Login lub e-mail Hasło   

Jak uczyć się szybko i skutecznie - w łatwy sposób?

W artykule autor przedstawia 10 ważnych elementów, które warto wziąć sobie do serca aby nauka była naprawdę efektywna i sprawiała Tobie radość.
Wyświetlenia: 20.226 Zamieszczono 27/02/2008

1) Jedzenie i picie - polecam świeże, zdrowe jedzenie, przede wszystkim wegańskie (które nie obciąża organizmu), zawierające dużo witamin, minerałów i energii. Są to świeże warzywa, owoce czy orzechy.

Pij dużo, czystej wody – jest niezbędna do prawidłowej pracy ukł. nerwowego.
Ubytek już 10% wody z ciała powoduje przewlekłe bóle głowy, kłopoty z oddychaniem – co przekłada się na trudności z koncentracją i obniżoną efektywnością wykonywanej pracy. Dobra jest też zielona herbata zawierająca niewielkie ilości lecz w proporcjonalnym udziale witaminy, składniki mineralne oraz odrobinę kofeiny. Bardzo zdrowe i godne polecenia są też soki owocowe i owocowo-warzywne.

2) Muzyka
- jeśli lubisz słuchać muzyki (niektórych rozprasza, wolą ciszę) to polecam muzykę barokową, która naturalnie wytwarza w mózgu częstotliwości ułatwiające szybką naukę. Są też na rynku specjalne nagrania, takie jak Hemi Sync i Brain Sync. Można też ściągnąć darmowy program Brain Wave Generator (BWGen), do którego ściągnąć można specjalne "presenty" wspomagające naukę. Nagrania te i programy (jest takich wiele, lecz większość komercyjna) wywołują w mózgu tzw. dudnienia różnicowe, o częstotliwościach ułatwiających koncentrację i przyswajanie materiału (alpha – 7-17 cykli/s i theta – 4-7 cykli/s).

3) Dobra kondycja

- jak mówi jedna z zasad NLP, ciało i umysł są elementami tego samego systemu. Zarówno jedno, jak i drugie wzajemnie wpływają na siebie. Jeśli będziesz utrzymywał ciało w dobrej kondycji fizycznej – mózg (przyjmowany jako „siedziba umysłu” odwdzięczy się lepszą, wydajniejszą pracą. Dbaj też o dobre natlenienie (przed nauką - przewietrz pokuj, przespaceruj się; w trakcie nauki trzymaj głowę wyprostowaną aby nie uciskać tętnic szyjnych - stosuj podpórki pod książki aby były nachylone pod pewnym kątem do Ciebie).

4) Ucz się planując czas, rozkładaj naukę na okresy, pozwalające najefektywniej przyswajać wiedzę (utrzymać koncentrację) - wg Paula McKenna optymalny pojedynczy czas nauki to 18 minut, potem przerwa 4 minuty (w tym czasie możesz wykonać ćwiczenia rozciągające, zrobić wizualizację, przespacerować się, napić się czegoś). Wg innych źródeł, nauka może trwać do max. 45 minut, potem 10 minut przerwy. Sprawdź jaki okres jest najlepszy dla Ciebie!

5) Stosuj powtórki - pamiętaj o powtarzaniu materiału w optymalnych przedziałach czasowych (wg krzywej zapominania).
Używaj programów typu card-flash, takich jak Full Recall lub Super Memo.

6) Używaj wyobraźni!

a) Rób wizualizacje
- zobacz siebie w sytuacji gdy jesteś u szczytu swoich możliwości, poczuj z siebie dumę, pewność siebie, zobacz jak inni Cię chwalą, usłysz słowa podziwu. Wejdź w ten obraz (zasocjuj się z nim), spraw aby był kolorowy, trójwymiarowy, pełen ruchu, dźwięków, głębi, ostrości, wielki! W najsilniejszym momencie, załóż kotwice (zrób neuroasocjację). Dzięki temu w dowolnej chwili w przyszłości będziesz się mógł poczuć tak, jak teraz! Wystarczy że kilka razy powtórzysz to ćwiczenie. Zakładanie kotwicy, polega na tym - że w momencie gdy poziom emocji, odczucia osiągają szczyt - łączysz to z jakimś bodźcem - np. składasz kciuk z palcem wskazującym (kotwica kinestetyczna). Kotwica musi być łatwa do odtworzenia i w pełni powtarzalna - aby za każdym razem gdy kotwiczysz ten stan, a później gdy ją "odpalasz" (wywołujesz) - musi być tak samo wykonana.

b) DTI (Deep Trance Identification)- ćwiczenie oparte na DTI, polega na tym aby stanąć w jakimś spokojnym miejscu, zrelaksować się (jeśli umiesz – wprowadź się w trans) i wyobrazić przed sobą osobę która odznacza się zasobami jakich pragniesz (np. zdolność szybkiej nauki, inteligencja). Następnie zrób krok do przodu i wejdź w tą osobę, jak w skafander kosmonauty. Poczuj się przez chwilę tą osobą, oddychaj tak jak ona, mów tak jak ona, uśmiechaj się tak jak ona, wykonuj charakterystyczne gesty, jakich używa ta osoba, usłysz to, co mogłaby słyszeć ta osoba. Poproś swój nieświadomy umysł, aby przejął te zasoby, które są Tobie potrzebne, zainstalował je na głębokim poziomie, dzięki czemu w każdej chwili w przyszłości będziesz mógł z nich skorzystać. Podziękuj też osobie w którą wszedłeś, za to że podzieliła się z Tobą tymi zasobami. Teraz wykonaj krok do tyłu wracając do poprzedniej pozycji. Daj czas swojemu umysłowi aby dokończył instalować te nowe zasoby, które od teraz też będziesz posiadać. Zakończ ćwiczenie, wracając do pełnej świadomości ze wspaniałym humorem i nowymi zasobami :)

7) Wzmacniaj swoją motywację - dzięki temu łatwiej i skuteczniej będziesz się uczył. Pamiętaj o kiju i marchewce (kara i nagroda - co stanie się, gdy tego nie zrobisz, a co zyskasz jeśli to zrobisz), stosuj przede wszystkim to, co działa na Ciebie lepiej.  

8) Używaj map myśli

- to naturalny sposób w jaki pracuje twój mózg (asocjacje), wzmaga kreatywność, nie stwarza limitów tak jak linearne notatki. Przykładową mapę myśli (opisującą te techniki) znajdziesz tutaj: Mapy Myśli

9) Trzymaj informacje w kilku systemach reprezentacji (V – wzrokowym, A – słuchowym i K – Kinestetycznym) - stosuj wizualizacje (twórz obrazy), słuchaj dźwięków, dotykaj, smakuj, wąchaj - kojarz nowe informacje z jak największą ilością zmysłów. Dzięki temu, łatwiej i szybciej wydobędziesz informacje gdy będziesz ich potrzebował.

10) Sporządzaj drzewa wiedzy - metoda polega na tym, że czytając np. książkę - z każdego rozdziału robisz kartkę z kilkoma, kilkunastoma punktami streszczającymi go. Następnie robisz jedną, zbiorczą kartkę ze słowami kluczowymi - każdy punkt odpowiada jednej kartce (czyli jednemu rozdziałowi). Pracując w ten sposób, w trakcie streszczania robisz powtórki, ponadto łatwo znajdziesz nawet szczegółowe dane po długim czasie.

Podsumowując, gdy podjedziesz do nauki stosując się do powyższych sugestii, a przede wszystkim z dobrym humorem i pozytywnym nastawieniem - będziesz zaskoczony rezultatami!

Pozdrwawiam, baw się świetnie jednocześnie przyswajając potrzebną Ci wiedzę!

Marcin Kijak

--

ProjektSukces.pl - Strona o szybkiej nauce i czytaniu.  Darmowe materiały, kusy i newsletter.

Podobne artykuły


10
komentarze: 173 | wyświetlenia: 1073
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1014
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 469
7
komentarze: 30 | wyświetlenia: 895
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1593
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 525
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 997
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142796
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 245073
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 114089
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122854
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  akte,  06/06/2008

Bardzo dobry artykuł
Co do muzyki, to polecam Mozarta :)
Pozdrawiam!

  memnik  (www),  02/12/2010

W szybkiej nauce w ogóle bardzo polecana jest muzyka baroku. Sugestopedia (jedna z teorii szybkiej nauki) mówi to bardzo wyraźnie - tam zalecają w trakcie lekcji puszczanie w tle odpowiedniej muzyki.

  Mirosław T  (www),  06/06/2008

Artykuł ma mylący tytuł. To raczej zbiór "jak być szczęśliwym" lub "jak doprowadzić siebie do stanu długotrwałego dobrego samopoczucia".

Pamiętam moją babcię. Nie znała powyższych reguł. Była inteligentna, w lot "łapała" nawet abstrakcyjne dowcipy (podobno ludzie inteligentni lubią inteligentnie żartować). Pracowała fizycznie, ale i ceniła inteligencję. Żyła wg jakiejś odebranej od swoich

...  wyświetl więcej

Co do Hemi Sync i Brain Sync - należy je chyba słuchać przed nauką(aby wprowadzić fale mózgu na alfa), a nie bezpośrednio podczas ?

Dobry artykuł.

  Dedukacje  (www),  01/05/2011

Bardzo powierzchownie i w pośpiechu, wszystko do jednego worka. Myślę, że Pan Autor poszedł na łatwiznę.
Skuteczne uczenie się to fajny temat i ze względu na jego wysoką przydatność- warto tak o tym pisać, aby ludzi zaciekawiać i mobilizować do działania....
PozdrawiamDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska