JustPaste.it

Systemy CMS - Dlaczego warto zainteresować się CMS'ami?

CMS - Content Management System

Systemy CMS umożliwiają dynamiczną budowę obszernych serwisów internetowych. Dzięki nim na Twoich stronach zapanuje spójność i porządek.

Zapanowanie nad niewielką witryną internetową nie jest trudne. W przypadku stron z bardzo dużą ilością informacji, dużą ilością podstron, bardzo rozbudowaną nawigacją i elementami interaktywnymi, CMS jest niezbędny.

Co najważniejsze do obsługi CMS'a nie będą potrzebni specjaliści. Jest on zaprojektowany w taki sposób, aby każdy mógł, bez znajomości HTML'a czy PHP edytować treść serwisu.

Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie w przypadku, kiedy za aktualizacje i treść serwisu odpowiada więcej niż jedna osoba.

CMS obejmuje praktycznie każdy element strony. Poczynając od grafiki, układu, po konstrukcję nawigacji i treść.

Czego potrzebujesz przed instalacja?

W Internecie systemów CMS jest bardzo dużo. Wiele jest systemów darmowych. Niezależnie od tego, na który z nich się zdecydujesz musisz dysponować odpowiednim kontem (serwerem) WWW.

Obsługa języka PHP przez Twojego płatnego lub darmowego providera jest już standardem. Problem powstaje wtedy, kiedy okazuje się, że konto nie posiada obsługi baz danych, np. MySQL.

Wszystkie znane mi CMSy współpracują z bazą MySQL. Trafiają się także systemy, które wspierają oprócz MySQL'a również inne bazy danych, takie jak Postgres, Oracle czy Sysbase.

Sama instalacja nie jest tak prosta jak dalsza eksploatacja skonfigurowanego już CMS'a.

Pomimo, iż systemy zaopatrzone są w panele instalacyjne ułatwiające implementacje, może zaistnieć sytuacja, w której będzie wymagane nadawanie uprawnień poszczególnym plikom i katalogom, edycja pliku rozruchowego skryptu instalacyjnego.

Także przed wyborem systemu zarządzania treścią, sprawdź czy dysponujesz wszystkimi elementami potrzebnymi do jego „postawienia”.

Wprowadzanie treści

Po przebrnięciu przez instalacje systemu, trzeba będzie go uzupełnić w treść oraz ustalić szablon serwisu. W tym czasie przed Tobą jest jeszcze sporo pracy.

CMSy opierają się na tzw. modułach. Każdy moduł odpowiedzialny jest za poszczególne funkcje serwisu.

Przykładowe moduły: News, Artykuły, Najnowsze, Komentarze, Forum, Chat, Księga gości, Sklep, Download, FAQ, Banery itp.

Dzięki nim, zdecydujesz z czego będzie składał się Twój serwis. Moduły możesz dowolnie aktywować i dezaktywować lub dodawać nowe wg własnych potrzeb. Każdy moduł możesz wyświetlić w dowolnie ustalonym przez Ciebie miejscu serwisu.

Wszystkie CMS'y zbudowane są w sposób, który umożliwia wprowadzanie treści osobom nietechnicznym. Niektóre CMS'y zaopatrzone są w graficzne (WYSIWYG) edytory tekstu. W dużej mierze ułatwiają i przyspieszają dodawanie i edycje nowych tekstów. Osoba, która orientuje się w obsłudze dowolnego edytora tekstu (np. Word) nie powinna mieć z tym żadnego problemu.

Jak dokonać wyboru?

Dokonując wyboru, najlepiej jest zanotować wszystkie możliwe funkcje jakie będzie spełniał Twój internetowy serwis, a następnie listę tą poddać szczegółowej analizie.

Różne systemy CMS lepiej spełniają swoją rolę gdy zostają wdrożone jako systemy portalowe, a inne jako strony firmowe.

Pisanie systemów zarządzania treścią na własną rękę rzadko ma sens. Są one na tyle skomplikowane w konstrukcji, że często twórcy napotykają na spore problemy, które wychodzą w „praniu”. Zalecam jednak korzystanie z już powstałych CMS'ów.

Im więcej udokumentowanych wdrożeń może przedstawić konstruktor systemu zarządzania treścią, tym większe prawdopodobieństwo, że wszelkie usterki zostały w większości wyeliminowane.

Co pewien czas zostają wydane łatki lub ulepszenia. Ogłoszenia sprawdzaj na bieżąco.

Podsumowując, polecam systemy CMS również Tobie. Jeśli posiadasz duży internetowy, intranetowy serwis, a cenisz swój czas, planujesz zatrudnić dodatkowe osoby do aktualizacji, będzie to optymalna decyzja.

Pod poniższym adresem znajdziesz sporo opisanych pozycji Nowe Oknohttp://www.opensourcecms.com

 

Autor: Łukasz Sebestyański, Exploder.pl
Projektowanie usability stron