Login lub e-mail Hasło   

Bhagavad Gita

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://zerowmianowniku.blogspot.com/2007(...)ta.html
Tak więc w ramach sukcesywnego zajmowania się kolejnymi świętymi księgami podejmę tym razem temat Bhagavad-gity. Zapewne wielu z czytelników ( ha! czytelników? jak...
Wyświetlenia: 2.348 Zamieszczono 23/12/2007


Tak więc w ramach sukcesywnego zajmowania się kolejnymi świętymi księgami podejmę tym razem temat Bhagavad-gity. Zapewne wielu z czytelników ( ha! czytelników? jak na razie wszystko to co piszę pozostaje bez posłuchu, ale jako, że staram się powoli promować ten 'sajt', spodziewam się za jakiś czas uzyskać co najmniej trochę stałych gości ) już o niej słyszało, może nawet ktoś ją czytał. Ja sam mogę poszczycić się, że przebrnąłem swego czasu przez całą, często też do niej wracam, toteż postanowiłem napisać parę słów na temat tej jakby nie patrzeć wielkiej księgi.

Na czym opiera się filozofia Gity? Jeśli streścić wszystko i przedstawić w wielkim skrócie to chodzi przede wszystkim o wieczną relację między żywą istotą a duszą najwyższą, to jest, między tobą a Kryszną. Dla znających mistykę hinduską wiele zawartych idei może nie być niczym nowym, jednak opiszę tu wszystkie najważniejsze fakty, zwłaszcza, że wiele doktryn zawartych w Gicie odstaje nieco od reszty wierzeń składających się na hinduizm.

Kryszna jest najwyższym i jedynym Bogiem, to najważniejsze i należy to dobrze pojąć. Nie chodzi o jakieś metaforyczne pojęcie, nic z tych rzeczy, Kryszna jest indywidualną osobą i należy go jako takiego traktować. Jest on Najwyższym Panem który stworzył wszechświat i stale stwarza go na nowo. Materia jest jego energią, żywe istoty są również jego energią, ale wyższą. Ciekawe jest samo pojęcie duszy - nigdy się ona nie rodzi ani nie przestaje istnieć. Nie ma początku ani końca, stale wciela się przybierając nowe formy. Celem jest wyrwanie się z sideł zmiennej materialnej egzystencji i osiągnięcie wyzwolenia - planety Kryszny znajdującej się w niebie duchowym.
Stanowisko to jest zgoła odmienne od zdania impersonalistów którzy zaprzeczają jakoby Bóg był osobą. Nazywają go wszechogarniającym duchem. Dla impersonalistów każde indywidualne istnienie jest tylko złudzeniem. Kryszna nawołuje do zaprzeczenia władzy własnych zmysłów i zwrócenia całej swojej uwagi ku niemu przez recytowanie swojej transcendentalnej mantry.

Pewnym faktem, który dość skutecznie zniechęcił mnie do ruchu Hare Kryszna są absurdy na jakie można natknąć się w naukach. Przywódca ruchu twierdził na przykład w swoim komentarzu do Gity, że tak naprawdę istnieje tylko jedno słońce, a inne gwiazdy podobne są naszemu księżycowi i świecą światłem odbitym. Czysty absurd z naukowego punktu widzenia!
Gita nie poddaje się również żadnej krytyce, jej komentator twierdzi wprost, że jedyną osobą zdolną pojąć BG jest tylko czysty wielbiciel Kryszny pod przewodnictwem duchowego mistrza.

Osobiście chyba nie trafił do mnie przekaz, prawdopodobnie z braku pokory, nie potrafiłbym tak zupełnie się podporządkować nawet samemu Bogu ( ;P ) do czego namawia BG. Wiele jednak z tego o czym mówią 'święte wersety' przyjąłem i włączyłem do swojej filozofii i sposobu myślenia. Polecam lekturę.

Hare Kryszna Hare Kryszna
Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

Podobne artykuły


35
komentarze: 25 | wyświetlenia: 27786
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1855
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3581
105
komentarze: 29 | wyświetlenia: 114632
38
komentarze: 39 | wyświetlenia: 2934
32
komentarze: 14 | wyświetlenia: 2905
32
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4400
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 13683
31
komentarze: 20 | wyświetlenia: 2410
30
komentarze: 114 | wyświetlenia: 2836
29
komentarze: 21 | wyświetlenia: 2630
27
komentarze: 42 | wyświetlenia: 2404
27
komentarze: 22 | wyświetlenia: 1922
28
komentarze: 20 | wyświetlenia: 6311
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Pojęcia Deva, Devata, owszem oznaczają osobę czy istotę boską w sensie osobowym, ale nie są tożsame z pojęciem Boga jako Absolutu. Deva (r.ż. Devi) to mieszkańcy i mieszkanki Niebios w filozofii i religiach Indii. Mitologiczne systemy indyjskie opisują tak Empireum Niebios z 333 głównymi boskimi władcami nieba jak i pomniejszych mieszkańców. Tyle, że wszystkie Devas są istotami boskimi powstałymi ...  wyświetl więcej

  rafal  (www),  24/12/2007


Ktoś tu chyba nie do końca wie o czy pisze. Podkreślałem, że ja opisuje system wierzeń wyłożony w BG który nijak ma się do filozofii impersonalistycznej którą wyłożyłeś.
Oprócz tego, według tego co Kryszna twierdzi w BG oddech wcale nie wraca do Brahmana, ale wciela się dalej (no chyba, że ktoś tego Brahmana zrealizował podczas życia, ale nie jest to nigdy realizacja zupełna dopóki ...  wyświetl więcej

Swego czasu, gdzieś pod koniec lat siedemdziesiątych, byłem w Bydgoszczy na dwutygodniowej delegacji, na kursie dla konstruktorów form wtryskowych. Tam, w publicznej czytelni trafiłem na Bhagawad Gitę. Od niej rozpoczęły się moje zainteresowania filozofiami wschodu, a szczególnie, buddyzmem. Nie byłem pewien, czy znajdę tę "pieśń Pana" w moim miejscu zamieszkania, więc chodząc codziennie popołudni ...  wyświetl więcej

Bhagawad Gita zawsze dobra i aktualna. Też polecam ją przeczytać.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska