Login lub e-mail Hasło   

Antypapież

Mniej więcej rok temu recenzowałem bardzo interesujący film, mianowicie Konklawe. Film ten, co rzadkie w świecie tak literatury, jak kina i telewizji przedstawia w całkiem niezłym swietle Rodryga Borgię, przyszłego papieża Aleksandra VI.
Wyświetlenia: 1.351 Zamieszczono 03/05/2008

Dzisiaj chciałbym przedstawić niejako na rocznicę tamtej recenzji dziełko, które przedstawia tego hierarchę do cna eksploatując jego czarną legendę. Jest to powieść Roberta Rankina Antypapież, która można zaliczyć do gatunku Urban Fantasy.

 

Akcja powieści dzieje się w angielskim miasteczku Brentford, najprawdopodobniej w latach siedemdziesiątych dwudziestego stulecia. Oto do zwykłego, leniwego życia niewielkiego miasteczka, a najkonkretniej do życia tych spośród jego mieszkańców, którym kręci się ono wokół pubu wkracza mit. Mit rozmaity, mit stary i nowy. W życiu zwykłych Anglików pojawiają się motywy z baśni i legend: zaczarowana fasola, Żyd Wieczny Tułacz, podziemne krainy Agarthy i Shamballi, homunkulusy i inne dziwne stwory. Do tego są też niesamowite wschodnie sztuki walki, których adepci mogą działać cuda.

 

Głównym wątkiem akcji jest powrót na ziemię Aleksandra VI, po niemal pięćsetletnim pobycie w piekle. Właściwie nie wiadomo kim jest istota, która pojawiła się w miasteczku: zszataniałą duszą grzesznego papieża, czy też demonem, który przywłaszczył sobie osobowość Aleksandra VI.

 

W każdym razie szatański papież, kimkolwiek by nie był, prowadzi zaiste szatańską działalność. Zakłada sektę, swoisty antykościół, mordując przy tym tych, którzy mu stanęli na drodze. Do walki z wysłannikiem piekieł staje zdziwaczały profesor z pomocą kilku niezbyt pobożnych obywateli i katolickiego księdza, który bardziej wierzy w fitness niż w Boga.

 

A więc mamy tu schemat klasycznie baśniowy. Do walki z wszechwładnym wydawałoby się złem przystępuje gromadka postaci, które wydają się wyjątkowo słabo predysponowane do tego zadania. Ani oni święci, ani mądrzy, ani potężni, może z wyjątkiem dowodzącego nimi profesora, który tez zresztą ma niedostatki, zwłaszcza w zakresie potęgi. A jednak z pomocą magii, religii i sztuk walki odsyłają piekielnika tam, gdzie jego miejsce.

 

Powieści fantasy rzadko bywają współczesnymi baśniami, choć ludzie mało w temacie zorientowani zwykli im taka role przypisywać. Ta jednak książka, nie będąc zbyt typowa fantasy utrzymuje się właśnie w konwencji baśni. Dlatego warto ją przeczytać właśnie jako takie nietypowe cudeńko.

Podobne artykuły


48
komentarze: 20 | wyświetlenia: 25673
41
komentarze: 31 | wyświetlenia: 59977
27
komentarze: 8 | wyświetlenia: 4489
26
komentarze: 12 | wyświetlenia: 5472
25
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3089
25
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2990
20
komentarze: 46 | wyświetlenia: 3690
20
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1448
19
komentarze: 24 | wyświetlenia: 2147
18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1953
17
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2484
17
komentarze: 28 | wyświetlenia: 2402
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska