Login lub e-mail Hasło   

Pismo Kozaków zaporoskich do sułtana Mehmeda IV

Według legendy list został napisany w 1676 roku przez atamana koszowego Iwana Sirko wraz z całą Siczą Zaporoską w odpowiedzi na ultimatum sułtana osmańskiego Mehmeda IV.
Wyświetlenia: 13.738 Zamieszczono 10/05/2008

List Kozaków zaporoskich do sułtana jest najbardziej znaną piśmienniczą pamiątką historii Siczy Zaporoskiej.

Historia listu

Według legendy list został napisany w 1676 roku przez atamana koszowego Iwana Sirko wraz z "całą Siczą Zaporoską" w odpowiedzi na ultimatum sułtana osmańskiego Mehmeda IV.

Oryginał pisma nie zachował się do naszych czasów, jednak w latach 70. XIX wieku została odnaleziona kopia pisma sporządzona w XVIII w. Odkrycia dokonał etnograf-hobbysta z Dniepropietrowska (wtedy Jekaterynosław), który przekazał ją znanemu historykowi Dymitrowi Jawornickiemu (ukr. Дмитро Яворницький).

Treść listu

Istnieje kilka wariantów tekstu. Najbardziej znany jest ukazany poniżej, a samo pismo przechowywane jest w Publicznej Bibliotece w Sankt Petersburgu.

Oferta Mehameda IV:

Ja, sułtan, syn Mehameda, brat Słońca i Księżyca, wnuk i namiestnik Boga, Pan królestw Macedonii, Babilonu, Jerozolimy, Wielkiego i Małego Egiptu, Król nad Królami, Pan nad Panami, znamienity rycerz, niezwyciężony dowódca, niepokonany obrońca miasta Pańskiego, wypełniający wolę samego Boga, nadzieja i uspokojenie dla muzułmanów, budzący przestrach ale i wielki obrońca chrześcijan — nakazuję Wam, zaporoskim kozakom, poddać się mi dobrowolnie bez żadnego oporu i nie kazać mi się więcej Waszymi napaściami przejmować. // Sułtan turecki Mehmed IV

Odpowiedź Kozaków dla Mehameda IV:

Zaporoscy Kozacy do sułtana tureckiego! Ty, sułtanie, diable turecki, przeklętego diabła bracie i towarzyszu, samego Lucyfera sekretarzu. Jaki z Ciebie do diabła rycerz, jeśli nie umiesz gołą dupą jeża zabić. Twoje wojsko zjada czarcie gówno. Nie będziesz TY, sukin Ty synu, synów chrześcijańskiej ziemi pod sobą mieć, walczyć będziemy z Tobą ziemią i wodą, kurwa Twoja mać. Kucharzu Ty babiloński smrodzie, kołodzieju macedoński, piwowarze jerozolimski, garbarzu aleksandryjski, świński pastuchu Wielkiego i Małego Egiptu, świnio armeńska, dziwko jebana, kołczanie tatarski, kacie kamieniecki, podolski złodziejaszku i błaźnie dla wszystkiego co na ziemi i pod ziemią, szatańskiego węża potomku i chuju zagięty. Świński ty ryju, kobyli zadzie, psie rzeźnika, niechrzczony łbie, kurwa Twoja mać. O tak Ci Kozacy zaporoscy odpowiadają, plugawcze. Nie będziesz Ty nawet naszych świń wypasać. Teraz kończymy, daty nie znamy bo kalendarza nie mamy, miesiąc na niebie a rok w księgach zapisany, a dzień u nas taki jak i u was, za co możecie w dupę pocałować nas! // Podpisali: Ataman Koszowy Iwan Sirko ze wszystkimi zaporożcami

Komentarze

Należy podkreślić niezwykłą miękkość i ostrożność groźnego sułtana w swoim ultimatum do kozaków, gdzie nawet nie groził strasznymi karami, jakie miałyby spaść na głowy Kozaków w przypadku odrzucenia ultimatum, a właściwie przekazał propozycję pokoju. Zazwyczaj ton podobnych pism osmańskich władców, tak przed jak i po Mehmedzie IV, był o wiele groźniejszy. I tak na przykład ten sam autor (Mehmed IV) pisał do Wiednia, do cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego Leopolda I:

Oświadczam Ci, że jestem Twoim Panem. Postanowiłem, że niezwłocznie zrobię z niemieckiego imperium to co zechcę, a chcę pozostawić po sobie w tymże imperium pamięć o mojej straszliwej zachciance. Będę więc chciał wprowadzić moją religię i będę prześladować Twojego Boga. Dla spełnienia swojej woli i dla swojej radości zamęczę wasz kler i obnażę piersi Twoich kobiet dla pysków moich psów i innych zwierząt. Tego wystarczy abyś pojął co z Tobą zrobię, jeśli Twój rozum jest w ogóle w stanie to pojąć. // Sułtan Mehmed IV

 

Źródło: Wikipedia.pl . Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License.

Podobne artykuły


11
komentarze: 175 | wyświetlenia: 810
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 749
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 984
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 623
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 1003
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142282
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 242706
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112428
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122586
 
Autor
Dodał do zasobów: Łukasz Żyrański
Artykuł

Powiązane tematy

Odważni.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska