Login lub e-mail Hasło   

O śmiechu

Śmiech jest bardzo przydatny dla duszy. Dusza się śmieje, to i ciało też się śmieje i vice versa.
Wyświetlenia: 5.509 Zamieszczono 25/01/2008

 

Rozdział o śmiechu? A cóż to za humbug? Miało być „dziełko” o duchowości, o mojej drodze dochodzenia do odkrycia Boga w sobie, a tu o śmiechu ma być?A dlaczego nie? Czy śmiech nie jest dobry? Czy nie czujemy się lepiej, kiedy czujemy radość?Śmiech jest bardzo przydatny dla duszy. Dusza się śmieje, to i ciało też się śmieje i vice versa.Nie da się oddzielić jednego od drugiego – to dwie połówki tego samego medalu.Warto byłoby więc pamiętać o śmiechu i uśmiechu na co dzień.

ZAWSZE I WSZĘDZIE WPROWADZAJ

W KAŻDY DZIEŃ SWOJEGO ŻYCIA

ZABAWĘ, RADOŚĆ, ŚMIECH I MIŁOŚĆ.

Śmiech działa doskonale na ludzki organizm. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie procesy zachodzą wówczas, kiedy się uśmiechamy, jesteśmy pełni radości.W naszym mózgu wyzwalają się wówczas związki chemiczne zwane endorfinami (endogenne morfiny) – „hormonami szczęścia”. Wskutek wydzielania endorfin stajesz się pogodniejszy, zrelaksowany, a to z kolei pobudza jeszcze większe wydzielanie endorfin. W dodatku łagodzą one ból i działają odprężając. Przyjemne doznania podczas śmiechu powodują wzrost energii życiowej organizmu w postaci tzw. energii orgonalnej na skutek wzrostu dającego się zmierzyć ładunku bioelektrycznego (o energii orgonalnej i jej odkrywcy Wilhelmie Reichu szerzej piszę w opracowaniu „Biomagnetyzm: cudowna moc w życiu”). I odwrotnie – doznania nieprzyjemne powodują spadek energii życiowej.

Śmiech – to również niezastąpiony „masażysta” narządów wewnętrznych. Podczas śmiechu wzrasta poziom hormonów wydzielanych przez trzustkę, tarczycę, gruczoły płciowe, nadnercza, co sprzyja wzrostowi mocy systemu odpornościowego.Śmiech poprawia także funkcjonowanie śródbłonka – tkanki wyściełającej naczynia krwionośne, dzięki czemu zostaje przyśpieszony przepływ krwi i mniej płytek miażdżycowych osadza się na ściankach naczyń krwionośnych.Śmiejąc się poprawiasz pracę serca, płuc (zwiększa się ich objętość, a więc polepsza wentylacja), wątroby, mózgu, śledziony, trzustki, jelit. Dlaczego?Po prostu poprawia się dotlenienie organizmu, jego oczyszczanie i odtruwanie. Poprawia się krążenie krwi i jej oczyszczanie z zatruwających organizm składników. A co powiesz o wewnętrznym napięciu, zdenerwowaniu? Czy śmiech nie powoduje rozluźnienia?

 Czy wiesz, że w wielu szpitalach w innych krajach (a również i sporadycznie w Polsce) stosuje się terapię śmiechem? Przyjdzie czas, że gelotologia (gelos – j.gr. – śmiech) - terapia śmiechem - zostanie zrozumiana i doceniona.

ŚMIECH TO ZDROWIE.

 ŚMIEJ SIĘ WIĘC JAK NAJCZĘŚCIEJ !

Humor i śmiech jest formą wyzwolenia, drogą, która pozwala wyzbyć się niepewności, wątpliwości i lęku. Humor nigdy nie bywa niestosowny – nie należy jednak mylić go z kpiną i złośliwą ironią.

Do humoru dodaj taniec, śpiew, opowiadanie dowcipów. Bądź pełen wewnętrznej radości i oczekiwania wszelkiego dobra. Stwarzaj je myśląc, że to już masz.A kiedy pojawi się gorszy dzień, kiedy ktoś będzie usiłował  zdenerwować Cię, kiedy nawet i pojawią się powody do złości czy lęków, wówczas…

…WYŚMIEJ SWOJE ZŁOŚCI I LĘKI DO ŁEZ

– ŁEZ RADOŚCI.

Jak dużo prawdy jest w stwierdzeniu, że poczucie humoru jest wprost proporcjonalne do ilorazu emocjonalnej inteligencji? Radość życia oczyszcza umysł, a pogoda ducha ma na Twój organizm znacznie większy wpływ, niż Ci się może wydawać.

TWOJA RADOŚĆ STWARZA NAJPOTĘŻNIEJSZĄ

I NAJBARDZIEJ TWÓRCZĄ ENERGIĘ –   

– ENERGIĘ RADOŚCI I MIŁOŚCI.

Witaj każdy dzień z radością, bo i...

…BÓG KOCHA RADOŚĆ.   

Sri Sri Ravi Shankar  

I dziękuj, że znów się obudziłeś, że nowe godziny przyniosą Ci nowe, wspaniałe niespodzianki, nowe doznania...

Co mówisz? Że jestem pięknoduchem bujającym w obłokach? Że nie wiem, o czym mówię? Że nie byłem w tak trudnych sytuacjach, jak Ty?A może mówię to, co mówię,  z pełną świadomością, ponieważ doświadczyłem już niezliczonych porażek w życiu i traumatycznych przeżyć? I wiem, że każda z porażek to kolejny stopień do osiągnięcia sukcesu, że to tylko lekcja, która ma nas czegoś nauczyć i wzmocnić.

 Patrz na życie pogodnie. Nawet wówczas, kiedy jest ulewa i grzmią pioruny. Każda burza kiedyś przejdzie i na niebie pojawi się tęcza. Gdybyś miał w życiu tylko same przepiękne, pogodne dni to nie dostrzegłbyś ich cudowności.

PŁAKAŁEM, BO NIE MIAŁEM BUTÓW.

PŁAKAŁEM DO CHWILI,

KIEDY ZOBACZYŁEM CZŁOWIEKA BEZ NÓG.

(arabskie)

Więc jednak dziękuj, że możesz widzieć, dotykać, smakować, słyszeć, odczuwać, chodzić...Witaj każdy nowy dzień uśmiechem ...

KIEDY POWITASZ DZIEŃ UŚMIECHEM,

DZIEŃ UŚMIECHNIE SIĘ DO CIEBIE.

Stań się tym, któremu brak powagi. 

ŻYCIE JEST ZBYT POWAŻNĄ SPRAWĄ,

BY TRAKTOWAĆ JE ZBYT POWAŻNIE.

Ponieważ...

...POWAGA JEST OBRZĄDKIEM CIAŁA,

WYMYŚLANYM

DLA POKRYCIA BRAKÓW DUCHA...

La Rochefoucauld

...więc zostań dużym dzieckiem z rozdziawioną buzią, które chłonie świat i jest pełne zadziwienia, dziękczynienia i błogosławieństwa obserwując jego cudowności. Otrzymasz wówczas odwagę i siłę, a  Twoje zdrowie polepszy się. Takie dary otrzymują ci, którzy śmieją się z życia i samych siebie...

 Miej poczucie humoru i ciesz się nim. Ciesz się, że możesz stwarzać radość dla innych. Zarażaj humorem i radością Twoje otocznie. Staniesz się w ten sposób źródłem łatwiejszego życia dla wszystkich wokół.„Poczucie humoru zależne jest od nastawienia do świata. Można podchodzić do niego z lękiem i przekonaniem, że świat chce nam zrobić coś złego. Ale można też przyjąć, że świat jest dobry i kryje się w nim wiele pięknych rzeczy.Chrześcijanin powinien na poważnie traktować słowa Pisma Świętego: wszystko, co stworzył Bóg było dobre. Nie ma złych rzeczy, to my sami swoimi decyzjami je psujemy. Jeśli mamy takie podejście do świata, potrafimy zdobyć się na luz wobec niego i poczucie humoru.Myślę, że bez humoru nie da się sensownie przeżyć życia. Kiedy pojawia się śmiech i żart, pękają mury, opadają wszelkie konwenanse i łatwiej dotrzeć do drugiego człowieka. Komunikacja staje się wtedy bardziej bezpośrednia. („Śmiech nie szkodzi” – rozmowa z Szymonem Hołownią o jego książce „Tabletki z krzyżykiem”, Onet.pl czytelnia).

Niezależnie od tego jednak, czy jesteś chrześcijaninem – katolikiem, prawosławnym, protestantem, czy też muzułmaninem, buddystą, wyznawcą szinto, Kriszny, animistą, hinduistą czy też bezwyznaniowcem lub ateistą – zawsze bądź pełen radości i dziel się nią z innymi…

HUMOR  –  TO  NAUCZYCIEL  MIŁOŚCI  I  CIEPŁA,  RADOŚCI  I  ŚWIATŁA.

 

Podobne artykuły


41
komentarze: 33 | wyświetlenia: 116017
36
komentarze: 14 | wyświetlenia: 7872
159
komentarze: 44 | wyświetlenia: 45669
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19755
36
komentarze: 8 | wyświetlenia: 17395
33
komentarze: 69 | wyświetlenia: 10795
20
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4321
33
komentarze: 13 | wyświetlenia: 11304
31
komentarze: 31 | wyświetlenia: 6191
21
komentarze: 10 | wyświetlenia: 7169
29
komentarze: 37 | wyświetlenia: 4307
53
komentarze: 43 | wyświetlenia: 5412
25
komentarze: 16 | wyświetlenia: 2883
10
komentarze: 6 | wyświetlenia: 4179
17
komentarze: 7 | wyświetlenia: 8167
 
Autor
Artykuł  wirna,  12/03/2008

Wierzę że śmiech, radość i taniec to z pewnością najmilsze ofiary Bogu.To stopnie do miłości.Człowiek radosny nie skrzywdzi. Radość życia,radość istnienia, to śmiech naszej duszy.

  ulmed,  25/05/2008

Piękny uśmiech Twój na zdjęciu, jest tak ciepły, jak ten artykuł . Wszystkie Twoje artykuły są takie uśmiechnięte, rozlewaj radość. Wszystkim to potrzebne.
Zawsze tego za mało.

Ulmed - DZIĘKUJĘ! Teraz Ty posłałaś radość... :))

oooo i właśnie to są mądre słowa :) ... krótko mówiąc śmiech to zdrowie ;)

P.S. Mam nadzieję, że ludzie, którzy twierdzą że Konopia Indyjska jest bleeee, zmienią zdanie i sie rozweselą ;P ... Pozytywnie uśmiechnięty artykuł ... 5 ;)

Dzięki za sympatyczne słowa. :)). Tylko co do tych konopi... http://zdrowie.onet.pl/1487103(...)ki.html

  Mirosław T  (www),  04/06/2008

Piszesz, że masz nadzieję, iż ludzie, którzy mają złą opinię o konsekwencjach palenia konopii indyjskich zmienią zdanie na pozytywne...

W takim razie, ja mam nadzieję, że dotknie Ciebie dramat rodzica, który nie mogąc nic zrobić, patrzy z bezradnością jak jego dziecko sięga pierw po lekkie, a potem twarde narkotyki.

Oj, Mirku! Chyba adres pomyliłeś?! W żadnym przypadku nie pisałem o tym, aby ludzie zmienili negatywne zdanie o narkotykach na pozytywne.

I tym razem rozczarowałem się Twoim komentarzem - a w zasadzie ostatnim zdaniem. Nigdy nie życz innym żadnego zła.Nawet wrogowi. Zwłaszcza, że ten młody człowiek - autor komentarza, do którego powinien odnosić się Twój komentarz - jest głęboko nieświadomą osobą - jeśli chodzi o "dragi".

Pozdrawiam!

  Mirosław T  (www),  04/06/2008

Szanowny Panie Januszu.

Mój tekst zaczynający się od słów: "Piszesz, że masz nadzieję, iż ludzie, którzy mają złą opinię o konsekwencjach palenia konopii indyjskich zmienią zdanie na pozytywne(...)" nie dotyczy Pana, gdyż Pan takich słów nie użył. Mój Komentarz dotyczy wpisu usera "Macieja M".

Przypominam jego wpis, choć może niepotrzebnie, bo po prostu jest dwa wpisy powyżej mojeg

...  wyświetl więcej

Januszu, Januszu...:))

Tak właśnie sądziłem, że to jedynie pomyłka wynikająca z pewnych - i zrozumiałych zresztą - emocji, w wyniku których "kliknęło" się pod innym komentem :)). Spokojnie więc...

Jeszcze raz pozdrawiam!

  Mirosław T  (www),  04/06/2008

ech... Panie Januszu...

Mój komentarz był prawidłowo umiejscowiony ("kliknęło mi się" prawidłowo). Reguły są takie: gdy ktoś napisze komentarz np. nr 1, to kolejne podkomentarze, czyli odpowiedzi na komentarz nr 1 mają margines z lewej strony. Nowy wątek, czyli komentarz nr np. 5 (niezwiązany z nr 1) wprowadzamy już bez marginesu z lewej strony.

Proszę się przyjrzeć: user "Maciej M

...  wyświetl więcej

Bardzo ciekawie poprowadzony artykuł, czyta się z wielką przyjemnością i uśmiechem na twarzy :)

Śmieję się głośno i szczerze, niektórym to przeszkadza innym wręcz przeciwnie, mówią, że zarażam ich swoim śmiechem, ale... nie zawsze jest mi do śmiechu.

Niedawno usłyszałam tekst, który mnie rozbroił: "gdyby nie uszy obśmiałby się dookoła głowy" i tego nam wszystkim z rana życzę.

Mnie też nie zawsze jest do śmiechu, ale... Niedogodności mijają. Gdyby nie było smutku, nie wiedzielibyśmy, jak smakuje radość, prawda? Wszystko występuje parami przecież.

ardzo fajne powiedzenie, które cytujesz. Kupuję to :) I dziękuję za sympatyczny koment. A śmiechem zarażaj i nie przejmuj sie malkontentami ze smętnymi minami. Niech się smucą , smutasy., kiedy jest im z tym dobrze.

  swistak  (www),  21/10/2008

Panie Januszu ! Zapomniał,Pan o ortodoksach a Ci o tym ,że Bóg ma też poczucie humoru
i nie jest pamietliwy, msciwy , ale sprawiedliwy i miłosierny też lubi się pośmiać z przesadnej celebry, głupoty przejętego swa rolą kleru , czyli z tego co nas rozśmiesza.
pozdrowienia

Nie, nie zapomniałem. Śmiech jest dobry dla wszystkich. Ortodoksi - to też ludzie :). A że myślą inaczej? Kiedyś zrozumieją, co naprawdę jest istotne. Bo wydaje się, że nie rozumieją nawet tego, co głoszą.

Z kościołem katolickim (i nie tylko z tym...) w wielu sprawach mi z pewnością nie po drodze, ale znałem kilku księży, z którymi - niezależnie od dzielących nas przekonań - można było pog

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska