Login lub e-mail Hasło   

Analiza piosenki disco polo

Humorystyczny tekst, gdzie autor stara się zanalizować i omówić piosenkę z nurtu disco polo.
Wyświetlenia: 13.025 Zamieszczono 14/03/2008

Niebieskie oczy miała
a potem wyjechała

La la la la la la la
La la la la la la la la
Tak tak tak tak tak tak
nie nie nie nie nie nie
Zdradziła zdradziła MNIE

I nic mi nie zostało
 zacząłem pić kakao

La la la la la la la
La la la la la la la la
Tak tak tak tak tak tak
nie nie nie nie nie nie
Zdradziła zdradziła MNIE

A kiedy powróciła
do domu moja miła

La la la la la la la
La la la la la la la la
Tak tak tak tak tak tak
nie nie nie nie nie nie
Zdradziła zdradziła MNIEPodmiot liryczny - dokładnie JA liryczne - jest w stanie załamania nerwowego. Często powtarzające się słowa "la la la..." świadczą o emigracji wewnętrznej, zadumaniu, romantycznym roztargnieniu, co nasze JA liryczne potwierdza brakiem zdecydowanego stosunku do sprawy ("tak tak... nie nie"). Bohater wiersza nie wie, czy ma ów rozdział swojego życia zamknąć za sobą: "zdradziła mnie... tak tak", chce zapomnieć, zły i buńczuczny, ale nie potrafi zrozumieć. Chce, lecz nie może pogodzić się z tą myślą ("nie nie...").

Bohater jest niczym rozdarta sosna - widać tu nawiązanie do poezji Młodej Polski, modernistyczno-hedonistyczne podejście do życia. K. Przerwa-Tetmajer jest wyraźną inspiracją. Symbol rozdartej sosny odzwierciedla rozdarcie wewnętrzne naszego JA lirycznego. Nawiązanie do poezji Młodej Polski widać również w drugiej strofie. Bohater wiersza topi swoje żale w używkach. Co prawda nie wspomina o nirwanie czy alkoholu, lecz stara się zapomnieć o ukochanej przez zatopienie się w innej pasji - jest nią picie kakao. Nasz bohater jest nowoczesny, prowadzi ekologiczny tryb życia, dlatego woli zdrowe, pełne energii i białka kakao od destruktywnego alkoholu.

Ukochana naszego bohatera powróciła, lecz nie zmieniło to nastroju podmiotu lirycznego. Wciąż próbuje pamiętać, co ona mu zrobiła ("zdradziła mnie... tak tak..."), lecz nie może się z tym pogodzić ("nie nie...").

Co można natomiast powiedzieć o samym podmiocie lirycznym? Jest na pewno amatorem blondynek, poniewaz w 98% osoby posiadające niebieską barwę tęczówek ("niebieskie oczy miała") mają również blond wlosy. Jest to oczywisty wynik genetycznego dziedziczenia pigmentu. Jego brak decyduje o jasności cery, włosów oraz oczu.

Jego ukochana natomiast najwyraźniej jest blondynką, która nie znalazła w ramionach naszego JA lirycznego ujścia dla swojego temperamentu, mimo że żywi do niego ogromne uczucie. Potwierdzenie powyższego znajdujemy w słowach: "a kiedy powróciła do domu moja miła". Wróciła w stanie błogosławionym, co świadczy, że niczym bohaterka "Stu lat samotności" G.G. Marqueza - niezrozumiana, niedopieszczona, spragniona fizycznych czułości - uciekła od naszego bohatera, by znaleźć to właśnie, czego szukała.

Jednak nie zapomniała o ogromnych pokładach miłości (myślę, że nie będzie nadinterpretacją, jeśli dodam, że platonicznej) do swego ukochanego i wróciła do niego, wiedząc, że ten dobry człowiek ją zrozumie i wybaczy. O ile oczywiście zrozumie, skąd się wziął jej odmienny stan...

Mamy do czynienia z pięknym tekstem, głęboko zarysowaną, skomplikowaną sylwetką psychologiczną naszych bohaterow. On cierpi, bo został zdradzony - ale nie może się z tym pogodzić. Wciąż kocha swoją lubą. Ona - szukająca czegoś więcej, niż jej nasze JA liryczne może dać. Niczym Jagna z Reymontowskich "Chłopów"...

Autor tekstu niezaprzeczalnie musiał długo prowadzić psychoanalizę archetypów dla swoich bohaterów. Wzruszający, pełen nawiązań do klasyki literatury tekst!

Podobne artykuły


11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1111
10
komentarze: 24 | wyświetlenia: 483
9
komentarze: 608 | wyświetlenia: 1521
8
komentarze: 38 | wyświetlenia: 907
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1545
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 272
7
komentarze: 4 | wyświetlenia: 554
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 688
6
komentarze: 1 | wyświetlenia: 711
5
komentarze: 1 | wyświetlenia: 600
294
komentarze: 63 | wyświetlenia: 105206
181
komentarze: 48 | wyświetlenia: 1192567
153
komentarze: 44 | wyświetlenia: 131049
105
komentarze: 29 | wyświetlenia: 114633
102
komentarze: 26 | wyświetlenia: 274020
 
Autor
Dodał do zasobów: Krzysztof Gregorczyk
Artykuł

Powiązane tematy

Wow! Profilerem jesteś? Dobry taki portret psychologiczny tekściarza. Wesoły:)

  oldml,  15/03/2008

Bardzo Dobre! Przypomina mi dialog z "Rejsu" Piwowskiego :)

  ,  15/03/2008

Przypomniały mi się lekcje języka polskiego i interpretacje poezji jakie nam nauczycielka wciskała, he he he, pewnie skończyłeś polonistykę, a jeśli nie, to wróżę karierę w zawodzie polonisty :-D

  h2o_86,  17/03/2008

Świetna interpretacja hehe. Pewnie sam twórca tego dzieła niespodziewałby sie takiej interpretacji . Ale myślę że poeci literatury klasycznej oburzyliby się . Ogulnie Podoba mi sie. :-)

Cieszę się że artykuł się spodobał :D.

Myślę że pokazuje on geniusz muzyków Disco Polo, którego nie da się dostrzec przy pierwszym czy nawet drugim(!) wysłuchaniu ich piosenek :D.

  adamus,  20/03/2008

Kuba Wojewódzki wtrącił by słowo. Zjeżdżaj chłopaku lansować gdzie indziej swoje wypociny.

  Mat87,  18/03/2008

haha;) przyznam dobre. To sztuka napisać tyle o tak wąskim temacie jak tekst piosenki disco polo ;D nie preferuje tego rodzaju muzyki, nie wiem po co w ogóle on istnieje, skoro takie same treści, aczkolwiek ubrane w nieco bardziej wyrafinowane słownictwo prezentuje polski pop ;D no racja, muzyka trochę inna;)

bardzo wnikliwe ;)

Po prostu niesamowite! W końcu ktoś odważył się na wydobycie prawdziwej głębi z muzyki DiscoPolo! ; )

Pozdrawiam autora!

  oldml,  18/03/2008

Ale "Autor nieznany" :(

Ponoć mają nakręcić ekranizację do tego tekstu ;) LOL

  ziemianin  (www),  19/03/2008

Nie widzę tutaj (niestety) nic godnego przeczytania.

Fantastyczna interpretacja do takiego tekstu! Dobrze ci idzie! Świetna interpretacja! Ileż to można "wyciągnąć" wniosków z tak prostego tekstu! Super :-)

A może by tak ktoś pomyślał , że to działa w drugą stronę ? Skoro o takim krótkim i niby kiczowatym tekściku można tyle rozprawiać to ile trzeba czasu aby zinterpretować tekst utworu rockowego , metalowego czy bluesowego ??? Poza tym tekst jak tekst , ułożyć każdy może pełno zdań ale w muzyce nie liczą się tylko słowa tylko umiejętność grania danego zespołu , ich styl , przesłanie , ładunek emocjo ...  wyświetl więcej

  miki033  (www),  01/06/2010

'albo
hip hopowiec się nie zgodzi , ale
prawda w oczy kole , nie mam
nic do tej muzyki ale jej nie
słucham bo jest na niskim
poziomie i tyle , nie dyktuję
nikomu czego ma słuchać a
czego nie , tylko stwierdzam
fakty a każdy ma wybrać to co
mu tylko odpowiada ;] '

Czy rap jest na niskim poziomie? Osoba która stawia pierwsze krok

...  wyświetl więcej

Co do rapu z lat 80' to mogę się zgodzić bo muzyka miała wtedy klimacik no i używano chociaż gitary basowej , ale do tego co się dziś dzieje to wolę nie komentować bo jak dla mnie mało jest w tym muzyki...Oczywiście pomijając już nasze polskie JP i te inne "wirtuozerie"

Co do rapu z lat 80' to mogę się zgodzić bo muzyka miała wtedy klimacik no i używano chociaż gitary basowej , ale do tego co się dziś dzieje to wolę nie komentować bo jak dla mnie mało jest w tym muzyki...Oczywiście pomijając już nasze polskie JP i te inne "wirtuozerie"

Coś mi się z netem stało ^^Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska