Login lub e-mail Hasło   

Radość z biustonosza

Potrzebowały ich już starożytne Egipcjanki, Rzymianki i Greczynki. Ich bielizna była jednak w znacznym stopniu ograniczona i prawdziwymi biustonoszami kobiety cieszą się dopiero...
Wyświetlenia: 1.391 Zamieszczono 29/01/2008

Potrzebowały ich już starożytne Egipcjanki, Rzymianki i Greczynki. Ich bielizna była jednak w znacznym stopniu ograniczona i prawdziwymi biustonoszami kobiety cieszą się dopiero od stu lat.

W 2007 roku spełniło się urodzinowe 'Sto lat!' odśpiewywane na cześć biustonosza. Jest to aż sto lat i dopiero sto lat. Jeśli sięgniemy głęboko w przeszłość, możemy poczuć się zawiedzeni (lub rzec powinnam: zawiedzione), że ten cudowny wynalazek został podarowany światu dopiero w XX wieku.

W starożytności stosowano opaski mające podtrzymywać biust. Istnieją zapiski, informujące, że ich cel był dwojaki: ułatwienie uprawiania sportu lub też spłaszczenie piersi, by upodobnić je do męskich, ukryć. W średniowieczu i wiekach następnych podtrzymywaniu biustu służyły obciążające sylwetkę gorsety. W XIX wieku pojawiły się prototypy biustonoszy, a prawdziwe staniki zrodziły się w XX wieku.

Wiadomość o narodzinach „brassiere” podano w magazynie Vogue w 1907 i datę tę uważa się za oficjalny początek bieliźnianej rewolucji. W niepamięć odchodziły niewygodne gorsety, a zastępowały je miękkie, delikatne biustonosze . Bardziej dbano bowiem o wygodę, a przy okazji piękny wygląd kobiety – nie na odwrót. Stąd też wytworzyły się różne rozmiary i kształty biustonoszy, które z czasem stawały się coraz mniejsze. Taki proces doprowadził do pojawienia się sławetnych mocno wyciętych „bardotek”, nazwanych tak na cześć Brigitte Bardot.

Biustonosze zdobyły sobie ogromną popularność wśród kobiet, dzięki czemu przetrwały nawet burzliwe czasy wyzwolenia obyczajowego i buntu dzieci kwiatów w latach 60-tych. Przydatność i piękno staników były w stanie pokonać nadejście ówczesnej rewolucji seksualnej, gdy symbolem wyzwolenia kobiet było publiczne palenie elementów bielizny, a przede wszystkim biustonoszy. Po tych ciężkich chwilach bielizna ta odrodziła się ze zdwojoną siłą.

Dziś żadna kobieta nie wyobraża sobie swojej garderoby bez cudownych biustonoszy na każdą okazję, porę roku czy też dnia lub nocy. Ekskluzywna bielizna dla kobiet świętuje triumfy nie tylko w świecie mody, projektantów, pokazów, błyskach fleszy, ale też w alkowach, gdzie oświetlana poświatą księżyca bielizna nocna kusi swym największym atutem – opinającym piersi biustonoszem.

Podobne artykuły


35
komentarze: 51 | wyświetlenia: 4003
35
komentarze: 15 | wyświetlenia: 2301
31
komentarze: 35 | wyświetlenia: 8708
31
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1772
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6320
30
komentarze: 24 | wyświetlenia: 3030
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2630
29
komentarze: 41 | wyświetlenia: 2269
29
komentarze: 13 | wyświetlenia: 4925
29
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3808
29
komentarze: 67 | wyświetlenia: 8916
28
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3987
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  ,  05/02/2008

Ale doprawdy do dziś nie wiem, co za jakaś złośliwa sztuka wymyśliła to zapinanie haczykowate z tyłu... Ani chybi feministka w zemście na facetach, he he :-)

Counter - masz świetne komentarze. :)) Bardzo mi odpowiada Twoje poczucie humoru he he he he...:)

A artykuł krótki, lecz całkiem, całkiem. Z sympatii dla "pci" pięknej - "5".

  ,  05/02/2008

No co, nieprawdę piszę? :-) Te zapięcia to horror... :-)

  mazur,  12/02/2008

Zawsze byłem przeciwny biustonoszom. Z nimi to był zawsze problem, ale z czasem….Cóż biustonosze nie są dla naszej wygody, ale cieszą oko, gdy są gustowne a pod nimi wyczuwalne naturalne kształty bez silikonów i szwów. Lepiej będzie jak gorsety do mody nie powrócą. Wtedy byłby jeszcze większy problem dla nich i dla nas. Przepraszam, że tak bezosobowo.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska