Login lub e-mail Hasło   

Traktat o Retoryce

Po co ci retoryka i krasomówstwo? Czyli jak ważne jest aby umieć się wysłowić.
Wyświetlenia: 2.856 Zamieszczono 27/04/2008

O tym jak dobrze być elokwentnym.

 

Elokwencja ułatwia życie w praktycznie każdej dziedzinie, osiągamy przez nią wszystko co chcemy osiągnąć... Nie mam tutaj na myśli ładnego gadania, ładnie mówić może każdy, mam na myśli sposób przeprowadzania rozmowy w sposób najbardziej efektywny, w odpowiednich momentach robić przerwy, obniżać głos, zaakcentować coś. Wszystko to sprawia że osoba z którą mamy przyjemność albo i nieprzyjemność rozmawiać ma o nas mniemanie wysokie ale nie wyższe od swojego, rozmawiając z osobą straszą nigdy nie uzyskamy szacunku. Ale jest to wymagane od nas. Rzadko kiedy działania ludzi prowadzą do niczego, wszystko ma swój cel i zamiar, choćby nawet ukryty.

 

Czyli....

 

Szybko rzecz ujmując, zawsze coś od kogoś chcemy! Choćbyście nie wiem jak szukali nie znajdziecie takiej osoby od której nic nie chcecie, nie ma osób neutralnych lub wam obojętnych, albo kogoś lubicie albo nie. Kiedy spotykacie bandę dresów na ulicy, tak po co im mózg jak mają dres, więc jeśli ich spotykacie macie nadzieje ze nie zaczepią was i nie okradną, nawet jak nic przy sobie nie macie to i tak jest możliwość ze was okradną, choćbyście mieli 20 groszy zawsze znajdzie się osoba która z wielką przyjemnością pobije i zabierze te 20 groszy! Bo choćbyście byli nie wiadomo jak potężni zawsze znajdzie się ktoś mocniejszy. To mówi nam o tym ze nie ma osoby na świecie która jest niezależna w 100% i może sobie pozwolić na rozmawianie z każdym jak ze słupem, jeśli chcecie namówić dresa aby was nie pobił, jeśli chcecie porozmawiać ze słupem to zawsze próbujecie zrobić to jak najlepiej, zawsze znajdą się osoby których nie szanujecie i z nimi nie rozmawiacie, ale nie dlatego ze od nich nic nie chcecie, po prostu nie macie powodu.

 

Jak przekonać kogoś o inteligencji mojego buta do twojego zdania?

 

Jeśli chcecie przekonać kogoś do działania wbrew jego woli ale wam na rękę, powinniście udawać ze jesteście na tym samym poziomie, ale robić to tak aby osoba z którą rozmawiacie miała poczucie wyższości nad wami w sensie władzy, jednak jeśli jesteśmy w stanie komuś uświadomić naszą wyższość i mamy ku temu porządne przesłanki nie powinniśmy się krępować. Ups, troszkę oddaliłem się od tego o czym maiłem napisać.

 

Kreatywność, Retoryka, Krasomówstwo, Sztuka wymowy, spośród tych wszystkich czynników kształtujących Elokwencje najważniejsza jest kreatywność, kreatywne osoby są w stanie wymyślać teorie, powody, historie takie jakie są potrzebne w danym momencie. Opowiadając kawał musimy umieć go upiększyć w sposób umiarkowany ale nie za skąpy, opowiadając jak mieliśmy wypadek na hulajnodze musimy umieć przekazać to co chcemy przekazać, śmiesznych i zabawnych rzeczy nie można opowiadać w grobowej atmosferze a wszystko powinniśmy traktować jak najzwyklejszą rzecz nie robiąc z igieł wideł.

 

Pierwsze wrażenie

 

Spotykając się z kimś po raz pierwszy np. Kolega w pracy albo na studiach nie musimy używać jakichś specjalnych zabiegów które mają na celu ukazywać nas w lepszym świetle niż jest naprawdę, jednak rozmawiając z szefem albo rektorem lepiej jest pokazywać to co jest od nas oczekiwane, czyli spokój i uprzejmość, nieważne jakie mamy wady wszystkie da się zastąpić uprzejmością i odnoszeniem się w sposób miły i kulturalny do ludzi. Bo bycie chamem i bezczelnym gnojem nie przysporzy nam wielu sytuacji do wykazania się innymi zdolnościami które posiadamy. Natomiast posiadając reputacje osoby która jest uprzejma i miła zawsze zyskamy przyjaciół tam gdzie chcemy. Najważniejsze, zawsze trzeba być pozytywnie nastawionym w rozmowie i w życiu. „Kiedy się śmiejesz śmieje z tobą cały świat, kiedy płaczesz, płaczesz sam” Mam nadzieję że uświadomiłem co poniektórym jak ważne jest aby umieć się wysłowić i posługiwać się językiem, to daje nam duże pole do popisu.

 

 

Opracowane w oparciu o długie i ciekawe życie :]

Podobne artykuły


157
komentarze: 73 | wyświetlenia: 257445
72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 110361
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 92180
55
komentarze: 15 | wyświetlenia: 40699
52
komentarze: 78 | wyświetlenia: 70585
48
komentarze: 21 | wyświetlenia: 43896
47
komentarze: 23 | wyświetlenia: 159448
42
komentarze: 59 | wyświetlenia: 14967
35
komentarze: 22 | wyświetlenia: 9713
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5913
24
komentarze: 41 | wyświetlenia: 106028
23
komentarze: 4 | wyświetlenia: 14189
21
komentarze: 12 | wyświetlenia: 79932
22
komentarze: 7 | wyświetlenia: 20051
18
komentarze: 8 | wyświetlenia: 17934
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska