Login lub e-mail Hasło   

Grawitacja

Co jest zrodlem grawitacji? W jaki sposob to dziala ?
Wyświetlenia: 4.772 Zamieszczono 12/02/2008

Grawitacja jest spowodowana  ruchem lawy w centrum ciala niebieskiego.

 

Wyglada to tak : DOSWIADCZENIE: Prosze utworzyc wir wodny, nastepnie polorzyc na to kolo rawownicze lub kazde inne, ktore by sie unosilo na wodzie, zaznaczyc kropke na kole. Po odczekaniu paru minut az  kolo sie ustabilizuje, prosze posypac na wodzie z zewnetrznej strony kola male czastki unoszace sie na wodzie, jak mielony pieprz, konfeti itd.  Co teraz sie bedzie dzialo to bedzie demonstrowalo jak dziala grawitacja. Kolo bedzie sie obracac wolniej niz utworzony wir wodny, podobnie jak cialo niebieskie obraca sie wokolo swojej osi, male czastki unoszace sie na wodzie zatrzymaja sie na zewnetrznym obrzezu kola, podobnie jak my  trzymamy sie skorupy ziemskiej. Teraz prosze zwiekszyc sile albo przyspieszyc obrot wiru wodnego. I jaka to bedzie roznica? Obrot kola sie przyspieszy i nacisk sily drobnych czastek na kolo sie zwiekszy. Koniec doswiadczenia.

Patrzac na sile grawitacji ziemi i jej predkoscobrotu dookola osi i porownujac te dane z PRAWDOPODOBNYMI danymi innych planet naszego ukladu slonecznego, wyglada na to, ze im szybszy obrot  planety, tym wieksza jest grawitacja tej planety.

Teraz powstaje pytanie a co z ksiezycem? Fakt jest , ze ksiezyc sie nie okreca i ma grawitacje. Ja sadze, ze nasz ksiezyc  byl osobna planeta i jak stracil ciekla magme , a raczej jak  jego magma sie ostudzila to ksiezyc przestal sie obracac w okolo swojej osi i zostal przyciagniety przez najblizsza planete. A co z jego grawitacja? Ta grawitacja bedzie powoli zanikac. No coz, nic nie trwa wiecznie.

Beata Wasty

Podobne artykuły


23
komentarze: 10 | wyświetlenia: 18677
23
komentarze: 21 | wyświetlenia: 38736
53
komentarze: 50 | wyświetlenia: 32629
47
komentarze: 32 | wyświetlenia: 149108
29
komentarze: 6 | wyświetlenia: 9903
26
komentarze: 10 | wyświetlenia: 52729
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 33286
7
komentarze: 7 | wyświetlenia: 39857
22
komentarze: 11 | wyświetlenia: 32978
20
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28155
19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 12219
19
komentarze: 4 | wyświetlenia: 8556
16
komentarze: 17 | wyświetlenia: 90079
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

lubię doświadczenia. ale chyba czegoś tam brakuje.

Prosze zadac pytanie i w miare mozliwosci na nie odpowiem . Beata Wasty

np. oprócz obracającego się jądra ziemi bardzo ważna jest masa ziemi. księżyc powstał z odłamków meteorytów które kiedyś się rozbiły o ziemię, a nie marsjanie go zbudowali - jak co niektórzy myślą.księżyc nie posiada jądra a ma przyciąganie.

Jabym powiedziala, ze masa ziemii nie jest tak wazna jak grubosc skorupy ziemskiej , im grubsza jest skorupa tym wolnie cialo niebieskie sie obraca, tym slabsza jest grawitacja. Jesli natomiast chodzi o ksiezyc, to ja bym w dalszym ciagu sie upierala, ze to jadro istnieje, a energia w nim zawarta ciagle sie koncentruje, jednak grubosc skorupy w porownaniu do jadra jest duza na tyle, ze zatrzymuje ruch ksiezyca dookola swojej osi. Beata Wasty

dowodem istnienia jądra są wulkany, księżyc tego niema np. Ziemia ma jądro nieustannie masa zapada się w głąb jądra (czym bliżej jądra tym większa grawitacja) lawa jądra zwiększ swoją objętość gdzieś musi wyjść czyli wulkan. na księżycu są kratery ale po meteorytach.

obojętnie co się dzieje w wszechświecie nigdy nie ma tylko jednego czynnika.
podzielę się moją hipotezą - dlaczego wyginęły dinozaury : wiadomo że uderzył meteor, wiadomo że dostały się różne gazy i popiół do atmosfery, ale to nie były główne czynniki
lecz zmiana grawitacji po przez nadaniu większej prędkości obrotu Ziemi. Dlatego padły te większe(ciężkie) gady, małe pozostały do dziś tylko trochę zmieniły się.

trochę poniosła mnie fantazja z tymi wulkanami - ale chyba chodzi tu o dyskusję więc pisze.

Wedlog mnie , fantazja jest niesamowita sila i dzieki niej mamy wspolczesne wynalazki i sie nimi cieszymy. Teraz na temat: Mysle, ze lawa przy skorupie wlasciwie sie ostudza , a skorupa sie powieksza w grubosci z uplywem czasu. Jesli chodzi o wulkany, to bylo ich czynnych znacznie wiecej przed i podczas czasow dinosaurow niz w obecnym czasie.

częściowo na pewno traci temp. czym bliżej powierzchni tym bardziej traci temp., ale do pewnej głębokości jest taka sama, no i lawa też się tworzy po przez ruch tektoniczny, można powiedzieć że mamy dwa rodzaje wulkanów 1. z jądra 2. z tarcia dwóch płyt.

Chcilabym wrocic do Pana stwierdzenia, " obojętnie co się dzieje w wszechświecie nigdy nie ma tylko jednego czynnika". Przypuscmy, ze rzeczywiscie grawitacja jest spowodowana ruchem lawy w centrum ciala niebieskiego, co moglo by byc innym czynnikiem albo czynnikami ktore by wspoldzialaly z tym wirem lawy? Jak by to sie odnosilo do innych cial niebieskich?

sam wir nie istnieje istotna jest masa wiru to jeden, masa to jeden z czynników. Są dwa rodzaje czynników 1.główne.2. małe. wszystkie mają znaczenie, jedne mniejsze drugie większe oprócz masy i wiru np.szybkość, pole magn. miejsce, obce ciało nieb.
(jeżeli chodzi o grawitację np. Ziemi)itd. nie jestem w stanie wszystkich wymienić bo może są też inne. Czasami ziarnko piasku może przechylić s ...  wyświetl więcej

Wydaje mi sie, ze piszemy to samo, tylko dobieramy innych slow: " Podsumowanie:ogromna masa jądra się obraca wraz z nią skorupa ale wolniej efektem tego jest grawitacja Ziemi "

mniej więcej: bo chodzi mi cały czas o masę a prędkość wiru jest tylko ilorazem.

Ja bym jednak upierala sie bardziej przy predkosci wiru. Patrzac sie na predkosc wiru po drugiej stronie skorupy ziemskiej, sopwodowanej nie przez plyn, tylko przez gaz( tornado), jego predkosc ma zasadniczy wplyw na wydarzenia na powierzchnii skorupy ziemskiej. Oczywiscie, aby dojcs do sedna sprawy, czyli w tym przypadku, aby odpowiedziec na pytanie Co jest zrodlem grawitacji? W jaki sposob to dz ...  wyświetl więcej

tornado: powietrze też waży. Po przez doświadczenia można wyprowadzić wzór mat. (chyba że już istnieje) mniej więcej: prędkość wokół osi razy masa. Dośw. (żyroskop)
talerzyk krąży wokół własnej osi z pewną prędkością: 1. gdy zwiększymy masę talerzyka
trudniej będzie przekrzywić oś talerzyka. 2. gdy zwiększymy prędkość też trudniej będzie
przekrzywić oś. 3.gdy zwiększymy obwód ...  wyświetl więcej

chciałem wstawić na eioba jak mniej więcej mógł by wyglądać silnik anty grawitacyjny, ale są 2 powody do których tego nie zrobię: 1. nie chcę żeby mnie wyśmiano.2. a jak będzie działał ? ...............

"nie chcę żeby mnie wyśmiano" - nie ma powodow aby ludzie myslacy wysmiali cos nowego, jedynie to poprawia lub udoskonala, a ta cala reszta - no coz, trzeba im zyczyc powodzenia.
Czekam na akcje.

może wszyscy myśliciele nie w tym kierunku idą: bo przecież odwrócenie grawitacji na dzisiejsze ludzkie możliwości jest niemożliwe np. obojętnie w którą stronę kręci się ziemia to będzie przyciąganie do niej. alee można by się odepchnąć od grawitacji !

Posiadam pare uwag na temat artykułu. Przede wszystkim grawitacja nie ma nic wspólnego z prędkością wirowania lawy. Na dzisiejsze czasy naukowcy nie potrafią precyzyjnie stwierdzic czym jest spowodowana(istnieje teoria grawitonowa która aktualnie obowiązuje). Doswiadczenie wyjasnia tylko ruch pradów morskich. Kolejnym błędem jest to iż np. Wenus posiada większą grawitacje niż Merkury a obraca sie ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska