Login lub e-mail Hasło   

Jak użyć Present Simple i Present Continuous jako czasy przyszłe

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://sobek.pl/jak-uzyc-present-simple-(...)zyszle/
Aby wyrazić coś, co dopiero ma nastąpić niekoniecznie potrzebujemy czasu przyszłego, nawet Present Simple i Present Continuous mogą do tego służyć.
Wyświetlenia: 8.519 Zamieszczono 08/01/2008

Aby wyrazić coś, co dopiero ma nastąpić niekoniecznie potrzebujemy czasu przyszłego, nawet Present Simple i Present Continuous mogą służyć do wyrażenia zdarzeń, które dopiero mają nastąpić. Ale po kolei, zacznijmy od Present Simple.

Present Simple - pewne na bank

Jeżeli rzecz jest pewna, odbywa się raz, kilka razy lub zwyczajowo - można stosować Present Simple. Takie zdarzenie jest częścią teraźniejszości nawet, jeśli ma dopiero nastąpić - zwyczajnie jest tak pewne, że nie ma znaczenia, czy już się odbyło, odbywa się, czy dopiero się odbędzie np.

The gallery opens at 10 a.m. on Monday - Wystawa / Galeria otwiera o 10:00. 

Galeria ma stałe godziny otwarcia, nie ma znaczenia, czy było to wczoraj, jest dzisiaj, czy będzie za rok. W poniedziałek The gallery też opens at 10 a.m.. 

When do we have our flight? - O której / Kiedy mamy samolot? 

Nasz lot jest zaplanowany, mamy bilety, więc sama sprawa podróży jest już częścią teraźniejszości, która jeszcze nie zdążyła nadejść. Czy nadejdzie 3 godziny wcześniej czy później, nie ma to większego znaczenia - When do we have our flight? - lot jest pewny.

I don’t start work at 5 a.m. - Nie pracuję od 5:00. 

Nie zaczynam pracy o piątej, więc jutro, za tydzień lub dwa sytuacja pozostanie podobna - I don’t start work at 5 a.m..

Doesn’t she visit her aunt tomorrow? - Czyż ona nie jedzie jutro do cioci? 

Zawsze we wtorek jeździła do cioci więc, jeśli jutro nie pojedzie, będzie to coś nadzwyczajnego. Doesn’t she visit her aunt tomorrow? wyraża umiarkowane zdziwienie tym, że coś ma się zmienić i pyta o powody takiej zmiany, która dla nas nie jest oczywista.

Present Continuous - zapewne będzie w trakcie

Sytuacja jest podobna jak w Present Simple, z tą tylko różnicą, że mówimy, iż akurat będziemy w trakcie jakiejś czynności. W tym zastosowaniu Present Continuous to, o czym mówimy tak samo, już stało się cześcią naszego "teraz", mimo iż faktycznie nie zdążyło się jeszcze wydarzyć np.

I am eating dinner with John - Jem kolację z Janem 

Jeszcze nie zdążyłem zacząć jeść kolacji, ale i tak już wiadomo, że I’m eating dinner with John, bo stolik zarezerwowany, Jan potwierdził i nic nie zapowiada zmiany planów, więc na dobrą sprawę nasza planowana kolacja ma tą samą wartość jak gdyby już się odbyła. 

Are you going home? - Czy wybierasz się do domu? 

Pytanie o to, czy wybieramy się do domu nie jest niczym nadzwyczajnym, polega jedynie na tym, kiedy zaczyna się owe "pójście do domu", czy już wtedy gdy niecny zamiar opuszczenia towarzystwa kiełkuje w naszym umyśle, czy dopiero wtedy, gdy z płaszczem w ręku stoimy przy drzwiach gotowi uciec - Are you going home?.

Mr Kowalski is not coming - Pan Kowalski nie przyjdzie 

Pana Kowalskiego nie ma, czekaliśmy na niego i mimo wątpliwości, czy przyjdzie mieliśmy nadzieję, że jednak będzie inaczej. Owszem Mr Kowalski is not coming znaczy, że nie przychodzi, ale znaczy również, że skoro nie jest w drodze, to trudno mu będzie w ogóle dotrzeć, czyli Pan Kowalski w ogóle nie przyjdzie.

Aren’t they waiting for us? - To oni nie będą na nas czekać? 

Jesteśmy zdumieni, bo powinni na nas czekać, tak było umówione i tak pięknie miało być, jeszcze nie dotarliśmy, więc pytanie brzmi czy do momentu, gdy dotrzemy oni nadal będą na nas czekali, bo mimo iż wszystko było zaplanowane przecież mogli zmienić zdanie.

Podsumowanie

Do niektórych rzeczy nie potrzebujemy czasów przyszłych, wystarczą zwyczajne Present Simple i Present Continuous. Różnica między nimi polega na tym, że w zastosowaniu przyszłościowym Present Simple mówi o regularnej czynności która dopiero się odbędzie, a Present Continuous nie informuje o tym, czy ta czynność jest zwyczajowa czy nie. Czasy przyszłe są potrzebne, ale w przypadku, gdy mówimy o wyżej wymienionych sytuacjach, wystarczy Present Simple lub Present Continuous.

Podobne artykuły


11
komentarze: 5 | wyświetlenia: 5549
72
komentarze: 23 | wyświetlenia: 163760
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 4849
28
komentarze: 6 | wyświetlenia: 90341
27
komentarze: 37 | wyświetlenia: 2408
25
komentarze: 54 | wyświetlenia: 4760
25
komentarze: 12 | wyświetlenia: 6684
24
komentarze: 26 | wyświetlenia: 2795
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4451
24
komentarze: 19 | wyświetlenia: 3074
22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 34878
22
komentarze: 2 | wyświetlenia: 15965
17
komentarze: 12 | wyświetlenia: 1466
 
Autor
Artykułnie 'nawet',tylko jest OBOWIAZEK uzycia Present Continuous dla calej naszej przyszlosci,gdy jestsmy pewni NA 100%,ze dana czynnosc nastapi : np.I'm going to the cinema on Monday.Tym stwierdzeniem dajemy do zrozumienia interlokutorowi,niajako go angazujac w nasze plany.Rozni sie to od formy'going to',ktora to forma mowi o zamiarach,ktore sa tylko umowione z samym soba,bez angazowania swiata i okoli ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska