Login lub e-mail Hasło   

Glukozamina - substancja regenerująca stawy.

GLUKOZAMINA Glukozamina jest naturalną substancją regenerującą stawy i odbudowującą nową i zdrową chrząstkę. Pozyskuje się ją dzisiaj w postaci ekstraktu ze skorupiak&oac...
Wyświetlenia: 105.993 Zamieszczono 29/02/2008

GLUKOZAMINA

 

 

Glukozamina jest naturalną substancją regenerującą stawy i odbudowującą nową i zdrową chrząstkę.

Pozyskuje się ją dzisiaj w postaci ekstraktu ze skorupiaków -  krabów, krewetek, homarów. Obecna jest również w chrząstce rekinów.

W organizmie ludzkim stanowi ważny składnik kolagenu – naturalnego spoiwa wiążącego komórki, nadającego elastyczność tkance łącznej w chrząstce i ścięgnach  i budującego chrząstkę.

Pod względem biochemicznym  tworzy molekułę białkowo-węglowodanową, czyli aminocukier, składający się z aminokwasu i cukru (glukozy).

 

Glukozamina może występować w kilku postaciach jako:

-      chlorowodorek glukozaminy,

-      N-acetylo-glukozamina,

-      jodowodorek glukozaminy,

-      siarczan glukozaminy.

 

Na podstawie badań uważa się, że glukozamina w postaci chlorowodorku jest praktycznie bezużyteczna. Z kolei jodowodorek glukozaminy może mieć niekorzystny wpływ na gruczoł tarczycowy i metabolizm tarczycy (ze względu na zawartość w tej postaci glukozaminy jodu). Najczęściej polecana jest więc glukozamina w postaci siarczanu – substancji przebadanej jak dotychczas najdokładniej.

Siarczan glukozaminy wchodzi w skład większych substancji cukrowych, takich jak siarczan chondroityny, siarczan keratanu czy hialuronian.

Wszystkie te składniki są ważnymi naturalnymi substancjami budującymi zarówno pancerze skorupiaków jak i fundamenty chrząstki w ludzkim organizmie. Z ostatniego względu coraz szerzej wykorzystuje się preparaty zawierające glukozaminę w leczeniu zwyrodnienia stawów. Ponieważ jest to dolegliwość przysparzająca ogromnych kłopotów zdrowotnych coraz większej liczbie ludzi warto poświęcić jej kilka słów.

Zwyrodnienie stawów jest schorzeniem spowodowanym stopniowym pogarszaniem się stanu chrząstki. Chrząstka jest substancją białkową wyścielającą powierzchnie współpracujące między kośćmi.U osób zdrowych ta ochronna powierzchnia jest elastyczna i gładka. Natomiast u osób starszych następuje jej degeneracja – ulega ona zniszczeniu z równoczesnym wysychaniem z powodu pogarszającej się produkcji mazi stawowej w wyniku niedokrwienia, niedotlenienia i niedostatecznego zaopatrywania w niezbędne składniki budulcowe.Wynikiem szczególnej degeneracji jest odsłonięcie powierzchni stawowych kości. Nie trzeba mówić, że powoduje to ból. Pojawiają się stany zapalne, następuje zmniejszenie przestrzeni stawowej, powstają wyrośla kostne (ostrogi) oraz stwardnienie kości podchrząstkowej. W końcu może dojść do zesztywnienia stawów i utrudnienia poruszania się. Mamy tu do czynienia ze swoistym błędnym kołem. Chory czuje ból, więc porusza się niechętnie. To powoduje dalsze niedokrwienie stawów, ich niedotlenienie i niedożywienie, stan chrząstki pogarsza się, więc bóle wzmagają się, chory tym bardziej nie chce poruszać się, pogarsza się zdrowie  itd.

Farmakoterapia zaleca przede wszystkim stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych (NSAID) w postaci aspiryny czy ibuprofenu przynoszących ulgę w bólu. Radykalnym rozwiązaniem jest w szczególności operacja stawu (np. biodrowego).Badania naukowe wskazują, że glukozamina nie tylko działa przeciwbólowo, ale  pomaga organizmowi odbudować uszkodzoną tkankę chrzęstną. Dzieje się to na skutek dostarczania przez glukozaminę podstawowego surowca niezbędnego do budowy zdrowej chrząstki – tzw. proteoglikanów (związków wielocukrów i białek).Wspomieć należy, że przyjmowanie niektórych suplementów zawierających glukozaminę należałoby połączyć z jednoczesnym przyjmowaniem MSM   metanu metylosulfonylowego (inaczej: metylosulfonylometan) biologicznie czynnej siarki. Organiczna siarka jest niezbędna komórkom tkanki chrzęstnej do produkcji cząsteczek cukru, które stanowią elementy budulcowe chrząstki. Jednak w przypadku przyjmowania glukozaminy w postaci siarczanu nie jest to niezbędne.

Podsumujmy na zakończenie działanie glukozaminy:

·     zmniejsza bóle (może to nastąpić nawet dopiero po ok. 2-3 tyg. stosowania – nie przejmuj się więc brakiem zauważalnych efektów już na początku kuracji),

·      likwiduje stany zapalne przy zwyrodnieniach i urazach stawów,

·  zatrzymuje degenerację chrząstki i stymuluje jej regenerację (m.in. poprzez dostarczanie składników budulcowych – proteoglikanów i stymulację działania chondrocytów – komórek tkanki chrzęstnej).

Warto pamiętać o jednym – dopóki na powierzchni stawów pozostaje niewielka choćby ilość tkanki chrzęstnej, zawsze istnieje możliwość jej odbudowy.

 

Artykuły autora są fragmentami jego książek z cyklu „BARWY TWOJEGO ZDROWIA”:

  1. „Biomagnetyzm: cudowna moc w życiu” Cz.1. i Cz.2. (wydane)
  2. „Sekrety wody” (wydana)
  3. „Tajemnice suplementacji odżywiania” (w przygotowaniu do wydania).

Więcej na temat książek – na stronie autora.

Podobne artykuły


158
komentarze: 114 | wyświetlenia: 72477
81
komentarze: 63 | wyświetlenia: 128480
39
komentarze: 33 | wyświetlenia: 222400
37
komentarze: 25 | wyświetlenia: 60126
33
komentarze: 8 | wyświetlenia: 78047
30
komentarze: 7 | wyświetlenia: 4163
29
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5485
23
komentarze: 12 | wyświetlenia: 4053
18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 17164
18
komentarze: 11 | wyświetlenia: 48965
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 67472
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Jakby tak wzorki chemiczne substancji dodać, byłoby naprawdę naukowo!

  ,  14/03/2008

a nie da sie tego pozyskiwac z jakichs roslin? Cos vege friendly?

Z samego faktu, że wegetarianie i weganie bardzo rzadko chorują na dolegliwości związane ze wyrodnieniem stawów wniosek sam się nasuwa. A przecież powszechnie wiadomo od lat, że dieta z dużą ilością nabiału powoduje zwiększone zachorowania na depresje, choroby reumatyczne w tym zwyrodnieniowe, osteoporozę i oczywiście różne postacie zespołu metabolicznego z jego powikłaniami. Brak dostatecznej ilo ...  wyświetl więcej

Twoje komentarze są jak Twoje artykuły - wyjątkowo wartościowe, bo pełne wiedzy i jasnych, logicznych argumentów.

Co do skutecznosci glukozaminy zdania sa podzielone.

Przy regenracji niezbedna jest przestrzen czasami polega to na wykonaniu paru cwiczen.

Jesli chodzi o wegetarjan to miod rzepakowy zawiera cukier w formie glukozy.
Niestety innforamcji jak duzo tej glukozy jest niemam moze kiedys ktos tu umieści.

  Mat87,  15/01/2009

Ja biorę glukozaminę. Kolarstwo mocno nadwyręża stawy i organizm nie jest w stanie wytwarzać odpowiedniej ilości związku do regeneracji, także trzeba mu pomóc;)

  Frant  (www),  18/04/2009

Z roślin, a konkretnie z dzikiej róży (Rosa Canina) produkowany jest proszek "Litozin" zawierający podobną substancję - galaktolipid. Dostępny jest również w postaci tabletek i proszku.
Ja stosowałem wersję "niewegetariańską" w żelatynowych kapsułkach przez trzy miesiące. Niestety preparat nie pomógł na piszczenie w kościach i stawach, ale zmniejszał bóle kręgosłupa, więc stwierdzam, że wyk ...  wyświetl więcej

hmmmmmmmm mam nadzieje ze glukozamina naprawde pomaga, poniewaz wiele artykulow w internecie znalazlam ze to zwykle placebo:((( . Ja nie moge zazywac glukozaminy, po niej bolal mnie zoladek. Czy to nie dziwne????

  Frant  (www),  15/07/2009

Glukozamina, podobnie jak inne suplementy diety, jednej osobie może pomóż, drugiej – zaszkodzić, a dla trzeciej może okazać obojętna, poza tym na jedno może na pomóc, a na drugie zaszkodzić, nie dowiemy się jak na nas działa, czy nam pomaga – dopóty nie przetestujemy jej na sobie.
Mogą zdarzyć się lekkie zaburzenia czynnosi układu pokarmowego po spożyciu glukozaminy, jeżeli występują regula ...  wyświetl więcej

  dworo,  24/04/2010

a oprócz glukozaminy co?
jak suplementować stawy?

  dworo,  24/04/2010

tzn. dodatkowo oczywiście :mysle tu o jakiejś diecie...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska