Login lub e-mail Hasło   

Wychodząc od analizy Jądra Ciemności Josepha Condrada przedstaw obraz i ocenę XI

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.swiat-ksiazki.com/index.php?co=art&id=2
Od zarania historii świata ludzkość cechuje chęć panowania jednych narodów nad innymi i narzucenia im swojej supremacji celem osiągnięcia korzyści materialnych lub sławy...
Wyświetlenia: 5.618 Zamieszczono 23/01/2008

Od zarania historii świata ludzkość cechuje chęć panowania jednych narodów nad innymi i narzucenia im swojej supremacji celem osiągnięcia korzyści materialnych lub sławy poszczególnych władców. Dążenia te uwidoczniły się bardzo w XV wieku gdy żeglarze i podróżnicy okrywali nowe lądy i kraje.

Do takich wniosków prowadzi nas analiza noweli autorstwa Josepha Conrada pt. "Jądro Ciemności". W "jądrze Ciemności" opis kolonializmu przedstawiony jest przez marynarza Marlowa w formie osobistych wspomnień ze swojej podróży i pracy w Afryce - prawdopodobnie w dorzeczu rzeki Kongo. W wspomnieniach z obserwacji i osobistych przeżyć narratora dowiadujemy się o bezwzględności zaangażowanych przez utworzone w Europie Towarzystwa Handlowe służb kolonialnych mających na celu utrzymanie w posłuszeństwie podbitych narodów jak i największe osiągnięcie zysków z podbitych terenów.

Narrator czuje się bezsilny wobec bezwzględności i zła kolonizatorów.

Nieposłuszeństwa murzynów lub drobne wykroczenia wobec kolonizatorów były karane chłostą, bądź zakuwaniem w kajdany i bez żywności zmuszanych do pracy aż do śmierci z wycięczenia.

Murzyni, mieszkający na skolonizowanych terenach byli więźniami we własnym kraju. Stali się niewolnikami. Żyli by pracować, aby zapewnić im zajęcie kazano robić bezużyteczne rzeczy: "Obszedłem wielką dziurę, wykopaną przez kogoś na zboczu w celu niemożliwym do przeniknięcia.(...) Była to po prostu dziura. Może miała coś wspólnego z filantropijnym zamiarem dostarczenia zbrodniarzom jakiegoś zajęcia." Byli cieniem choroby i głodu, leżącymi bezwładnie w zielonawym mroku. Zostali wyludnienie z wybrzeża w głąb lądu. Stawali się niezdolni do pracy. Marow, obserwując ich, chciał pomóc, lecz nie wiedział jak, obserwował ich i współczuł, "Nie miałem pojęcia, co bym mógł zrobić dla niego, i tylko podałem mu suchar ofiarowany mi na okręcie przez zacnego Szweda". Po pewnym czasie miał on dość przerażającego widoku. Poszedł na stacje, gdzie spotkał białego, ubranego z nieoczekiwaną elegancją. W pierwszej chwili pomyślał, że to wizja, "W pobliżu zabudowań spotkałem białego, ubranego z tak nieoczekiwaną elegancją, że w pierwszej chwili wziąłem go za coś w rodzaju wizji". Był to główny buchalter, prowadził on całą księgowość na stacji. To on powiedział Marlow'owi, że sprawcą tego okrucieństwa jest Kutz. Osoba która przybyła do Afryki z zamiarem ucywilizowania ludności. Jednak pod wpływem chęci zdobycia bogactwa stał się bogiem dla całej ludności afrykańskiej. Człowiek ten był przykładem zła jakie może tkwić w człowieku. Dążył on do zdobycia jak największego bogactwa nie zważając na innych. Kutz był sprawdzą całego tego zła, oraz przykładem osoby chcącej osiągnąć swój cel, nie zważając na innych.

Wielu europejczyków rządnych przygód lub sławy, angażowała się w służbę kolonializmu pozostawiając w Europie swoich bliskich i kochane osoby. Wielu zdobyła sławę jako naukowcy lub kartografowie, ale też wielu padło ofiarami chorób tropikalnych tracąc życie i ich szczątki pozostały w dalekim obcym kraju.

Podobne artykuły


21
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1949
11
komentarze: 5 | wyświetlenia: 54294
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 2120
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2510
20
komentarze: 34 | wyświetlenia: 1885
17
komentarze: 15 | wyświetlenia: 3745
15
komentarze: 88 | wyświetlenia: 1982
14
komentarze: 37 | wyświetlenia: 2523
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2309
14
komentarze: 62 | wyświetlenia: 17865
10
komentarze: 87 | wyświetlenia: 1345
17
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1945
7
komentarze: 15 | wyświetlenia: 9759
6
komentarze: 0 | wyświetlenia: 6691
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska