otrząsnąć z przesądów o seksofobii Kościoła” - mówi Broli.
 

MĘŻCZYZNA I NIEWIASTA STWORZYŁ ICH

Cytat pochodzi z książki o tytule:

„MĘŻCZYZNA I NIEWIASTA STWORZYŁ ICH”

wydanej w Watykanie w 1986 roku.

Rozważanie zostało wygłoszone przez Jana Pawła II podczas audiencji.

Mężczyzna i kobieta widzą siebie - wedle Rdz 2, 25 - jakby wzrokiem samej tajemnicy stworzenia, widzą siebie w ten sposób, zanim « poznają, że są « nadzy ». Ich wzajemne widzenie jest nie tylko udziałem w « zewnętrznej » widzialności świata, ale ma wewnętrzny wymiar uczestnictwa w widzeniu samego Stwórcy, w tym widzeniu, o którym kilkakrotnie mówi tekst kapłański: widział Bóg, że było dobre... że było bardzo dobre ».

Nagość oznacza to pierwotne dobro Bożego widzenia. Nagość oznacza całą prostotę i pełnię tego widzenia, poprzez które ujawnia się « czysta » wartość człowieka jako mężczyzny i kobiety, « czysta » wartość ciała i płci. Sytuacja, na którą pierwotne objawienie ciała, a w szczególności Rdz 2, 25 wskazuje tak zwięźle, a zarazem tak sugestywnie, nie zna wewnętrznego pęknięcia i przeciwstawienia pomiędzy tym, co duchowe a tym, co zmysłowe, tak jak nie wykazuje pęknięcia i przeciwstawienia pomiędzy tym, co po ludzku osobowe a tym, o czym w człowieku stanowi pleć: co męskie i kobiece. Widząc siebie wzajemnie jakby wzrokiem samej tajemnicy stworzenia, mężczyzna i kobieta widzą siebie tym pełniej i wyraziściej samym zmysłem wzroku: oczyma ciała. Widzą bowiem i ogarniają siebie z całym pokojem wewnętrznego wejrzenia, który właśnie stwarza pełnię osobowej intymności. Jeśli wstyd niesie z sobą swoiste ograniczenie widzenia zmysłem wzroku, oczyma ciała, to dzieje się to przede wszystkim na gruncie zachwianej i jakby « zagrożonej » osobowej intymności tego widzenia.

Wedle Rdz 2, 25 mężczyzna i kobieta « nie doznają wzajemnie wstydu »: widząc i ogarniając siebie z całym pokojem wewnętrznego wejrzenia, « komunikują » w pełni człowieczeństwa, które objawia się w nich jako wzajemnie dopełnione właśnie dlatego, że jest « męskie » i « kobiece ». A zarazem « komunikują » na gruncie tej komunii osób, w której poprzez swą kobiecość i męskość stają się wzajemnym darem dla siebie. W ten sposób osiągają we wzajemności szczególne poczucie sensu swego ciała. Pierwotne znaczenie nagości odpowiada takiej prostocie i pełni widzenia, w której poczucie sensu ciała rodzi się jakby w samym sercu ich wspólnoty-komunii. Nazwiemy je « oblubieńczym ». Mężczyzna i kobieta w Rdz 2, 23-25 wyłaniają się u samego « początku » z takim właśnie poczuciem sensu swego ciała.

Autor - Jan Paweł II

Kilka moich myśli o miłości

* Miłość nie ustaje.
* Miłość jest łagodna i cicha.
* Miłość nie chce nic prócz dobra.
* Miłość nie krzywdzi nikogo.
* Miłość gubi po drodze swoje ego.
* Miłość płaci wyłącznie miłością.
* Miłość jest płomieniem kojącym.
* Miłość daje życie wszelkiej formie.
* Miłość nigdy nie używa ostrych słów.
* Miłość nie krytykuje bliźniego.
* Miłość kocha swój kraj i Wszechświat.
* Miłość zabawia i zbawia.
* Miłość jedynym perpetuum mobile.
* Miłość natychmiast przebacza i zapomina.
* Miłość nie szuka wynagrodzenia.
* Miłość nie gasi żadnej nadziei.
* Miłość dająca innym nigdy się nie myli.
* Miłość darmowym lekarzem dla każdego.
* Miłość nie pamięta złego.
* Miłość nie upomina się o swoje.
* Miłość wybiera łatwiejsze dla innych a trudniejsze dla siebie.
* Miłość nie unosi się pychą i nie cieszy się z cierpienia innych.
* Miłość jest siłą bez końca.
* Miłość jest zawsze wyrzeczona, nie kolidująca z nikim.
* Miłość potrafi wszystko ogarnąć, a jej ognisko mieści się w duszy.

Autor - Wiesław Matuch

Seksualność kobiety I Mit, rzeczywistość, możliwości

Karin E. Weiss
Przekład Krzysztof Drozdowski

Więcej w tym linkuSeksualność kobiety

Mity i rzeczywistość kobiecej seksualności to pierwszy z trzech podręczników w serii “Seksualność kobiety" opracowanych w słynnym ośrodku Hazelden w Stanach Zjednoczonych.

Autorka prezentuje w nim zdrowe, wolne od zakłamania i złudzeń, otwarte podejście do seksualności kobiety. Wykład ten, bezpośredni i prowokujący, kwestionuje anachroniczne stereotypy o seksie i miłości, uczciwie wyjaśnia, czym różnią się sfery doznań intymnych kobiety i mężczyzny oraz zachęca kobiety do wypracowania własnej definicji swojej płciowości.

Choć przeznaczona dla kobiet, książka ta na pewno zainteresuje żywo mężczyzn, którzy chcą lepiej zrozumieć swoje partnerki i siebie samych.

Więcej w tym linkuSeksualność kobiety

Podobne artykuły


22
komentarze: 16 | wyświetlenia: 7791
37
komentarze: 61 | wyświetlenia: 13230
33
komentarze: 47 | wyświetlenia: 15067
33
komentarze: 69 | wyświetlenia: 10839
31
komentarze: 35 | wyświetlenia: 8549
32
komentarze: 98 | wyświetlenia: 10125
42
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6704
40
komentarze: 12 | wyświetlenia: 59195
32
komentarze: 68 | wyświetlenia: 12344
19
komentarze: 8 | wyświetlenia: 7657
19
komentarze: 18 | wyświetlenia: 73825
 
Autor
ArtykułKościół sobie, a my sobie. Nikt jeszcze nie wymyślił panaceum na rozwiązłość, a Kościołowi nie uda się to na pewno.

To prawda, że dobro nigdy nie pokona zła. I na tym polega cały tragizm... :-(

W rozwiązłości jest raj

  swistak  (www),  23/02/2009

Seks hetero jest darem dla uwielbianej i kochanej osoby a szczęscie to warunek wzajemności

teraz kolej na masonów & cyklistów. :)

  Mat87,  23/02/2009

Tylko nie cykliści! Z nami jest wszystko ok ;D

Milcz niewierny. Czyżbyś śmiał podważać słuszność wyroków samego Swistaka Wielkiego, Lorda Moiry i Mugola Wspaniałego ? :D

  Mat87,  23/02/2009

Wielka Trójca jest nieomylna, gdzież bym śmiał..;D

Mateusz ewangelisto,niechaj ziemia ci będzie lekka pod twoimi stopami!

  brak,  23/02/2009

Człowiek to ma dopiero umiejętność nadawania znaczeń instynktom! Wierność "po grób" dotyczy wielu gatunków zwierząt.Dlaczego?Jesteśmy jednym z nich.Nie tak jednak doskonałym jak to bywa w przyrodzie.

  ,  25/02/2009

To katolicy mają osobny seks?

  brak,  25/02/2009

Biedny kościół.który musi wysilić się na "update" swoich pomysłów na życie wiernych wobec zminiającej się rzeczywistości.Biedni szczerzy w wierze katolicy ( z szacunkiem),z szarpanymi duszami ,pełnymi wyrzutów sumienia,iż seks dostarcza im przyjemności a nie chcą mieć dzieci przy okazji.

  swistak  (www),  25/02/2009

brak orgazmu mozna zastapic aktorstwem. A jak sie trafi dwoje aktorów to mamy piekna sztuke splecionego i nafaszerowanego mięska .Tym jest seks bez Miłości dla tych co tylko biorą

  brak,  25/02/2009

Potrzebuje miłości większość ludzi nie dlatego,że wyznają taką ,czy inną wiarę .To naturalna potrzeba człowieka a jeśli są wśród nas np.cynicy ,to nie znajdziemy ich przeglądając listę ochrzczonych,czy apostatów.Różnimy się od siebie i nie dlatego,że jedni czytają biblię a inni nie.Jedni czytają starożytnych filozofów a pozostałych nigdy nie będzie na to stać.Oczywiście "starożytni filozofofie" to ...  wyświetl więcej

  zxz,  22/05/2009

Lepiej się już tego ubrać w słowa nie dało...

Tak... Kościół się pogrąża...

Zgadzam się z taka opinią!

Bądź nieśmiertelny!

"Dziś porządny katolik uprawia miłość, a wzgardzanie boskim darem seksu jest wbrew naszej wierze", "Jeśli jesteś impotentem, nie masz ochoty na miłość, musisz się leczyć. To nie jest normalne", "W razie problemów zalecamy zwracać się z modlitwą o wstawiennictwo do św. Foutina, patrona impotentów".

KATOLICKA ASEKSOFOBIA! >:-(
Jak to dobrze, że jestem ateistką...

Hm... a do którego ze świętych mam się zwrócić z modlitwą o wstawiennictwo w przypadku nimfomanii? I czy ona się nie pogłębi od nadmiaru modlitwy?

Może pomocna będzie modlitwa do Ojca Kościoła Orygenesa. Święty ten mąż tak brzydził się seksualności, że w młodym wieku dokonał autokastracji aby odsunąć od siebie wszelkie pokusy.
Ewentualnie można prosić o wstawiennictwo św. Odo z Cluny, który uważał że kobieta to "worek z gnojem". Zawsze pozostają też św. Augustyn (uważający że kobieta to tylko "nieudany" mężczyzna) czy św. Tomasz z Akw ...  wyświetl więcej

Brawo!

Ale klawo!

Może nie trzeba sięgać aż tak wysoko... cała nadzieja w Ojcu Dyrektorze, może on coś tutaj wskóra ;)

Pewnie, dostaniesz wór pokutny i pas cnoty na koszt Rodziny Radyja. :)

Seks po katolicku : http://eiba.pl/2rvd

Skoro kogoś nie ciągnie do seksu i jest przez to nienormalny to czym jest Watykan pełen ludzi , którzy żyją (oficjalnie) w celibacie ?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska