JustPaste.it

Botox - kod młodości

Każdemu z nas przybywa lat. Przeglądając się w lustrze, chcielibyśmy wrócić do lat, gdy nieprzespana noc nie pozostawiała żadnych śladów, a bruzdy i zmarszczki wydawały się być tak odległe w czasie, jak inne galaktyki. Dzięki nowoczesnym zabiegom dermatologii estetycznej, jest...

Każdemu z nas przybywa lat. Przeglądając się w lustrze, chcielibyśmy wrócić do lat, gdy nieprzespana noc nie pozostawiała żadnych śladów, a bruzdy i zmarszczki wydawały się być tak odległe w czasie, jak inne galaktyki. Dzięki nowoczesnym zabiegom dermatologii estetycznej, jest to częściowo możliwe.

 


Starzenie się skóry - to naturalny proces, związany ze starzeniem się całego organizmu,  który polega  na zmniejszeniu biologicznej aktywności komórek organizmu co powoduje spowolnienie procesów regeneracyjnych zachodzących w komórkach . Wraz z wiekiem skóra zmienia się - traci swoją elastyczność i sprężystość  (słabną włókna kolagenu i elastyny), maleje aktywność gruczołów potowych i łojowych.
Skóra łatwiej ulega odwodnieniu, ponieważ skóra traci możliwość zatrzymywania wody, więc łatwiej ulega ona odwodnieniu.


Decydującą  rolę w starzeniu się skóry, oprócz bezpośredniego upływu czasu, odgrywają czynniki genetyczne jak również współdziałające z nimi czynniki zewnętrzne, takie jak: promieniowanie UV, promieniowanie jonizujące (np. komputery), skażenie środowiska,  nadmiar ozonu, dym z  papierosów, niewłaściwa pielęgnacja i czynniki wewnętrzne, związane z zaburzeniami regulacji hormonalnej, nieprawidłowym odżywianiem i niedoborami witaminowymi, sprawia, iż skóra starzeje się szybciej, niż zostało to zaprogramowane przez matkę naturę.


Jak wiadomo, korzystny wygląd zewnętrzny wpływa nie tylko na samopoczucie i postrzeganie samego siebie, ale także na nasze relacje z otoczeniem, na to, jak jesteśmy odbierani przez inne osoby. Gładka, pogodna twarz, zadbane ciało, zdrowy tryb życia, właściwy sposób odżywiania, pozwalają osiągnąć harmonię zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.


Istotnym czynnikiem wpływającym  na wygląd twarzy są zmarszczki, w tym zmarszczki mimiczne, które pojawiają się miedzy 25 a 30 rokiem życia. Powstają kiedy marszczymy brwi, uśmiechamy się lub śmiejemy. Następuje wtedy skurcz mięśni twarzy, dzięki czemu powstają fałdy skórne tworzące dynamiczne zmarszczki i linie tak jak "kurze łapki", zmarszczki czołowe, lub linie zmartwienia między brwiami, tzw. mars. Z czasem te dynamiczne zmarszczki i linie pogłębiają się i pozostają na stałe.
Wygładzenie tych linii złagodzi wyraz twarzy i pozwoli jej zachować młody a jednocześnie naturalny wygląd.


Jednym z najpopularniejszych zabiegów, który pozwala w dużym stopniu na wygładzenie tych zmarszczek i fałd, jest tzw Botox. To prosta, nie chirurgiczna metoda, która pozwala wygładzić uciążliwe, głębokie bruzdy

między brwiami, zmarszczki  poprzeczne czoła, zmarszczki wokół oczu (kurze łapki)  oraz  znajdujące się w innych miejscach, jak okolice powieki dolnej, wokół ust, na brodzie, szyi.


Botox, czyli toksyna botulinowa, popularnie zwana jadem kiełbasianym , jest bardzo silnie działającą naturalną toksyną, która działa poprzez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwów, a unerwianymi przez nie mięśniami, czyli blokuje tzw. synapsy nerwowo – mięśniowe.
W dermatologii, obok zastosowania Botoxu do wygładzania zmarszczek, stosuje się go do leczenia nadpotliwości dłoni, stóp i pach, schorzeń związanych z kurczami mięśni i tikami, w okulistyce do leczenia zeza i kurczu powiek. Także podany w odpowiednią okolicę czoła i karku leczy migrenę.


Zaletą preparatu Botox jest to, że efekt leczenia jest przemijający i stopniowo zanika, utrzymując się przez ok. 3-5 miesięcy i dłużej w zależności od osoby. Wstrzyknięcie należy wykonać 2-3-krotnie w ciągu roku. Wczesne badania kliniczne wykazują, że czas utrzymywania się efektów leczenia wydłuża się, co wiąże się ze zmniejszeniem częstotliwości kolejnych wstrzyknięć, bez zmniejszenia skuteczności terapii.


Preparat jest wstrzykiwany za pomocą jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Niewielką ilość preparatu wstrzykuje się w te miejsca na twarzy, na których chce się uzyskać efekt wygładzenia bruzd bądź zmarszczek.  Zabieg trwa krótko, w zależności od liczby leczonych miejsc (punkty iniekcji), zajmuje około 15-20 minut. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego. Ze względu na komfort pacjenta czasami stosuje się znieczulenie kremem (np. EMLA) na około 1 godzinę przed zabiegiem.


Efektem zabiegu jest całkowita bądź częściowa likwidacja zmarszczek i bruzd, dzięki czemu wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, a ogólna mimika zastaje zachowana.

Zabieg polegający na wstrzyknięciu małych dawek toksyny botulinowej charakteryzuje się doskonałym profilem bezpieczeństwa. Jest preparatem stosowano przez 10 lat, w ponad 60 krajach, u pacjentów z wieloma problemami zdrowotnymi.


Ewentualne spotykane działania niepożądane, to niewielka tkliwość i zasinienie w miejscu wstrzyknięcia. W niektórych przypadkach, Botox  może wpłynąć na okoliczne mięśnie i powodować ich przemijające osłabienie. Bardzo rzadko może dochodzić do niewielkiego i odwracalnego opadania powiek i brwi, trwającego 1-2 tygodnie. Działań niepożądane powinny być szczegółowo omówione z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.


Zabieg jest równie skuteczny u mężczyzn jak i u kobiet. Mężczyźni coraz częściej decydują się na kurację Botoxem, by usunąć skutki upływu lat, by pozbyć się zmarszczek oraz bruzd, które są efektem stresu, zmartwień czy gniewu. Metoda ta  jest popularna wśród wielu biznesmenów, dając im poczucie odmłodzenia, co znacznie poprawia ich wizerunek jako osób miłych i przystępnych (np. w negocjacjach).