Login lub e-mail Hasło   

Niepełne ewangelie

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.sm.fki.pl/SMN.php?nr=niepelne_ewangelie
Autor - Wiesław Matuch , 20-11-2007 W Ewangeliach nie spisano wszystkiego co Jezus mówił. "Teraz poznaję po części, wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany&quo...
Wyświetlenia: 1.290 Zamieszczono 20/11/2007

Autor - Wiesław Matuch, 20-11-2007

W Ewangeliach nie spisano wszystkiego co Jezus mówił.

 "Teraz poznaję po części, wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany" (1 Kor 13, 13). Dlatego nie uważam, że w Piśmie św. jakiejkolwiek religii, nie ma całej prawdy. Nie ma jej w żadnej wiedzy ludzkiej, ani w żadnej wykładanej filozofii. Wszystko co rozumiemy jest fragmentaryczne, a często błędne. Nie ukrywam tego przekonania, że prawda jest obiektywna i nie jest jednorodna w poznawaniu. Historia społeczeństw udowadnia, że ujmowano ją zawsze odmiennie. Gdy chodzi o katolicyzm - nie Jezus narzucił nieodpowiedni sposób myślenia, a zrobiło to wyrastające chrześcijaństwo, które bardziej było zainteresowane władzą i podbijaniem innych niż ideałami jakie zaprezentował Chrystus poprzez swoje opowiadania, a których nawet nie spisano jak należy, bo oto jest napisane. "Jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które, gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, które by trzeba napisać" (Ew. Jana 21:25, Biblia Tysiąclecia).

Ewangelie nieobiektywne

Obecne Ewangelie nie reprezentują obiektywnej Prawdy. Jasna rzecz, są one niekompletne i bardzo wyjałowione. Bóg działa dzisiaj i dzisiaj nas oświeca, nie musimy sięgać tak daleko wstecz. Biblia nie jest dogmatem, jak nie jest dogmatem język Polski na tle ogromu innych języków. Stawianie kategoryczne na tym, że jedynie chrześcijaństwo zna prawdę, prowadzi bezpośrednio w fanatyzm, mało tego, podąża prosto do konfliktów. Czasy się zmieniają i prawda tak samo się zmienia, rośnie razem z nami, edukując nas wprost proporcjonalnie do naszych umiejętności rozumienia świata. Dziś należało by napisać nowe Ewangelie, poprawić te stare, które szerzą niewiedzę, a często nienawiść. Myślę, że ludzie wzrastając duchowo, piszą właśnie takie ewangelie. Dzielą się swoimi doświadczeniami i pojmowaniem świata.

Niejednorodna prawda

Nigdy się na to nie zgodzę, że prawda jest jedna jedyna. Nikt nie jest w stanie ogarnąć Wszechświatów i życia w nich, kto więc może stwierdzić, że zna prawdę? Kto poznał mikro świat, albo makro świat? Kto mówi, że zna prawdę - z całą pewnością jej nie zna. Nikt jej nie zna, nawet Apostołowie jej nie znali, ponieważ Jezus ukrywał przed nimi skarby wiedzy, gdyż nie byli jeszcze gotowi. Bądźmy zatem obiektywni i otwarci na działanie prawdy w dzisiejszych czasach.

Herezja nie istnieje

Nie zasłaniajmy się starym i mało wiarygodnym przekazem, zabobonami, błędnymi przekonaniami, herezją, która nigdy nie istniała i nie istnieje, przeciwnie - jest rozwój myśli, postęp. Herezja to wymysł czysto ludzki stworzony na potrzeby chwili. Jest różnorodność i rozwój. Czego należy unikać, to fanatyków i sekt. Moim zdaniem należy nieustannie szukać najczystszych i postępowych źródeł informacji o prawdzie.

Podobne artykuły


72
komentarze: 75 | wyświetlenia: 27631
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 9380
30
komentarze: 33 | wyświetlenia: 7703
20
komentarze: 45 | wyświetlenia: 3235
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 2206
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 4106
386
komentarze: 337 | wyświetlenia: 416261
51
komentarze: 57 | wyświetlenia: 39014
44
komentarze: 38 | wyświetlenia: 6285
37
komentarze: 41 | wyświetlenia: 6204
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 12226
26
komentarze: 27 | wyświetlenia: 5664
65
komentarze: 127 | wyświetlenia: 28458
53
komentarze: 63 | wyświetlenia: 26865
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Bardzo mi się podoba podejście do tematu, jak również sformułowanie wniosków. Również uważam, że apostołowie prawie w ogóle nie rozumieli Chrystusa, do czego sami często się przyznają. Jeszcze gorzej sprawy się miały w procesie tworzenia doktryny wiary. Podczas, gdy Pan Jezus pragnął wyzwolenia duchowego człowieka, często łamiąc przyjęte ogólnie kanony, przywódcy kościoła użyli religii do zniewole ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska