Login lub e-mail Hasło   

Przeciw eutanazji. Argumenty.

Eutanazja z języka greckiego oznacza „dobrą śmierć". Ma na celu uśmierzanie bólu chorego. Lecz jaki człowiek chciałby umrzeć. Nikt kto ma kochającą rodzinę nie zgod...
Wyświetlenia: 20.008 Zamieszczono 08/02/2008

 
Eutanazja z języka greckiego oznacza „dobrą śmierć". Ma na celu uśmierzanie bólu chorego. Lecz jaki człowiek chciałby umrzeć. Nikt kto ma kochającą rodzinę nie zgodzi się na dobrowolną śmierci. W ilu przypadkach chorego do eutanazji przekonują rodziny. Jaka jest różnica pomiędzy samobójstwem, a eutanazją?

Na jednej z lekcji Religi ksiądz opowiadał nam o pewnej staruszce, którą często odwiedzał. Kobieta w czasie każdej wizyty prosiła księdza o to by się pomodlił o jej szybką śmierć. Gdy stan kobiety bardzo się pogorszył ksiądz przyszedł  udzielić jej ostatniego namaszczenia. Wtedy kobita poprosiła ksiądz by się modlił o jej życie ponieważ za miesiąc jej wnuczka  wychodzi za mąż i chce być na jej ślubie.

Ta historia pokazuje, ze słowa ludzi starszych  „chce umrzeć by nie cierpieć" nie zawsze są szczere. Jeśli człowiek ma dla kogo żyć, to chce żyć. Dopiero gdy wie się, ze to mogą być ostatnie chwile naszego życia, zdajemy sobie sprawę jak bardzo żyć chcemy.

 

Nacisk rodziny na chorego.

 Bardzo często ludzi poddający się eutanazji są ludźmi chorymi, uzależnionymi wyłącznie od swoich rodzin. To rodziny opiekują się nimi, utrzymują ich finansowo. Równanie jest proste, eutanazje jest tańsza niż zapewnienie należytej opieki choremu. Dla większości rodzin stary, chory człowiek to wielki problem. Chory wyczuje, że jest niechciany, że sprawia problem. Zacznie pytać czy sprawia kłopot, czy jest obciążeniem. Jaką wtedy usłyszy odpowiedź: Bardzo  cię kochamy, ale utrzymanie cię wiele nas kosztuje. Bliscy zaczną proponować najprostsze rozwiązanie: eutanazja. Przecież to nie boli, umrzesz godnie i w spokoju, otoczony najbliższymi. To argumenty by przekonać chorego do eutanazji. Jeden chwila i problem znika. Problem, którym był człowiek skazany wyłącznie na swoja rodzinę dla której był obciążeniem. Czy na pewno podjęcie decyzji o eutanazji było świadomą i dobrowolną decyzją człowiek.  

 

Świadomy wybór człowieka.

Gdy człowiek świadomie podejmuje decyzjo o eutanazji to wybiera po prostu jedną z form samobójstwa. Pomogą w tym osoby trzecie: lekarze, rodzina, która akceptuje wybór chorego. To tak jakby przygotować człowiekowi szurnę i powiedzieć: „ rób co chcesz". Człowiek, którym chce eutanazji uważa się za Boga. Myśli, że data jego śmierci zależy wyłącznie od niego.

 

Eutanazja ma swoich zwolenników i przeciwników. Każda ze stron ma masę argumentów. W artykule chciałam podać argumenty przeciw. Wybór strony należy do Ciebie.

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1258
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1094
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 669
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 541
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 713
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1050
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 357
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 601
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 744
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 693
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 753
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  ilona,  17/04/2008

ja nie jetsem za eutanazja. eutanazja to najgorsza krzywda jaka moz espotkac czlowieka czlowiek zostal stworzony przez Boga i to Bog decyduje kiedy nasze zycie sie konczy a Ci co sa za eutanazja powinni sie nad soba powaznie zastanowic i postawic siebie w takiej sytuacji....

  ilona,  17/04/2008

artykul jest swietny i mysle ze ma dobre argumenty ciesze sie ze sa ludzie ktorzy nie sa zwolennikami eutanazji....

Moim zdaniem w artykule brak argumentów przeciwko eutanazji, zresztą jest tak krótki że nawet na wstęp do tematu nie wystarczy. A prawda jest taka, że wedle badań ludzi naprawdę chorych i zmierzających w chorobie do śmierci w męczarniach zdecydowana większość, 80-90 procent, niezależnie od światopoglądu chce mieć prawo do eutanazji zagwarantowane. I nie jest to nacisk rodzin tylko tych cierpiących ...  wyświetl więcej

  mar_ta25,  17/04/2008

Prema, wyjąłeś mi to z ust.
Artykuł a w zasadzie wzmianka nie posiada żadnych argumentów przeciw eutanazji a jedynie punkt widzenia autora.
Pani Krystyno , proszę pomyśleć o rozbudowaniu tego artykułu bo z chęcią przeczytałabym więcej.

Co do treści artykułu zgadzam się Martą i Prema.
Powyższy artykuł jest przedstawieniem punktu widzenia autorki.
Aby przedstawić całkowity obraz tego zagadnienia trzeba by było przedstawić oba punkty widzenia, argumenty za i przeciw.
Ja dwa razy stałam przed wyborem eutanazji.
Pierwszy raz, gdy umierała moja mama na raka. Nie, dlatego że była ciężarem tylko, dlatego że s ...  wyświetl więcej

Ale byki mi się wkradły w komentarz
Przepraszam, ale poprawić już się nie dało

  mar_ta25,  17/04/2008

Tak katatoniu cała prawda.
Moja babcia jak i Twoja mama umierała na raka,niestety bardzo złośliwego.Miała przeżuty we wszystkich organach wewnętrznych.Trzy tygodnie leżała w szpitalu i umierała, bardzo cierpiąc.Och jak ja byłam wtedy wściekła, że eutanazja nie jest uwzględniona w naszym kraju i nie wynikało to bynajmniej z mojego egoizmu bądź wiary czy nie wiary lecz tylko i wyłącznie z bez ...  wyświetl więcej

Kationie i Marto.
W tytule zaznaczyła, że będą to argument przeciwko eutanazji. Nigdy nie przeżyłam tragedii, o których wy mówicie, ale wiem że po czymś takim zmienia się nasz sposób patrzenia na wiele rzeczy.
Szanuje wasze zdanie, ale mojego nie zamierzam zmieniać.
Jest jeszcza bardzo młoda i jest to mój pierwszy artykuł, dlatego jest taki krótki.

Dlatego daliśmy Ci wskazówki jak należałoby go napisać.
Niestety w Twoim tekście niema argumentów a tylko Twoje zdanie.
Dlatego proponuje poszukać materiału w chociażby necie.
A jeśli coś argumentujesz to przydałoby się przedstawić i drugą stronę, przynajmniej tam nie uczono.
Jak na początek to wybrałaś sobie trudny temat bo kontrowersyjny, dlatego też watro przedstawić za i przeciw.
Pozdrawiam i czekam na rozwinięcie artykułu.

  mar_ta25,  19/04/2008

Krystyno , nikt nie nakazuje Ci abyś zmieniła swoje poglądy, absolutnie!
Doceniam to , że potrafiłaś napisać cokolwiek na ten temat , ale tak jak zaznaczyła katatonia jest to trudne ( tak jak aborcja czy kara śmierci) i należało by się do tego porządnie przygotować.
Jednakże w związku z tym , że to Twój pierwszy artykuł i nie ostatni (tak myślę :) ) daję Ci plusika :) a punkty będą później jak rozwiniesz temat.
Pozdrawiam.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska