JustPaste.it

10 skutecznych metod nauki słówek w obcym języku

Artykuł, który nauczy Cię jak szybko i skutecznie możesz nauczyć się słówek w języku obcym. Już dziś zacznij robić większe postępy w nauce języków obcych.

Artykuł, który nauczy Cię jak szybko i skutecznie możesz nauczyć się słówek w języku obcym. Już dziś zacznij robić większe postępy w nauce języków obcych.

 

1) Przyklejanie nazw - polega na tym, że tworzysz obrazy w głowie, w określonym miejscu (najczęściej przed sobą, powyżej linii wzroku). Wyobraź sobie dany przedmiot, czy symbol jeżeli to wyrażenie abstrakcyjne i przyklej do niego nazwę. Np. zobacz psa i przyklej nazwę dog jeżeli to angielski, czy cane jeżeli uczysz się włoskiego, itd.
Osobiście, przyklejam też prawdziwe karteczki, do fizycznych przedmiotów w moim pokoju :)

2) Metoda dotykowa - polega na wzięciu do ręki, czy dotknięciu przedmiotu i wymówieniu słówka (na głos lub w myślach).

3) Zeszyt z listą słówek - korzystne gdy uczysz się z drugą osobą, inaczej szkoda czasu. Zapisujesz na liście słówka których się uczysz, + ew. tłumaczenie. Druga osoba bierze zeszyt, i układa zdania ze słówek które są na liście. Im bardziej absurdalne tym lepiej.

4) Karteczki / fiszki - na jednej stronie piszesz słówko obce, na drugiej tłumaczenie. Możesz wziąć je ze sobą i powtarzać w każdej wolej chwili (np. na przystanku autobusowym, na przerwie, w toalecie ;)

5) Mapy słówek
- podobnie jak mapy myśli (T. Buzana), powiązane ze sobą (np tematycznie) słówka rozpisujesz na kartce papieru - w kształcie MindMapy. Może być tak: po środku słowo kluczowe (np. przyroda), potem odchodzące gałęzie (roślina, zwierzę itd), potem coraz bardziej szczegółowe (drzewo, krzew... => jabłoń, kasztan...).

6) Metoda Tony'ego Buzana

- polega na kojarzeniu słówka dzięki połączeniu go z drugim, podobnym pod względem wymowy. Następnie tworzysz z niego opowiadanie, im dłuższe i bardziej absurdalne, śmieszne - tym lepiej! Trzeci etap, to wyobrażenie sobie tej historii, pamiętając aby była filmem (ruch!), kolorowym, z głębią, 3-D, dużo akcji, śmiechu, wypełniona dźwiękami.

7) Oprogramowanie

- jeżeli używasz na co dzień komputera, czy palmtopa - skorzystaj z oprogramowanie. Stworzono specjalne programy (tzw. card-flash), które za Ciebie wyznaczają kiedy masz mieć kolejną powtórkę, zanim zapomnisz dane słówko. Jest to niezbędne przy nauce dużej ilości słówek. Przykładowe programy to Supermemo i FullRecall, które naprawdę polecam bo uważam że są najlepsze na rynku. Co najważniejsze, można dostać je za darmo (Supermemo - starszą wersję, a FullRecall z ograniczoną możliwością rozbudowy bazy danych, jednak cały program jest b. tani). Linki do tych programów znajdziesz tu: http://www.nauka-jezykow.yoyo.pl/linki.html

8) Dialog wewnętrzny - stojąc np. w kolejce do sklepu, mów sobie w myślach dialog między Tobą a sprzedawcą - w języku którego się uczysz. Albo słysząc jakieś polskie zdania, przetłumacz je sobie na język obcy. Jeśli brakuje Ci jakiegoś słówka - powiedz po polsku, i zapisz to czego nie umiesz - sprawdzając to później w domu.

9) Historyjki

– jak wiadomo, ludzki umysł kocha skojarzenia i z łatwością zapamiętuje to co śmieszne, wyolbrzymione, nieprawdopodobne, zawiera dużo akcji, etc. Aby zapamiętać szybko kilka słówek w języku obcym – wystarczy „wpleść je” do jakiejś historyjki.
Możesz też wykorzystać jakiś dowcip. Np. chcąc nauczyć się słówka „chłopiec” w języku angielskim (boy): „Boy stoi na dworcu kolejowym i pociąga nosem. Nieznajomy pyta się boy: Masz chusteczki? Na to boy odpowiada: Mam, ale nieznajomym nie pożyczam :)”

10) Olewanie ;) - odpuść sobie słówka (zwłaszcza na początku), które są rzadko używane. Naucz się tych, których na prawdę potrzebujesz (podstawowe do konwersacji, czy w dziedzinie która Ciebie interesuje - abyś mógł czytać książki czy artykuły na ten temat).

Pozdrawiam i baw się dobrze ucząc się coraz szybciej :)

Marcin Kijak

--

Nauka-Jezykow.net - Darmowe materiały, metody i techniki szybkiej nauki języków obcych.