Login lub e-mail Hasło   

Fizycy rozwiązali zagadkę lewitacji

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.telegraph.co.uk/news/main.jht(...)106.xml
Lewitacja została przeniesiona z czystej naukowej fikcji do naukowego faktu. W teorii odkrycie to może być użyte by człowiek mógł lewitować.
Wyświetlenia: 38.545 Zamieszczono 23/03/2008


  Dzięki Tobie ten post może być jeszcze lepszy!

Również wcześniejsze prace tej samej grupy składającej się teoretyków fizyki pokazało że niewidziana zbroja jest całkiem realna.

Teraz w innym raporcie który wygląda jak by pochodził w prost ze stron książki Harry Potter, grupa naukowców z Uniwersytetu St Andrews stworzyła „nierealny efekt lewitacji” tak że wdług powszechnie znanych praw sił natury obiekty by stykały się ze sobą.

Profesorowie Ulf Leonhardt i Dr Thomas Philbin, z Uniwersytetu St Andrews w Szkocji, pracują nad możliwością odwrócenia tego fenomenu, znanym jako Siła Casimira, który dotyczy efektu przyciągania. ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Casimira )

Ich odkrycie może w ostatecznym wyniku prowadzić do pozbawionego tarcia w poruszaniu się mikro-maszyn w których części będą lewitować. Ale stwierdzili również że generalnie ten sam efekt może również być użyty do lewitacji większych obiektów, nawet człowieka.

Efekt Casimira powstaje w konsekwencja mechaniki kwantowej, w teorii to opisuje świat atomów i pod atomowych cząstek których teoria nie jest tylko wielkim sukcesem teorii o fizyce ale jest również najbardziej zaskakującą dziedziną nauki.

Siła o jakiej mowa dla przykładu nie należy do elektrycznego ładowania lub grawitacji, ale do fluktuacji w polu przenikającej energii, pole to znajduje się w pustej przestrzeni pomiędzy dwoma obiektami które składają się z jednego rodzaju atomów połączonych razem, dla przykładu może posłużyć efekt jaki obserwujemy na powierzchni stóp gekona który to umożliwia mu przyklejenie się na sucho praktycznie do każdej powierzchni.

Używając specjalnych soczewek które zostały już stworzone, prof. Ulf Leonhardt i Dr Thomas Philbin ogłosił w piśmie „New Journal of Physics” że mogą zaprojektować Efekt Casimira tak by odwrócić go by powierzchnie nie przywarły.

Ponieważ siła Casimira powoduje problemy w nano-technologii, tym którzy próbują budować elektryczne obwody i małe mechaniczne urządzenia w krzemowych układach, grupa naukowa wierzy ze ten postęp technologiczny może umożliwić małym obiektom do nie przyklejania się to wszystkich pozostałych(Oddziaływania międzycząsteczkowe).


Prof. Leonhardt wyjaśnia „Siła Casimira jest podstawową przyczyną tarcia w świecie nano-cząsteczek, w szczególności w mikro-elektromechanicznych systemach.

Aktualnie istnieje wiele systemów które odgrywają ważną rolę i mogły by zostać wzbogacone o tą technologie – dla przykładu małe mechaniczne urządzenie wyzwalające poduszkę powietrzną w samochodzie do napełniania gazem lub do tych które zasilają miniaturowe „laboratoriach w procesorach” użyte do testowania zawartości leków lub chemicznej analizy substancji.

Mikro lub nano-maszyny mogą pracować znaczenie sprawniej i prawie bez lub całkowicie bez tarcia, jeżeli będą mogły manipulować siłą. Chociaż jest możliwość by obiekty lewitowały tak duże jak człowiek niemniej jednak jeszcze długa droga zanim postęp technologiczny umożliwi produkcje taki urządzeń, mówi Dr Philbin

Praktycznie rzecz biorąc stworzenie soczewek by tego dokonać jest bardzo zniechęcające ale nie niemożliwe jak i lewitacja „może się to wydążyć szybciej niż się tego spodziewamy”.

 

Podobne artykuły


36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 12513
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 21750
33
komentarze: 8 | wyświetlenia: 22366
16
komentarze: 2 | wyświetlenia: 8459
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 8601
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 9065
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 4920
53
komentarze: 50 | wyświetlenia: 32297
30
komentarze: 27 | wyświetlenia: 39273
71
komentarze: 38 | wyświetlenia: 169482
23
komentarze: 10 | wyświetlenia: 18569
40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49705
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 33133
27
komentarze: 4 | wyświetlenia: 12541
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje  ,  25/03/2008

http://www.youtube.com/watch?v(...)8tcB6AI
Wpiszcie sobie "Ramana" no youtube, he he, fakir z Danii sobie lewituje publicznie :-)

  oldml,  25/03/2008

Tutaj pokazują szczegóły lewitacji: http://www.youtube.com/watch?v(...)10zt_fA
:-))))

  ,  25/03/2008

Mi akurat koleś wygląda na autentycznego indyjskiego fakira - magika - ale nie kuglarza. Zobacz jego stronkę http://www.ramana.nl/english/ Poza tym jeśli rzeczywiście ukrywa sobie stelaż pod spodniami, to robi to wyjątkowo sprytnie :-)

  oldml,  25/03/2008

Przejrzałem :)

Jak na mój gust, to Copperfield jest znacznie lepszy, a on twierdzi, że jest iluzjonistą i nawet w jakimś wywiadzie sam stwierdzał, że przygotawanie nowego projektu, to mnustwo czasu i jest mu przykro, że wielu naśladuje jego triki zamiast wymyślić coś własnego.

Ale na to nic nie poradzi - magia, to magia i kasa - i już :-))

Z filmów na youtube fajnie wygląda afrykański szaman http://www.youtube.com/watch?v(...)related
film wywołał spore poruszenie ok 1000 komentarzy :)

  ,  25/03/2008

No a co ma mówić, że naprawdę umie latać? :-) Żeby go vivisekcji poddali? :-P No w sumie to bym mu z chęcią zajrzał pod dywanik, jak go gdzieś spotkam to zerknę :-)

Gekon nie utrzymuje się na stromych i spodnich powierzchniach na zasadzie efektu Casimira, tylko siłami oddziaływań międzycząsteczkowych, a to co innego. Oddziaływania międzycząsteczkowe są oddziaływaniami elektrycznymi. Stopy gekona pokryte są miliardami mikroskopijnych włosków, dzięki temu rozwinięciu powierzchni styk z podłożem jest większy. Niewyjaśnioną zagadką jest dlaczego stopy gekona przy ...  wyświetl więcej

U.S. scientists learn how to levitate tiny objects
http://news.yahoo.com/s/nm/200(...)itation;_ylt=AvSeuXU2a1qLzCTDycAvdnMiANEA

U.S. scientists learn how to levitate tiny objects
http://news.yahoo.com/s/nm/200(...)itation

odwrócenie efektu Casimira jest banalnie proste - tak samo jak pojęcie antymaterii, w teorii, ale w praktyce jeszcze chyba nikt sie z tym nie spotkał, mówi się że grawitacja jest pozostałością sił elektormagnetycznych ale o ile jesteśmy w stanie dowolnie modelować pole magnetyczne, to z polem grawitacyjnym już tak łatwo nie jest, a bez antygrawitacji nie ma lewitacji, bo bączki magnetyczne to można sobie puszczać nad magnesem, ale w polu grawitacyjnym? - z czego zrobić bączek?

  mojra  (www),  18/02/2009

W lewitacji wielka role odgrywa stres i adrenalina . Osobnik scigany przez dużego psa potrafi przeskoczyć duzy rów albo parkan

Te bączki to male piwo,już jakis czas temu naukowcy przekonali sie o lewitacji żywych organizmów można to uzyskać tylko dzięki zastosowaniu b slnego pola elektromagnetycznego,tu jest film lewitujacej żaby :D http://www.youtube.com/watch?v(...)B-O5i6E mozna przyczytac,nie jest to fake,ostanio pokazywali na discovery science,a tu odnosnik do z ...  wyświetl więcej

strasznie duo literówek..

@kusrob: tak, może kiedyś mnie automaty poprawią, a ludzie jako cybrogi nie będą cierpieć z tego powodu

http://kopalniawiedzy.pl/Penn-(...)47.html

Naukowcy z Electro-Optics Center (EOC) Material Division na Pennsylvania State University stworzyli 100-milimetrowy plaster grafenowy. To niezwykle ważny krok w kierunku wyko

...  wyświetl więcej


http://www.pcworld.pl/news/299(...)ra.html
16 lutego 2001 17:13

Fizycy z Laboratoriów Bella Lucent skonstruowali mikroskopijną huśtawkę poruszającą się pod wpływem sił kwantowych. Posłuży ona do budowy nanoczujników i przekaźników optycznych.

Fizycy z Laboratoriów Bella Lucent Technologies skonstruowal

...  wyświetl więcej

http://www.nautilus.org.pl/ind(...)id=2284
Podczas egzorcyzmów dochodzi do lewitacji przedmiotów i ludzi.

Autorze, co za wiedza. Ty tak na poważnie?

@szyderca: tak, wciąż mnie to inspirujeDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska