Login lub e-mail Hasło   

Opinie największych umysłów Zachodu o duchowości indyjskiej

Od mniej więcej połowy XVIII wieku datuje się wśród zachodnich myślicieli fascynacja filozofią hinduską. Wiązała się z pojawieniem się pierwszych tłumaczeń filozoficznych...
Wyświetlenia: 2.710 Zamieszczono 29/02/2008

Od mniej więcej połowy XVIII wieku datuje się wśród zachodnich myślicieli fascynacja filozofią hinduską. Wiązała się z pojawieniem się pierwszych tłumaczeń filozoficznych tekstów Indii, takich jak Bhagawad-gita czy Upaniszady na języki europejskie. Rozpoczął ją francuski filozof - Voltaire (Wolter), który miał pozytywną opinię o braminach jako pierwszych filozofach, generalnie o całej religii hinduskiej. Chwalił ją, krytykował natomiast próby chrześcijańskich misjonarzy aby zniszczyć religię i kulturę indyjską i "nawrócić" hinduistów.

W późnym XVIII i wczesnym XIX wieku zainteresowali się hinduizmem i buddyzmem Nietsche i Schopenhauer. Rozwinęli oni nurt fascynacji duchowością orientalną. Zajmowali się nią poeci romantyczni tacy jak Goethe, a także polsk pozytywistyczny noblista - Henryk Sienkiewicz.

Nieco później fascynacja Indiami i jej kulturą zaczęła osiągać znacznie szerszą skalę wśród inteligencji. Była spowodowana między innymi przez historyczne wystąpienie Swamiego Wiwekanandy na Parlamencie Religii Świata, w Chicago, w 1893 roku. Jego wykład na temat Wed, Adwajty, hinduizmu spotkał się z owacjami ze strony publiczności i pochwałami od społeczeństwa amerykańskiego.

O kulturze i historii Indii bardzo pozytywnie wypowiadał się amerykański pisarz Mark Twain, który był w Indiach i opisał w piękny sposób np. święto Kumbhameli. XX wieczni pisarze jak Thomas Sterns Eliot, William Butler Yeats czy Aldous Huxley teksty hinduskie takie jak Gita, pisali też o kulturze indyjskiej. Nawiązywali do Upaniszad i Bhagawad-gity w swych dziełach literackich.

Również wśród największych naukowców XX wieku powszechna była fascynacja duchowością Indii. Einstein na przykład powiedział: "Czytać Gitę i zastanawiać się jak został stworzony świat". Duński noblista Niels Bohr chwalił filozofię Upaniszad. Pod szczególnym wpływem monistycznej myśli upaniszadowej był natomiast austriacki fizyk Erwin Schroeddinger, którego został przez nia zainspirowany do stworzenia swej teorii kwantowej. Carl Sagan, mimo swego sceptycyzmu, powiedział, że hinduizm jest jedyną religią, która przedstawia realistyczny kosmologiczny obraz powstawania wszechświata. Powiedział też, że wedyjskie opisy kosmosu są bardzo podobne do tych dostarczanych przez współczesną fizykę jądrową. Z innych współczesnych fizyków pozytywną opinię o filozofiach hinduskich miał Robert Oppenheimer - szczególnie o myśli Bhagawad-gity.

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1247
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1034
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1119
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 798
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 759
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1910
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 594
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1054
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 555
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 563
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 905
 
Autor
Artykuł  ,  03/03/2008

Fajny artykuł ale krótki, na pewno można by go rozbudować.. No ale 5 na zachętę :)

  ,  03/03/2008

Wiem, ja mam tendencje do lakonicznego pisania ;) Rozbuduję, wzbogacę o materiały źródłowe jak znajdę chwilkę czasu. Przepraszam wszystkich za przykrócanie artykułów ;)

Wstępik sobie napisz te 180 znaków, na to chyba czas znajdziesz. A i jakąś fotkę dodaj na temat. A potem dopisz, dopisz trochę bo diabelsko krótki. Przez opcję "Szybka edycja" możesz wstęp dopisać i fotkę dodać...

Ten chroniczny brak czasu hm... ja to rozumiem dlatego cierpliwie czekam :-) Ale dam na zachętę 4.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska