Login lub e-mail Hasło   

Naukowcy twierdzą, że nerwy używają dźwięku, nie elektryczności

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.sm.fki.pl/SMN.php?nr=nerwy_uz(...)dzwieku
Popularne twierdzenie, jakoby nerwy transmitowały impulsy elektryczne jest błędne. W rzeczywistości nerwy przesyłają dźwięki - jak wynika z badań duńskich naukowców. Nauk...
Wyświetlenia: 11.699 Zamieszczono 01/01/2008Popularne twierdzenie, jakoby nerwy transmitowały impulsy elektryczne jest błędne. W rzeczywistości nerwy przesyłają dźwięki - jak wynika z badań duńskich naukowców.

Naukowcy Uniwersytetu w Kopenhadze argumentują, że informacje zawarte w biologicznych i medycznych książkach mówiące o tym, że nerwy przesyłają impulsy elektryczne z mózgu do całego ciała - są nieprawidłowe.

"Dla nas jako fizyków, nie może to być wytłumaczeniem", powiedział Thomas Heimburg, profesor Uniwersytetu, Instytutu Nielsa Bohra. "Fizyczne prawa termodynamiki mówią, że impulsy elektryczne muszą produkować ciepło, kiedy podróżują poprzez nerwy, jednakże eksperymenty pokazują, że nie jest produkowane jakiekolwiek ciepło."

Heimburg, ekspert w dziedzinie biofizyki otrzymał swój tytuł naukowy w Instytucie Maxa Plancka w Goettingen w Niemczech - gdzie biolodzy i fizycy często pracowali razem w niezwykłych i odosobnionych projektach. Takim projektem było również badanie ludzkiego systemu nerwowego. Projekt badawczy wspierał Andrew Jackson - ekspert w dziedzinie fizyki teoretycznej, z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Zgodnie z tradycyjnym wytłumaczeniem biologii molekularnej, impuls elektryczny jest wysyłany z jednego końca nerwu do innego z pomocą elektrycznie naładowanych soli przenikających kanał jonowy i błonę, która powleka nerwy. Błota ta zrobiona jest z lipidów i białek.

Heimburg i Jackson teoretyzują, że propagacja (rozchodzenie się) dźwięku jest lepszym wytłumaczeniem. Chociaż fale dźwiękowe zwykle słabną w miarę rozchodzenia się, z pomocą fizyków istnieje możliwość tworzenia specjalnego pulsującego dźwięku, który może rozchodzić się bez utraty swojej siły.


Rysunek przedstawiający unerwienie ręki

Źródło:
http://www.cbc.ca/

Podobne artykuły


28
komentarze: 10 | wyświetlenia: 26623
23
komentarze: 21 | wyświetlenia: 38807
21
komentarze: 19 | wyświetlenia: 20755
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 12002
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 19111
9
komentarze: 59 | wyświetlenia: 15230
158
komentarze: 114 | wyświetlenia: 75292
40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49936
31
komentarze: 17 | wyświetlenia: 26212
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 18131
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 3868
32
komentarze: 10 | wyświetlenia: 16824
15
komentarze: 6 | wyświetlenia: 21073
 
Autor
ArtykułBardzo ciekawe. Chętnie przeczytam więcej na ten temat.

  dromkus,  02/08/2008

Na podstawie teorii prądów jonowych funkcjonują dziesiątki, jeśli nie setki leków w kardiologii i neurologii. Nie są to leki doskonałe , ale działają na pewno i bardzo wyrźnie. Byłby wielki kłopot, gdyby ich działanie trzeba łączyć z falami dźwiękowymi, he, he.
Poza tym dość dobrze poznane są kanały jonowe , przez które wędrują prądy jonowe odpowiadające za różne impulsy przezbłonowe. Ich b ...  wyświetl więcej

Biologia udowodniła już dawno, że żabie udko dokonuje skurczów pod wpływem prądu elektrycznego, ale to dowodzi, że reaguje na prąd, a nie tego, że mózg zawiaduje nerwami poprzez impulsy elektryczne.

Sygnał z mózgu może być świetlny jak chcą niektóre teorie, już od 38 lat twierdzące, że mózg komunikuje się z gruczołami poprzez impulsy świetlne, ale może być i dźwiękowy. I dopiero taki sygna

...  wyświetl więcej

  MZT,  22/10/2008

to jak działają elektrowstrząsy ? (poza tym że drastycznie;]) I czy gdyby nerwy do siebie "krzyczały" to czy nie trwałoby to dłużej (od bodźca do reakcji) niż w przypadku impulsów elektrycznych? Przecież te czasy zmierzono. Może zmierzono to za dużo powiedziane, ale w kazdym byle programie naukowym mowią ze np. droga oko - mozg-miesien jest pokonywana w kawalki seksund.

  zgg,  30/11/2008

Słyszałem ze w układzie nerwowym płynie światło. A teraz jeszcze dzwięk. To może ktoś w końcu zbada jak to jest na prawdę.

W włóknach przewodnictwo jonowe, w synapsach chemiczne.

  kunubu  (www),  30/01/2009

Wszystko spoko, tylko tytuł artykułu powinien zaczynac się od słowa "dwaj"...

Szanowny Panie,

W tekście nie odniósł się Pan do kwestii:
1. Dlaczego ludzie mają uszy?
2. Jak układ nerwowy odróżnia impulsy dźwiękowe produkowane przez receptory od dźwięków z otoczenia?
3. Etc., etc.

Pozdrawiam.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska