Login lub e-mail Hasło   

Rozsądnie pity alkohol wydłuży nasze życie

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.sm.fki.pl/SMN.php?nr=alkohol
Małe ilości alkoholu połączone ze zdrowym, aktywnym trybem życia mogą być receptą na długowieczność - twierdzą naukowcy w czasopiśmie "Heart Journal". To recepta na dł...
Wyświetlenia: 6.684 Zamieszczono 10/01/2008


Małe ilości alkoholu połączone ze zdrowym, aktywnym trybem życia mogą być receptą na długowieczność - twierdzą naukowcy w czasopiśmie "Heart Journal". To recepta na dłuższe życie - nawet o 14 lat.

Brytyjscy naukowcy obserwowali przez 20 lat blisko 12 tys. mężczyzn i kobiet, z których 1242 zmarło na choroby związane z sercem. Jak się okazało, osoby które nie piły alkoholu ani nie zażywały żadnych ćwiczeń były grupą najbardziej narażoną na ryzyko śmiertelnych chorób serca. Natomiast ci, którzy pili alkohol albo ćwiczyli, lub wykonywali obie te czynności, byli aż o 49 proc. mniej narażeni na choroby serca.

Kiedy dodatkowo naukowcy porównali osoby o tym samym stopniu i poziomie ćwiczeń, okazało się, że ci którzy sporadycznie pili alkohol (od jednej do 14 jednostek alkoholu tygodniowo) zmniejszali ryzyko zachorowania o 30 proc. w porównaniu do niepijących. Okazało się, że osoby aktywne fizycznie unikają chorób serca o 31-33 proc. w porównaniu do nie ćwiczących. Jeszcze lepszy statystyki mieli aktywni fizycznie, którzy popijali drinki - 50 proc. mniejsze ryzyko na zachorowanie.

Naukowcy wyliczyli, że jeśli dołożymy do tego zdrową dietę opartą na owocach i warzywach oraz nie będziemy palić to możemy wydłużyć swoje życie nawet o 14 lat.

Podobne artykuły


18
komentarze: 48 | wyświetlenia: 2711
8
komentarze: 7 | wyświetlenia: 15206
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 31875
27
komentarze: 27 | wyświetlenia: 6003
25
komentarze: 3 | wyświetlenia: 8941
21
komentarze: 11 | wyświetlenia: 3333
20
komentarze: 16 | wyświetlenia: 1916
18
komentarze: 26 | wyświetlenia: 2662
19
komentarze: 20 | wyświetlenia: 1945
16
komentarze: 23 | wyświetlenia: 3186
23
komentarze: 15 | wyświetlenia: 3529
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 4540
17
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2201
14
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1439
 
Autor
Artykuł  oldml,  10/01/2008

Panie Wiesławie, a co to ma wspólnego z kategorią: Nowe technologie produkcji nośników energii?

Dobre, jakoś poleciało z zapamiętanego poprzednio. Chociaż akceptowałem zdrowie.

  oldml,  10/01/2008

Aktywny tryb życia i ciut alkoholu - tak. Z tym, że w tym przypadku z owocami to bym nie przesadzał - zjedzenie większej ilości np. jabłek powoduje wskazanie na alkomacie, a jak do tego dodamy jeszcze setkę, to można stracić prawko ;)

  ,  11/01/2008

Picie alkoholu nie jest wcale rozsądne, nawet w niewielkich ilościach, bo alkohol jest TRUCIZNĄ i społecznym PATOGENEM, więc takie artykuliki pochwalne dla trucizny zabijającej każdego roku setki tysięcy ludzi i odpowiadającej za setki milionów ludzkich dramatów jest działaniem społecznie szkodliwym, a wręcz hańbiącym. Może pan coś o tym opublikuje zamiast wychwalać truciznę niszczącą mózg, moralność i związki międzyludzkie?

  oldml,  11/01/2008

Bardzo emocjonalny komentarz.
1. "Picie alkoholu nie jest wcale rozsądne, nawet w niewielkich ilościach, bo alkohol jest TRUCIZNĄ i społecznym PATOGENEM"
- a kto tu mówi o rozsądku?
2. "artykuliki pochwalne dla trucizny zabijającej każdego roku setki tysięcy ludzi i odpowiadającej za setki milionów ludzkich dramatów jest działaniem społecznie szkodliwym, a wręcz hańbiącym"
...  wyświetl więcej

  ,  11/01/2008

> Bardzo emocjonalny komentarz.

ynajmniej. Za to nieubłaganie konsekwentny w swej prostej logice.

> - a kto tu mówi o rozsądku?

Autor artykułu w tytule.

> - jest to artykuł do dyskusji

Więc dyskutujemy.

> - może sam Pan opisze swoje przeżycia i doświadczewnia.
Z moich doświadczeń (7 lat w związku małżeńskich i 3 dzieci) alkohol nie

...  wyświetl więcej

Oczywiste, że alkohol jest lekarstwem. Sam artykuł o tym mówi. Wiele leków bazuje na alkoholu. Poza tym, w dzisiejszej dobie zatrutego środowiska, powietrza i jedzenia przez paliwa węglowe, jest wskazane raz w tygodniu po dobrym obiedzie wypić niewielką ilość bardzo dobrej jakości alkoholu. Więcej depresji i chorób bierze się niestety z motoryzacji i kominów, niż z alkoholu. Rozum i rozsądek zawsz ...  wyświetl więcej

Z całym szacunkiem, ale userze "counter" wyluzuj... Czytając Twój tekst prawie słyszałem hasło z lat 30-tych, "Żydzi na Madagaskar!".

  mazur,  11/01/2008

Matko z córką jak mówi moja znajoma – taki krótki artykuł (a raczej podsumowanie) a taka świetna dyskusja. Wszystko, co jest używane bez umiaru może być zabójcze dla organizmu człowieka. Nie popadajmy jednak w skrajności. Tekst ten nie nawołuje do spożywania nadmiernej ilości alkoholu a jedynie wskazuje, że może on mieć wpływ korzystny przy chorobach serca. Zacytuję tutaj kawałek „okazało się, że ...  wyświetl więcej

  oldml,  11/01/2008

Dobrze ujęte.

To nie artykuł wywołuje gorącą dyskusję (gdyż jest mierny), a sam temat. Nie sztuka chlapnąć na dobry temat kilka zdań i cieszyć się, że wywołuje zainteresowanie.

  mazur,  11/01/2008

W sumie sam tytuł może wywoływać u niektórych wzburzenie. Gdyby był – Rozsądnie pity alkohol może wydłużyć nasze życie – byłby inaczej odbierany. Ale co tam, już poszło.

  Mirosław T  (www),  02/06/2008

Rekord!
Znalazłem nowy, rekordowo krótki artykuł!
Zaledwie 9 zdań ma ten "artykuł" Poprzedni rekord 10 zdań został pobity!
Ciekawe kiedy artykuł złożony z trzech zdań pojawi się na Eioba wzbudzając zainteresowanie członków społeczności Eioba. Z tego co widzę, to niektórzy Internauci wykonali komentarze zbudowane z większej ilości zdań niż sam artykuł...

Gdyby wyeliminować duże zdjęcie kieliszka, to sam "artykuł" nie zajął by nawet połowy mojego ekranu.

Mirosław Twarogal wydaje mi się że nie chodzi głównie o długość artykułu a o treść. Jak tak bardzo przeszkadza Ci ilość zdań to proponuje na książki się przerzucić
pozdrawiam

  Mirosław T  (www),  02/06/2008

Szanowna Pani "katatonia999".

Nie mam nic przeciwko zarówno mądrym, obszernym artykułom, jak i krótkim "złotym myślom". Problem w tym, że dla porządku należy utwory umieszczać we właściwych rubrykach. Może jestem w błędzie, ale Eioba specjalizuje się w publikacji autorskich artykułów oraz przedruków artykułów (za zgodą autora). Czy tak?

Fakt publikacji zobowiązuje do traktowania cz

...  wyświetl więcej

Czy przysłowiowy kieliszek czerwonego wina wypijany przez Francuza do obiadu ma rzeczywiście dobroczynne działanie wina na zdrowie? Wino jest wprawdzie napojem alkoholowym, lecz zawiera wiele substancji biologicznie aktywnych pochodzących z owoców oraz z produktów metabolizmu drożdży. To one sprawiają, że pożytki picia wina w małych ilościach wydają się przewyższać nad obawami przed konsekwencjami ...  wyświetl więcej

No właśnie... Alkohol pomaga czy nie... Jedne badania mówią, że szkodzi, inne, że pomaga. Zupełnie jak z masłem kilka lat temu, gdy byliśmy świadkami kampanii na rzecz margaryn miękkich. Myślę, że "badania" są do bani i aby nie zwariować trzeba zwyczajnie zachować "zdrowy" rozsądek ;)

Z drugiej strony: co w dzisiejszych czasach jest zdrowe? Zwykłe, codzienne jedzenie możemy nazwać TRUCIZNĄ. Wszystko bazuje na chemii. Mała ilość alkoholu jest patogenem społecznym? Chyba nie zgodziłbym się z tym stwierdzeniem. Samo 'pozytywne' działanie tych małych ilości alkoholu tłumacze sobię w ten sposób, że niektórzy ludzie mają lepszy humor po spożyciu- więcej się smieją, są bardziej zadowoleni. Więc więcej szczęścia- więcej śmiechu- więcej życia.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska